Ознака: вода
Македонија 08.01.21 | 21:38

Стружани внимавајте: Водата не е за пиење

Водата во Струга е загадена и да не се употребува за пиење, апелира јавното претпријатие „Водовод и канализација“. Според соопштението, причина за загаденоста се обилните...

Економија 08.01.21 | 15:59

Штипјани ги чекаат повисоки сметки за вода

Регулаторна комисија одлучи цената на водата во Штип да се зголеми за 5,4 проценти. Директорот на штипското комунално претпријатие „Исар“, Живко Тасев, вели дека тие...

Вести 27.12.20 | 12:22

Албанската опозиција бара од власта да каже колку водена површина и подарила на Грција

Не стивнуваат реакциите во Албанија по веста дека Грција усвоила декрет за проширува на територијалните води за 12 милји во Јонско Море. Во својата реакција, најголемата...

Калеидоскоп 05.12.20 | 23:56

Едностaвна постапка за да ги направите чевлите отпорни на вода и снег

За многу обувки производителите велат дека се отпорни на вода, но не секогаш е така при поинтензивен дожд или случајно газење во некој вир. Сепак има една едноставна...

Сервиси 05.12.20 | 23:41

В понеделник без вода делови од Карпош, Бутел, Кисела Вода…

По известувње од ЈП Водовод и канализација во понеделник заради реконструкција на водоводна мрежа со пречник од Ф-300мм на раскрсницата на ул. Босна и Херцеговина со...

Сервиси 03.12.20 | 08:31

Без вода од 9 часот ќе бидат делови од Кисела Вода

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради реконструкција на водоводна мрежа ф-2 на „Вера Јоциќ“ 14, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од...

Сервиси 19.11.20 | 08:46

Делови од Гази Баба утринава ќе бидат без вода

Денеска вода ќе бидат корисниците од општина Гази Баба што гравитираат кон околината на општинските простории, хотел „Континентал“, факултетите и „Пуцко Петрол“,...

Сервиси 18.11.20 | 21:47

Утре без вода делови од Автокоманда

Без вода утре од девет часот ќе бидат корисниците од општина Гази Баба бо околината на хотел „Континентал“, факултетите и „Пуцко Петрол“, а  со намален притисок ниска...

Македонија 16.11.20 | 15:39

„Да убијам човек за шише вода?“: Пациентите оставени на себе во штипската болница

Пациент од инфективното одделение на штипската болница, ковид-центар за истокот, пред камерите на „Клан телевизија“ ја расажува голготата низ која поминува додека...

Сервиси 11.11.20 | 11:00

Да не се пие водата во Мавровскиот регион, земјотресот ја замати

Јавното комунално претпријатие „Маврово“ утрово ги информира жителите на местата што се снабдуваат со вода во овој регион да не ја пијат водата од чешмите поради заматување. Како...

Македонија 02.11.20 | 22:50

Поради дефект на турбина Штип остана без вода

Дефект на турбина за озонирање на водата во Филтер станица е причина што околу 70 проценти од домаќинствата во Штип немаат вода за пиење. Директорот на ЈП „Исар”-Штип,...

Калеидоскоп 30.10.20 | 13:58

Што го инспирира обијачот за истурање вода за среќа

Според верувањето кај нашиот народ истурање вода по некој кој оди на пат или на работа, носи среќа и се прави со цел работата да се заврши добро или патувањето да мине...

Сервиси 28.10.20 | 08:56

Без вода се делови од општина Центар

Поради дефект на затворач од Ф 200 мм на булеварот Кочо Рацин бб, без вода се дел од корисниците од булеварот Кочо Рацин, како и дел од корисниците од улиците Пролет, Стив...

Сервиси 27.10.20 | 15:15

Поради дефект на мрежата, дел од населбата Пролет утре ќе биде без вода

Дел од корисниците од населбата Пролет лоцирани во билизна на булеварот „Кочо Рацин“ и улиците „Стив Наумов“ и „Тетовска“ утре од осум часот ќе останат без вода...

Калеидоскоп 27.10.20 | 14:01

Астрономско откритие: По целата површина на Месечината има вода

За Месечината долго време се сметаше дека е суво место. Ова верување особено се засили по мисиите Аполо, на почетокот од ‘70-тите години од минатиот век. Но, лека- полека,...

Скопје 20.10.20 | 09:43

Саниран дефектот кој остави половина Скопје без вода

ЈП „Водовод и канализација“-Скопје информира дека дефектот на булевар Кочо Рацин, спроти Олимписки базен, за чие отстранување се затвори цевка од ф1400мм, е саниран а...

Скопје 19.10.20 | 19:33

Вода ќе дојде или доцна вечер, или утре наутро

Половина Скопје е без вода, а екипи на јавното претпријатие „Водовод и канализација“ сè уште работат на поправка на дефектот на водоводна цевка во центарот на градот. Вода...

Сервиси 15.10.20 | 08:45

Без вода делови од Кисела Вода

Поради промена на шибери ф-100 мм, во Пумпена станица Припор, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од втора зона Припор (улицата Христо Татарчев, краците 14, 16,...

Скопје 07.10.20 | 10:29

Шест часа без вода без никаква најава – жителите на Центар револтирани

Најмалку шест часа без вода без претходна најава ќе бидат жителите на булевар „Кочо Рацин“ во центарот на Скопје. Велат дека ова им се случува вторпат за само три дена. -Со...

Сервиси 01.10.20 | 09:09

Делови од Кисела Вода се без вода

Без вода денеска ќе бидат дел од жителите на населбата Кисела Вода. Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека заради промена на затворачи на водоводна мрежа со...