Ознака: доктори
Македонија 25.09.19 | 19:42

Со новиот закон на Филипче ќе се вработуваат доктори со список „од горе“

Во новиот Закон за ЗЗ на Филипче, стои истата одредба од Тодоров, при вработување во болници и клиники, комисијата има дискреционо право да прими кандидат лекар без оглед...

Македонија 19.09.19 | 11:44

Ранет лекар, претепан доктор, разрушени болници – Ова не е Калкута, ова е Македонија

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен по здравјето,...

Здравје 16.09.19 | 17:59

Четири месеци нема плата за лекарите од „Ало докторе“

Четири месеци нема плата за лекарите од „Ало докторе“. Се работи за 25 искусни доктори кои работат во кол-центарот и преку телефон им даваат совети на пациентите. Проектот...

Здравје 13.09.19 | 14:24

Обезбедување и мобилни патроли за болниците по нападите врз доктори

Приватна агенција за обезбедување во критичните здравствени установи, мобилни полициски патроли пред старата Градска болница, се дел од договорените мерки утрово...

Балкан 05.09.19 | 09:35

На Хрватска ѝ се потребни педијатри, гинеколози, анестезиолози и 12.000 медицински сестри

Во Хрватска има 62 болници и голем дел од нив се соочуваат со недостиг на персонал. Во моментов, во регистарот на медицински сестри има 40.224 медицински сестри и техничари....

Здравје 25.07.19 | 17:25

Директорите на здравствените установи нема веќе да полагаат директорски испит

Со најновите измени на Законот за здравствена заштита се овозможува здравствениот работник, односно соработник кој е именуван за директор да може да ја врши и понатаму...

Здравје 10.04.19 | 18:43

Еден лекар дневно има намера да си замине, апелирам до Владата ветените 100.000 денари веднаш да ги реализира

Драматична е состојбата, не знам колку сте во тек, меѓутоа за последните три месеци, како што објави Левица, 83 лекари побарале дозвола да ја напуштат Македонија. Тоа значи...

Здравје 06.03.19 | 18:14

На Македонија ѝ недостасуваат 600 лекари

Во земјава недостасуваат 600 лекари покажуваат анализите на министерството за здравство. Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета во охридската болница...

Македонија 14.02.19 | 22:55

Шефот на хируршкиот тим од „8 Септември“ раскажува за тешката ноќ

Во попладневните часови добил повик од дежурната екипа дека се случила сообраќајна несреќа и дека ќе мора да се мобилизираат сите. Доктор Ридван Бајрами, ден по тешката...

Македонија 09.02.19 | 17:18

На работното место доктори за медицина примени лица кои воопшто ги немало на ранг листата

На Фејсбук страницата Асоцијација на специјализнати и млади лекари се појави фотографија на која на работното место доктори за медицина во О.Е. Интерно одделение се...

Македонија 16.12.18 | 15:41

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи штајкот на лекарите од Клинички

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од протестниот марш во Велес потсети дека власта ветуваше 100.000 денари просечна плата за лекарите, но не само што не ја...

Македонија 14.12.18 | 21:06

Заев задоволен од постигнатото во здравството: Некои специјалисти од Клинички земаат плата како во Германија

Дали планирате да ги исполните ветувањата за линеарно покачување, односно еднакво покачување на платите од здравството? Премиерот Зоран Заев е среќен што владата успеала...

Економија 13.12.18 | 17:37

Плата за докторите – Уште едно ветување на Филипче и Заев пуштено по вода

Уште едно ветување на Филипче и Заев пуштено по вода, пишува порталот „Здравство.мк“ Ваквите ветувања и нивната реализација се тие „мали“ нешта што ги вадат работите...