Ознака: ватикан
Свет 23.07.24 | 19:28

Зеленски разговараше со Пјетро Паролин за улогата на Ватикан во постигнувањето мир во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Киев се сретна со државниот секретар на Ватикан, кардинал Пјетро Паролин, со кого разговараше за улогата на Ватикан...

Свет 16.06.24 | 16:47

Вие ги обединувате луѓето оти смеата е заразна: Папата Франциск прими комичари во Ватикан

Папата Франциск се сретна со група светски познати комичари во Ватикан. Меѓу комичарите со кои се состана папата беа Вупи Голдберг, Конан О’Брајан, Крис Рок и Стивен...

Свет 28.05.24 | 20:38

Папата употребил навредлив термин за геј популацијата, Ватикан експресно се извини

Папата Франциск се извини за употребата на навредливите зборови за време на разговорот со кардиналите за примање на геј мажи во семинариите, изјавувајќи дека „никогаш...

Македонија 24.05.24 | 21:41

Радев сакал Силјановска да дојде на средба во бугарската амбасада во Ватикан

Бугарската страна побарала средбата да се одржи во бугарската Амбасада, но за нашата делегација тоа не било прифатливо, пренесува МИА. Претседателката вчера врече дека...

Живот 23.05.24 | 12:51

Претседателката Сиљановска Давкова на Папата Франциск му подари голема резбa со мотив од птицата феникс којшто претставува симбол на вечноста

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, денеска во Апостолската...

Македонија 22.05.24 | 10:12

Претседателката Сиљановска Давкова во посета на Италијанската Република и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова од денеска престојува и ја предводи државно-црковната делегација во посета на Италијанската Република и Светиот Престол...

Македонија 19.05.24 | 11:42

Првата официјална посета на Сиљановска Давкова во странство ќе биде Ватикан и Рим

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова првата официјална посета во странство ќе ја реализира во Ватикан и во Рим, каде што ќе ја предводи државно црковната делегација...

Свет 13.05.24 | 08:44

Вработените во музеите во Ватикaн ќе го тужат Папата

Четириесет и девет вработени во Музеите на Ватикан започнаа работен спор без преседан поради, како што велат, неправедните и лошите услови за работа, што може да доведе...

Култура 01.03.24 | 15:49

Ватикан покажал интерес за македонската уметност

Изложба со македонски икони во Музејот на Ватикан е една од точките за која е постигнат првичен договор помеѓу министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска...

Свет 20.02.24 | 20:12

Oткопани тајните на Ватикан: Папата Бенедикт ја оставил касата празна

Надбискупот Серџо Пагано за прв пат јавно објавува дел од тајните што ги открил во текот на 45-те години што работел во едно од најважните и најнеобични складишта на документи...

Балкан 15.02.24 | 21:40

Откриени тајни документи: Ватикан и Германија се залагале за независност само на Хрватска и Словенија, православната Македонија не ја сметале за жива

Распадот на Југославија воопшто не бил случаен а клучна улога му припаднал на Ватикан, кога папа беше Јован Павле Втори. За тоа сведочат документите од кабинетот на...

Свет 24.12.23 | 14:06

Ватикан: Кона многу може да помогне за решавање на војната во Украина

Папскиот пратеник за решавање на кризата меѓу Русија и Украина, кардиналот Матео Марија Зупи, смета дека Пекинг е „важен и незаменлив ресурс“ кој може да помогне во...

Калеидоскоп 20.12.23 | 14:23

Што всушност кажува одлуката на Ватикан за благослов на истополовите парови?

Агенциските вести и брзите преводи за благословот на истополовите заедници одобрени од папата Франциск, кои завчера ги преплавија интернетот и социјалните мрежи, предизвикаа...

Свет 15.11.23 | 14:17

Ватикан потврди дека на католиците им е забрането членство во масонските ложи

 Ватикан денеска ја потврди забраната според која, католиците не смеат да станат масони, односно членови на вековното тајно друштво на кое Католичката црква долго време...

Свет 09.11.23 | 08:49

Ватикан им даде зелено светло: Транссексуалците можат да бидат крстени и да бидат кумови на крштевки и свадби

Транссексуалците можат да бидат кумови за крштевање и свадба и можат самите да се крстат, соопшти денеска Ватикан, одговарајќи на прашања на еден бискуп. Дикастеријата...

Свет 04.10.23 | 09:50

Ватикан: Жени првпат ќе гласаат на седницата на Бискупскиот синод

На жените првпат ќе им биде дозволено да гласаат на седницата на Бискупскиот синод на Римокатоличката црква, што почнува денеска во Рим. Со потег без преседан, папата...

Свет 19.07.23 | 22:30

САД ги поздравија напорите на Ватикан за враќање на депортираните украински деца

Претседателот на САД Џо Бајден и кардиналот Матео Зупи разговарале за напорите на Ватикан да продолжи со помошта за Украина, во време на постојаната руска агресија...

Свет 02.06.23 | 22:29

Гол маж се качи на олтарот во Ватикан- протестирал против војната во Украина?

Маж кој ја посетил базиликата Св. Петар се соблекол и се качил на олтарот на црквата, а според тамошните медиуми чинот е протест против војната во Украина. Според извор...

Македонија 23.05.23 | 08:05

Џафери ја предводи државно-црковна делегација во Рим и Ватикан на манифестацијата во чест на Св. Кирил и Методиј

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од денеска до 25-ти овој месец ќе ја предводи државно – црковната делегација за одбележување...

Калеидоскоп 19.04.23 | 21:52

Во библиотеката на Ватикан пронајдено скриено поглавје од новиот Завет

Научници во библиотеката на Ватикан пронашле „скриено поглавје“ од библиски текст напишан пред повеќе од 1.500 години. Страницата ги содржи поглавјата 11-12 од Евангелието...