Автор: Михајло Маневски
Колумни 24.09.20 | 15:01

Срамна пресуда на Врховниот суд за блиндираниот „мерцедес“

Михајло Маневски После донесување на пресудата на Врховниот суд на Македонија за случајот ТЕНК, веќе сè е сосема јасно. Судството во Македонија е тотално партиски блиндирано,...

Колумни 03.09.20 | 12:45

Вистината за Еуростандард банка под катанец

Михајло Маневски Три недели после одземање на лиценцата за работа на Еуростандард банка, општата состојба е исклучително тешка и сложена. Сликата во банката и окулу...

Колумни 19.08.20 | 22:35

Зошто пропадна и чија одговорност е стечајот на Еуростандард банка

Михајло Маневски Одземање на лиценцата за работа на ЕУРОСТАНДАРД БАНКА АД Скопје со Решение на гувернерката на Народната банка на Македонија Анита Ангеловска- Бежовска...

Колумни 08.07.20 | 12:21

И будалиот бега од пијаниот

Михајло Маневски Според Македонскиот дигитален речник, будала е именка од женски род и означува нетокму човек, човек што не е здрав со паметот. Во турскиот јазик познат...

Колумни 29.06.20 | 18:38

Оди си Вилма… Оди си…

Михајло Маневски Оди си Вилма…Оди си… Не си подобна и не си достојна за вршење на обвинителска функција Оди си Вилма Русковска, не си достојна да вршиш обвинителска...

Колумни 22.06.20 | 14:24

Б  Е  Д  Н  И  Ц  И

Михајло Маневски На 17 јуни на денот на двегодишнината од капитулантскиот Преспански договор, злосторниците на Македонија и македонаскиот народ Зоран Заев, Никола Димитров,...

Колумни 10.06.20 | 15:16

РЕЗИЛ

Михајло Маневски Обесчестена, засрамена и понижена Македонија Во својата долгогодишна историја Македонија и македонскиоот народ никогаш не биле толку понижени и засрамени...

Колумни 26.05.20 | 13:14

Јавни обвинители вршете ја функцијата или фрлете ги тогите

Михајло Маневски На очиглед на целокупната македонска јавност, криминалот и корупцијата достигнуваат небески височини. Корупцијата на власта стана составен дел на...

Колумни 18.05.20 | 12:16

Шилегов градоначалник и консултант на сопствена фирма

Михајло Маневски За консултантски услуги Петре Шилегов од Адвокатско друштво “Шилегов и партнери” за 6 години примил надоместок од над 3.500.000 денари Законот за спречување...

Колумни 04.05.20 | 14:17

Организиран масовен поткуп на избирачи од големи размери

Михајло Маневски Зоран Заев и СДСМ не почитуваат ниту една одредба од Законот за донации и спонорства Што се случува во Струмица? Се отвара ли нов криминален партиски...

Колумни 22.04.20 | 15:28

Со уредби со законска сила не можат да се супституираат Уставот и законите

Михајло Маневски   Нема Уставен основ за нова Одлука за прогласување вонредната состојба Одлуката за утврдување на вонредна состојба, според членот 125 став 3 од Уставот...

Колумни 26.12.19 | 12:49

Опљачкана Македонија, ничкосана правда

Михајло Маневски Брендирана и насмеана, деновиве ја гледаме Катица Јанева како триумфално пристигнува на судење во Кривичниот суд обвинета за случајот РЕКЕТ за пљачка...

Колумни 17.12.19 | 16:06

Свилен гајтан за судиите и јавните обвинители

Михајло Маневски На судиите и јавните обвинители ЗОРАН ЗАЕВ како џелат им плете свилен гајтан. Овој лажоман, денес на предизборна трибина во Скопје со осветнички тон...

Колумни 11.12.19 | 12:51

Урнисан Уставен суд

Михајло Маневски Господине Мурати, Повод да Ви се обратам е вашето интервју за новинската агенција МИА. Најпрвин Ви го честитам изборот за претседател на Уставниот...

Колумни 26.11.19 | 10:59

Згрозена министерке Дескоска, поднесете си оставка

Михајло Маневски Министерката за правда Рената Дескоска јавно изјавува дека е згрозена од Катица Јанева од нејзиното однесување во случајот РЕКЕТ. Таа чувствува одвратност...

Колумни 06.11.19 | 11:50

„Дрисла” златна кокошка за кубење

Михајло Маневски Како од “ДРИСЛА” се извлечени над 800.000 евра? Јавни претпријатија основани од градот Скопје се изложени на расипништво и можности за пљачкосување на...

Колумни 11.10.19 | 11:28

Зини, земјо!

Михајло Маневски Зини земјо, отвори се! Избави не од ова зло. Ова повеќе неможе да се трпи. Те уништија, светлино моја Македонијо. Те предадоа изроди, лажговци, среброљупци, рекетари,...

Колумни 03.09.19 | 11:20

Чао друштво

Михајло Маневски Случајот РЕКЕТ веќе се претвори во одлична комедија, која сигурно може да ја добие најпрестижната награда од овој жанр. За кого беше наменето тоа громогласно...

Колумни 08.08.19 | 12:24

Амнестирани рекетари

Михајло Маневски Обвинителите отидоа на одмор. На одмор отиде обвинителката Вилма Русковска, а да не остане покусо, на одмор отиде и Катица Јанева. Болна беше, ама оздраве...

Колумни 31.07.19 | 15:58

Што чекате, обвинители?

Михајло Маневски Избришани податоците од службениот телефон на Катица Јанева, а се бришат и податоци од компјутери на СЈО! Што чекате јавни обвинители? Нема никакво...