сабота, 25 октомври 2014 | Вести: 36

Македонија

baba ajvar

Како Пецел Рок Трип ја доживеа Македонија (видео)

Иако патувањето е завршено, епизодите на Petzl RocTrip се откриваат капка по капка. Последната трета епизода откриена деновиве ја претставува...
Rafiz-Aliti-1

Рафиз Алити: Пукањето не е во ДУИ, туку во кафеана

Синоќа немало состанок партискиот огранок во Сарај, тврди потпретседателот на Собранието и висок функционер на ДУИ од Сарај, Рафис...
salmonela

На производните површини во штипска слаткарница пронајдени фекални остатоци

Готови се резултатите од земаните мостри од штипската слаткарница и супермаркетот, од каде пациентите заболени од салмонела посочија...
aleksandrov sarkofag1

Александровиот саркофаг: Од откритие до бесценет археолошки монумент

Во 1887 го­ди­на Ос­ман Хам­ди-беј, тур­ски ан­ти­квар, ко­лек­ци­о­нер и про­то­ар­­хе­о­лог, вр­шел ар­хе­о­ло­шки иско­пу­ва­ња...
dui-460x272

Петмина се ранети во тепачка која избила на партиски состанок на ДУИ во Сарај

Петмина се ранети, а еден од нив е тешко повреден откако вчера вечер избила тепачка на партиски состанок на ДУИ кој се одржувал во огранокот...
Aktuelno111-740x320-top

Го губи ли Македонија најголемиот сојузник во aлијансата

Иа­ко се слу­чу­ва на ил­јад­ни­ци ки­ло­ме­три од Ма­ке­до­ни­ја, смрт­та на сто­ти­ци­те не­ви­ни Кур­ди во грат­че­то Ко­ба­не...
esenlist

Студен октомвриски ден

Сабота започнува со облачно и врнежливо време. Таквото време, според Метеопро, ќе се задржи до пладне, кога постепено ќе престануваат...
dozd-vo-dekemvri-10

Утре студено време, со дожд и снег на планините

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите...
лекар

Македонски лекари ќе се обучуваат на Универзитетската болница во Виена

Министерот за здравство Никола Тодоров и Маркус Милер, продекан од Медицинскиот универзитет во Виена, денеска потпишаа Меморандум...
fzo

Едукативна работилница на ФЗОМ за пензионерите во Кичево

Во организација на Фондот за здравствено осигурување на Македонија во Kичево денеска се одржа тринаесетта едукативна работилница,...
infektivna

Петгодишното дете нема западнонилска треска

Петгодишно дете кое во тешка здравствена состојба беше хоспитализирано на Клиниката за детски болести нема западно нилска треска,...
B

ЕУ ја усвои Јадранско-јонската стратегија со сите држави од Западен Балкан, освен Македонија и Косово

Еврокомесарот за регионална политика, Јоханес Хан, заедно комесарот за поморски прашања и рибарство, Марија Даманаки, го поздравија...
08022013152458_vmro sediste

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осуди демолирањето на „Дамар“

ВМРО-ДПМНЕ го осудува инцидентот во кој беше демолиран објектот Дамар и беа нападнати недолжни граѓани во старата Скопска чаршија. ВМРО-ДПМНЕ...
prv-sneg-8

Вечерва очекувајте снег

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините се очекува денеска во вечерните и ноќните часови. Пообилни врнежи ќе има во југоисточните...
Gordana-Jankuloska-int97-740x320-top

Јанкулоска на едукативно предавање во Свети Николе

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска беше во посета на Општина Свети Николе. Taa во гимназијата „Кочо Рацин“  заедно...