среда, 6 декември 2023
Македонија 06.12.23 | 23:16

Адвокатот на Палчо засега е само приведен, Обвинителството утре ќе одлучува дали ќе побара притвор

Aдвокатот на Љупчо Палевски Палчo e приведен откако неколку часови беше на распит во полициската станица Центар.Васко Стојков го превезувал Палевски од Скопје до Белград...

Скопје 06.12.23 | 23:11

Мицкоски: Постои јасна коалиција СДС, Левица и ДУИ

Денеска во Град Скопје имате јасна коалиција помеѓу ДУИ, Левица и СДСМ. Еве една одлука ќе ви кажам, а тоа е одлуката за субвенции коишто беа исплатени до Јавното сообраќајно...

Економија 06.12.23 | 22:59

Димитриеска Кочоска: Владата проектираше буџет за 2024 година само за до шести месец или до избори, а потоа кој ќе дојде нека му ја мисли

„Буџетот е 5 милијарди ако го гледаме од аспект на приходната страна, тоа се приходи кои врз основа на нашите анализи се нереално планирани. Зошто, затоа што веќе и во...

Патувања 06.12.23 | 22:55

Нека види Данела: Еве како изгледа Зоолошката градина во Загреб

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во Хрватска. Иако мала по површина, има неверојатно богати содржини и е вистинско уживање за посетителите....

Македонија 06.12.23 | 22:35

Mицкоски: Не ми треба таква Европа која што нема да ме почитува како Македонец

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното Интервју на Шења на ТВ Шења вели дека тој е ултра Европеец, но врз база на принципи, укажувајќи дека кога...

Македонија 06.12.23 | 22:18

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите и ќе направи Влада

Во вечерашното гостување во емисијата „Интервју“ на телевизија Шења, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ излегува на избори да...

Македонија 06.12.23 | 21:57

Мицкоски со порака: Спасовски нема да има мир

Тој полусвет, таа болумента сакаше да предизвика меѓуетнички тензии, затоа алудираа, кажуваа дезинформации како оние дека е на Косово однесено и слично. Таа болумента...

Македонија 06.12.23 | 21:40

Мицкоски: Истрагата за Вања започна предоцна, имам сериозни информации за ова што го тврдам

„Многу брзо од денеска јавноста ќе ги знае сите детали. Има детали и големи недостатоци во истрагата, погледајте кога објавува ќерката на лицето кое е исчезнато со неговото...

Македонија 06.12.23 | 21:35

Пендаровски: Во изминатите 30 години, Франција беше наш придружник и во добро и во лошо

Во текот на сите овие изминати 30 години, Франција беше наш придружник и во добро и во лошо. На тој пат, имаше подеми и падови, имаше егзалтации и разочарувања. Меѓутоа,...

Македонија 06.12.23 | 21:23

Mицкоски: Зад порталот на кој Палевски настапуваше и сееше омраза стои власта која го заштитува и охрабрува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „Интервју на Шења“, на телевизија Шења рече дека зад порталот на кој осомничениот за двојното свирепо...

Кујнски тефтер 06.12.23 | 21:09

По Словенците кои ни го зедоа ајварот, Србите ни ја земаа и лутеницата

Според решението на Институтот за интелектуална сопственост, по печење месо, ајвар и пржење на скара, Лесковачка лутеница е запишана во регистарот на Институтот, кој...

Македонија 06.12.23 | 20:47

Дали ќе има притвор и за адвокатот на Палчо?

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, замина во Белград, е на распит во полициска станица, потврдија...

Фудбал 06.12.23 | 20:24

УЕФА демантира дека финале на ЛШ ќе се игра во Абу Даби

Европската фудбалска федерација (УЕФА) демантираше дека е постигнат договор со Обединетите Арапски Емирати според кој Абу Даби до 2030 година треба да биде организатор...

Македонија 06.12.23 | 20:06

Пандов: Треба да се стави ред во медиумскиот простор

Дозволата на општество на Љупчо Палевски Палчо да биде застапен во јавниот простор, да креира мислење, да формира партии е нешто што не требало да се случи воопшто. На...

Патувања 06.12.23 | 19:44

Ова е Баликешир, градот во кој се криеше Палчо

Баликешир кој стана познат откако во него се криеше Љупчо Палевски-Палчо е град во Турција и е главен град на провинцијата Баликешир. Баликешир се наоѓа во регионот...

Сервиси 06.12.23 | 19:26

Најлошиот автопат ќе има изменет режим

Од 11 овој месец поради геотехнички истражувања на коловозот ќе има изменет режимот на сообраќај на магистралниот пат A3, делница Прилеп-Битола, соопштуваат од АМСМ. Времениот...

Македонија 06.12.23 | 19:11

Mилошоски на средби во Конгресот на САД

Антонио Милошоски во Вашингтон оствари средби со конгресменот Карлос Гименез од републиканската партија во САД.  

Македонија 06.12.23 | 18:57

Адвокатот на Палчо на распит во станица

Адвокатот Васко Стојков попладнево е викнат во полициска станица на распит, дознава МКД.мк. Стојков пред неколку дена изјави дека тој со неговото возило го однел Љупчо...

Црна хроника 06.12.23 | 18:44

Aвстриец починал во кичевско возејќи

Четириесет и деветгодишник починал возејќи кај кичевско Бигор Доленци, соопштија попладнево од Министерството за внатрешни работи. – Вчера во 06.15 часот во ОВР Кичево...

Фудбал 06.12.23 | 18:33

Реал не се откажува од Мбапе

Реал Мадрид повторно ќе се обиде да го ангажира Килијан Мбапе. Од 1 јануари „Кралскиот клуб“ ќе се обиде да го договори Французинот, доколку фудбалерот  дотогаш не го...