Ознака: време
Сервиси 16.08.19 | 09:12

Сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне и кон крајот на денот ќе има услови за локален дожд. УВ индексот ќе...

Психологија 14.08.19 | 20:30

Оваа банка ќе ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, но само ако ги почитувате овие две правила!

Оваа банка ќе ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, но само ако ги почитувате овие две правила! Замислете си секое утро кога ќе се разбудите, една банка на вашата сметка да...

Сервиси 13.08.19 | 10:19

УХМР предупредува: Денеска портокалова фаза во Македонија!

Управата за хидрометеоролошки работи на својата интернет страна објави предупредување за многу високи темератури и зголемено УВ зрачење за денешниот ден. Како што...

Калеидоскоп 07.08.19 | 22:57

Ако сакате да ослабнете: Последниот оброк треба да ви биде во ова време!

Најновото истражување утврди кога да се јаде последниот оброк во денот за да ослабете. Научниците од Универзитетот во Алабама велат дека најдобро е последниот оброк...

Сервиси 05.08.19 | 09:29

Сончево и топло со слаб северен ветер

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер кој долж Повардарието краткотрајно ќе засилува. Минималната температура ќе биде...

Сервиси 03.08.19 | 08:51

Времетo денеска: Променливо облачно со сончеви периоди

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претежно во северните и источните делови ќе има појава на пороен дожд и грмежи, а локално ќе има и услови...

Сервиси 01.08.19 | 09:28

Денеска сончево и топло со температура до 39 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне особено во западните делови со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен...

Сервиси 30.07.19 | 09:01

Променливо облачно со локални врнежи на дожд

Времето во земјава претпладне променливо облачно со локални врнежи од дожд, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено...

Сервиси 29.07.19 | 11:38

Од среда не чека пекол со температура од 40 степени

Многу топло време со температура од 40 степени не очекува од средината на оваа недела. Од УХМР информираат дека зголемена облачност со локални врнежи и дожд ќе има уште...

Сервиси 26.07.19 | 11:53

Типично лето: Временска прогноза за август за Македонија, но и за земјите од регионот

Според последно направените анализи околу временската состојба за месец август за Македонија, но и регионот укажуваат дека поголем дел од Грција, источната половина...

Свет 25.07.19 | 20:53

Пеколното време продолжува: Рекордни температури во Германија, Белгија и Велика Британија

Ширум Европа и денеска продолжи трендот кој овие денови опфаќа релативно високи температури и рушење на рекорди кога е висината на температурата во прашање. Во Германија,...

Сервиси 25.07.19 | 09:15

Високи температури и голем УВ индекс, од сабота повторно промена на времето

Според управата за хидрометеоролошки работи во Македонија времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Дневните...

Свет 24.07.19 | 11:38

Екстремни горештини во Европа: Последен пат кога било вака починале 15.000 луѓе

Силен топлотен бран вчера ја погоди северозападна Европа што го зголеми стравот од уште поголема суша, а во францускиот град Бордо била измерена рекордна температура...

Сервиси 24.07.19 | 09:15

До петок стабилно време, за викендот пресврт: Детална временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на повисоко ќе засилува....

Сервиси 21.07.19 | 13:26

Пекол: Европа на удар на нов екстремно топол бран

Уште на самиот почеток од следната недела југозападните, западните и централните предели на Европа повторно ќе бидат на удар на екстремно топла воздушна маса која ќе...

Сервиси 16.07.19 | 12:27

Од утре постабилно и потопло време, но од петок нов шок

Пораст на температурите и стабилно време најавуваат метеоролозите во наредните денови. Од УХМР информираат дека нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде...

Сервиси 11.07.19 | 12:13

До недела ќе се „дише“, времето ќе биде посвежо

Променливо и посвежо време со дожд кој некаде ќе биде пороен, најавува УХМР за петок и деновите од викендот. Утре и во сабота во попладневните часови ќе има појава на...

Сервиси 10.07.19 | 10:33

Вонредна најава: Силно невреме доаѓа кон Македонија и пад на температурите

Територијата на нашата држава во следите 30тина часа ќе биде под влијание на изразено нестабилна, влажна и свежа воздушна маса која ќе услови врнежи од дожд проследени...

Сервиси 06.07.19 | 08:30

Денеска ќе биде сончево со мала локална облачност

Времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. УВ индексот ќе биде 9. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 степени, а дневната температура...

Сервиси 05.07.19 | 12:19

Во Скопје потоп: Вчера попладне наврнале 32 литри дожд на метар квадратен

Во текот на изминатите 24 часа во Скопје-Лисиче наврнале 32л/м2, 22 во Тополчани, 19 во Крива Паланка, 12 во Виница, 9 во Тетово и Крушево, 7 во Берово, 6 во Струмица, 3 во Прилеп,...