Ознака: кафе
Кујнски тефтер 10.07.24 | 22:30

Цените одат угоре: Kaфето за кратко време ќе биде луксуз

Цените на кафето за крајните потрошувачи ќе продолжат да се зголемуваат бидејќи климатските промени, нарушувањата во снабдувањето и новите регулативи на ЕУ доведуваат...

Здравје 05.05.24 | 16:24

Ако сакате квалитетен сон: Не го надминувајте најдобриот период за последното кафе во денот

Времето во кое го пиеме последното кафе во денот може значително да влијае на квалитетот на нашиот сон. Квалитетот на спиењето зависи од многу фактори. За некои од нив...

Здравје 29.03.24 | 10:24

Како кафето влијае на дебелото црево?

Една нова студија го истакнува потенцијалот на кафето како терапевтски агенс во борбата против ракот на дебелото црево. Една неодамнешна студија спроведена во Холандија...

Балкан 28.01.24 | 09:17

Во кафето на шефицата ставила отров: Жена во БиХ осудена на две години затвор за обид за убиство

Жена во Босна и Херцеговина (БиХ) e осудена на две години затвор за обид за убиство на шефицата, oткако ѝ ставила отров во кафето. Нина Нинковиќ (58) од Бања Лука е прогласена...

Мода и убавина 08.01.24 | 17:26

Само 2 лажици од оваа смеса во утринското кафе ќе ви ги стопат килограмите со неверојатна брзина

Тешко е да им се одолее на сите специјалитети за време на празничниот период, па неретко се соочуваме со понекој килограм вишок откако ќе заврши. Но постојат намирници...

Здравје 26.12.23 | 22:42

Експертите откриваат колку кафе може да предизвика смрт

Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање кафе е поврзано со намален ризик од рак, срцева слабост и дијабетес тип 2. Сепак, постојат студии кои откриле дека...

Култура 11.12.23 | 08:54

По Фестивалот во Солун, регионална премиера на филмот „Кафе“ во Кинотека на осудениот ирански режисер Навид Михандост

На 16 декември во Кинотека (20 часот) ќе биде прикажан филмот „Кафе“ на иранскиот перспективен и талентиран филмски автор Навид Михандост, кој е сниман во вонредни и исклучително...

Калеидоскоп 03.12.23 | 10:47

Навика, ритуал, традиција, уживање…: Мала историја на кафето

Ритуал, традиција, уживање, социјализација, навика, рутина,… Кој може да го „собере“ сето ова во само еден филџан, ако не древниот пијалок – кафето. Вкус, мирис и...

Кујнски тефтер 04.11.23 | 22:30

Не сакате да пиете горко кафе – еве кој тип засладувач е најздрав

Иако кафето нуди некои значајни здравствени придобивки, вклучувајќи го и фактот дека може да помогне во губење на тежината, додавањето на погрешни состојки во мешавината...

Здравје 21.10.23 | 22:06

Дали е добро да пиеме кафе кога сме болни: Што велат лекарите?

Внимавајте кога консумирате кофеин бидејќи освен што дехидрира, има и благо диуретично дејство, па воопшто не се препорачува кога имате повраќање и дијареа. Топол пијалок...

Калеидоскоп 15.10.23 | 21:46

Еве како да знаете дали претерувате со кафе

Прекумерното внесување на кофеин може да има несакани последици. Според диететичарите, постојат четири знаци дека треба да пиете помалку кофеин. Висок крвен притисок Пиењето...

Здравје 02.10.23 | 19:52

Одлучивте повеќе да не пиете кафе? Ова се случува во вашето тело

Иако умереното внесување кафе е многу добра работа за нашето здравје, понекогаш некои луѓе сакаат да се одвикнат од овој пијалак. Затоа, лекарите откриваат што всушност...

Кујнски тефтер 23.09.23 | 17:39

Многу се пие кафе во Македонија, 18-ти сме во свет

Страницата „World of Statistics“ на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер) објави листа на земји во кои се трошат најмногу килограми кафе по глава на жител годишно, според која...

Здравје 21.08.23 | 13:35

Пациент чекал во амбулантно возило со маска за кислород, а вработени во Брза помош пиеле кафе на бензинска

Пациент чекал во амбулатно возило со маска за кислород, а медицински персонал од Брза помош пиел кафе на бензинска. Оваа снимка денеска новинарка му ја покажа на министерот...

Здравје 16.08.23 | 15:07

Дали кафето навистина го дехидрира нашиот организам?

Лекар ја побива хипотезата дека еден од наводните недостатоци на шолја кафе е тоа што го исцрпува вашиот систем за вода. Доколку сте зависни од кафе, па и самиот мирис...

Свет 03.08.23 | 10:54

Венецуела се надева дека новата сорта специјално кафе ќе и го олесни излегувањето од кризата

Плантажите со кафе во Венецуела повторно оживеаја благодарение на новата сорта која ги исполнува условите за ознака за специјално кафе и го наоѓа својот пат и до љубителите...

Балкан 27.06.23 | 12:02

14 евра за две кафиња со млеко: Цените низ цела Далмација ги надминаа сите мерки, туристите во шок

Цените во угостителските објекти низ Далмација ги надминаа сите мерки за домашните гости, а се почесто и за странците, пишува денеска Слободна Далмација од Сплит. Како...

Кујнски тефтер 08.04.23 | 11:08

Додавањето маслиново масло во кафето е нов тренд во светот, еве какви здравствени придобивки има

Кафето за многумина е еден од омилените топли напитоци и постојат стотина начини на кои тоа може да се пие – со шеќер или без, со млеко или без, со шлаг, сируп, цимет и...

Здравје 05.03.23 | 21:15

Три или повеќе шолји кафе на ден може сериозно да ги оштетат бубрезите!

Иако многу претходни студии докажаа дека умереното внесување на кафе придонесува за нашето здравје и нема да предизвика големи штети, ново истражување откри дека пиењето...

Здравје 28.02.23 | 18:47

Пијалок кој речиси сите секојдневно го коснумираме, а може сериозно да им штети на бубрезите

Иако кафето е утрински пијалак што многу луѓе го користат за да се разбудат или едноставно сакаат да уживаат во топлиот горчлив вкус, најново истражување покажува дека...