Ознака: затвореник
Црна хроника 29.05.20 | 10:14

Затвореник закажал журка во кафеана – сопственикот платил за торта и огномет, па сфатил дека е измамен

Затвореник од Идризово се јавил во угостителски објект во Делчево велејќи дека му се родил син и дека сака да прави прослава. Тој го замолил сопственикот да плати за...

Црна хроника 15.04.20 | 20:08

23-годишното момче што почина во притвор не покажувало знаци на ковид-19

Затвореникот од Истражниот затвор што починал денеска бил зависник од дрога и не покажувал знаци на ковид 19. Како што рече директорот на Здравствениот дом – Скопје,...

Црна хроника 07.04.20 | 15:50

Почина затвореник во „Идризово“, телото на обдукција

Вчера во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот...

Црна хроника 28.02.20 | 13:54

Од затвор си терал бизниси, заработил над 1.000 евра од измамена фирма

Кривична пријава за „измама“ е поднесена против Б.А. (33) од Скопје, кој е осудено лице во КПУ Идризово, поради тоа што, како што соопшти МВР на непознат начин успеал да...

Калеидоскоп 09.02.20 | 15:46

Чуварка во затвор се вљубила во затвореник: Го тетовирала неговото име, а направила дупка на панталоните за…

Стефани Смитвајт (40) била чувар во најастрого чуваните затвори во Дурхам, на североисткот на Англија. Таа била маѓепсана од затвореникот Куртис Ворен, гагстер чие име...

Црна хроника 09.02.20 | 14:29

Убил печалбари, ограбил манастир, тоа е осуденикот кој се обиде да избега од „Идризово“

Албанецот Арјан Диши (44) од Пешкопеја е осуденикот на доживотен затвор, кој вчера имаше неуспешен обид за бегство од затворот во „Идризово“. Како што е познато, тој во...

Црна хроника 08.02.20 | 15:33

Ја исекол решетката и избегал од Идризово

Затвореник од Албанија, осуден на доживотна казна затвор изутрината избега од Казнено поправниот дом во Идризово. Според одговорното лице во затворот, осудениот А.Д....

Црна хроника 06.02.20 | 13:37

Освен Красниќи, од затворот во Штип избегал уште еден затвореник

Кондовецот Агим Красниќи по викенд-отсуство не се вратил во затворот во Штип, каде што издржуваше 15-годишна казна затвор. За ова затворот ги известил Управата за извршување...

Црна хроника 24.12.19 | 11:12

Таткото силувач на трите деца е поранешен затвореник и алкохоличар

Таткото кој е осомничен дека дома сексуалано ги злоупотребувал трите деца од кои најмалото е 6 години најстарото 13 е  поранешен затвореник кој одлежал 8 годишна затворска...

Црна хроника 26.11.19 | 16:50

Управа за извршување санкции: На телото на починатиот затвореник нема траги на насилство

На телото на починатиот затвореник во Куманово не се пронајдени траги на насилство, а камерите во затворот не снимиле ништо невообичаено. Управата за извршување санкции...

Црна хроника 26.11.19 | 16:37

Затвореник од Идризово избоден, по расправија со друг затвореник

Затвореник во Казнено-поправната установа Идризово вчера бил избоден со остар предмет по расправија со друг затвореник. Министерството за внатрешни работи во денешниот...

Црна хроника 25.11.19 | 20:35

Семејстовото на починатиот затвореник се сомнева дека тој е предозиран со седативи

Семејството на Лабинот Мисини кој почина во кумановскиот затвор се сомнева дека тој умрел од предозираност со седативи. Според нив, тие  последен пат контактирале со...

Црна хроника 25.11.19 | 17:29

Никој не влегувал во келијата ноќта пред да го најдат: Починал затвореник во затворот во Куманово

Починат затвореник е пронајден во неделата наутро (24 ноември) во Кумановскиот затвор, соопшти Управата за извршување на санкции. Причините за смртта, како што наведуваат...

Црна хроника 25.11.19 | 10:49

МВР со детали за смртта на момчето во кумановскиот затвор

Во СВР Куманово вчера во 8:20 часот било пријавено дека во КПС – Затвор К’шење бил пронајден починат Љ.М(22) од Куманово, без траги на насилство. По наредба на јавен обвинител...

Калеидоскоп 10.11.19 | 19:58

Логично? Затвореник тврди дека отслужил доживотна казна оти на кратко бил прогласен за мртов

Американски суд отфрли ослободително барање на затвореник, кој тврдел дека отслужил доживотна казна бидејќи на кратко бил прогласен за мртов. Шеесет и шестгодишниот...

Црна хроника 06.11.19 | 09:35

Уапсен тетовец за доиздржување затворска казна за убиство

На регионалниот пат Тетово-Брвеница, денеска околу 12 часот, со наредба од Казнено-поправната установа „Идризово“, полициски службеници на СВР Тетово го привеле Џ.Д....

Црна хроника 29.10.19 | 17:16

Почина затвореник во затворот Идризово

На 28.10.2019 во 09.07 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Казнено-поправна установа Идризово починал Е.И.(40) од с.Горно Оризари, велешко. Смртта ја констатирал лекар,...

Црна хроника 14.10.19 | 19:13

Отишол до Липково: Пронајден затвореникот кој им избега на полицајците додека купуваа сендвичи

38-годишниот Ф.И., кој денеска на пладне им избега на затворските чувари додека купували сендвич, вечерва е пронајден и приведен од страна на полицијата, дознава CENTAR.mk Според...

Црна хроника 14.10.19 | 13:27

Чуварите застанале да купат сендвичи, затвореник од „Идризово“ им побегнал од комбето

Триесет и седум годишен затвореник од затворот во Идризово успеал да им побегне на своите чувари кои го враќале од болница каде што бил на редовна здравствена проверка....

Калеидоскоп 14.10.19 | 11:32

Шест пати ја обжалил пресудата: Невин минал 19 години во затвор, доби оштета од 7 мил. долари

Поранешниот јавен службеник, Дејвид Истман, доби оштета од 7 милиони долари откако судот во Канбера утврдил дека не е виновен за делото за кое одлежал цели 19 години затвор....