Ознака: трибина
Македонија 08.07.20 | 17:02

Силјановска Давкова: Да си ја земеме судбината во свои раце и во родов дијалог со мажите да ја направиме Македонија поеднаква, попросперитетна

Одржувањето на трибината: Моќни жени во политиката, родова еднаквост, предизвици и можности за Македонија во Парк жена борец, со Рашела Мизрахи, Нела Ташковска, Велика...

Македонија 03.07.20 | 20:50

Спасовски од Гази Баба: Додека тие рушеа, денес се гради

Покажавме дека знаеме да градиме, дека знаеме да ги надминеме сите поделби во државава, порача вечерва носителот на листата од ИЕ 2 од коалицијата „Можеме“, Оливер Спасовски,...

Македонија 16.12.19 | 12:29

СДСМ: Преполната сала на граѓанската трибина во Скопје покажа дека сме партија што обединува и води напред!

СДСМ изразува благодарност за големата поддршката од граѓаните, од членовите и симпатизерите на вчерашната трибина во преполната сала „Борис Трајковски“ во Скопје,...

Твитови 16.12.19 | 10:50

„Вас не ве качуваат во комбиња како стока“

„Вас не ве качуваат во комбиња како стока“ – 2014 Стево Пендаровски pic.twitter.com/aelOLXtU1m — Семир🤦‍♂️ (@Semir_k11) December 15, 2019

Скопје 15.12.19 | 09:36

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Скопје

Денеска во Скопје со почеток од 13 часот во салата „Борис Трајковски“, СДСМ ќе одржи Граѓанска трибина „На прав пат“. На трибината ќе се обратат: Претседателот на СДСМ,...

Македонија 12.12.19 | 14:07

В недела во Скопје завршната трибина од серијата „На прав пат“

Последната трибина од серијата „На прав пат“ ќе се одржи в недела во 13 часот во „Борис Трајковски“ во Скопје, соопштија од СДСМ. Говорници ќе бидат премиерот во заминување...

Култура 12.12.19 | 09:53

Трибина на писателите за книжевни манифестации

Денеска напладне во просториите на Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи трибина на тема „Книжевни манифестации“. Модератор на трибината ќе биде Христо...

Култура 25.11.19 | 09:47

Трибина на Филозофски: Зошто ни треба класична гимназија?

На 26 ноември точно напладне на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје ќе се одржи научна трибина под наслов „Зошто ни треба класична...

Македонија 23.11.19 | 17:36

Премиерот во заминување Заев од Гостивар: Идентитетот го обезбедивме, ги исполнувме аспирациите на нашите предци

Направивме чекори за пример и цел свет зборува за тоа. Конечно го фиксиравме, го зацврстивме идентитетот, никој веќе не го спори македонскиот јазик и македонскиот народ,...

Македонија 17.11.19 | 10:49

Премиерот во заминување Заев: Додека дишам, Груевски нема да се спаси!

Груевски се cпаcил со застареност за кинеските кредити!? Додека јас дишам Груевски нема да се спаси. Нема да се спаси заради тоа што предметот е жив – изјави премиерот...

Македонија 16.11.19 | 21:07

Премиерот во заминување Заев од Велес порача дека ќе има целосен ветинг во правосудството, судството и обвинителството

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска од трибината од Велес порача дека ќе има целосен ветинг во правосудството, судството и обвинителството. Создадовме амбиент...

Македонија 31.10.19 | 11:10

Јанчев: На трибината „Прав пат“ бев како градоначалник, да ја слушнам конкуренцијата

Нема ништо невообичаено што како градоначалник на општината Кавадарци присуствував на граѓанска трибина „Прав пат“ што се одржа во Домот на културата „Иван Мазов...

Македонија 30.10.19 | 21:36

Митко Јанчев го фати „правиот пат“ на СДСМ

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, кој функцијата ја доби како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва беше гостин на трибина на владејачката партија СДСМ, која се...

Македонија 27.10.19 | 12:27

Државата е на прав пат, НАТО е нашиот имотен лист

Салата во Центарот за култура „Марко Цепенко” во Прилеп беше претесна да ги собере сите граѓани кои сакаа да присуствуваат на трибината „На прав пат”. Големата заинтересираност...

Македонија 12.10.19 | 17:07

Лажна вест на сдсмовски портал: Во пензија ќе се оди на 64 години, а не како досега на 67 години

„Заев со одлична вест: Во пензија ќе се оди на 64 години, а не како досега на 67 години – Пуштен е нов закон во Собрание“. Ова е насловот на провладиниот портал „Центар“,...

Македонија 05.10.19 | 15:52

Заев: Целиот свет го признава нашиот прав пат, само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се против

За разлика од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ е против сѐ што е во интерес на граѓаните, рече премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев на граѓанската трибина „На прав пат“ во Штип. Неразбирливо...

Култура 21.05.19 | 11:58

Трибина на „Про-За Балкан“: Писателите, уметниците, интелектуалците треба да размислуваат политички, а не политикантски

Писателите, уметниците, интелектуалците треба да размислуваат политички, а не политикантски. Тоа е многу различно. Кога велам да се мисли политички, мислам дека треба...

Култура 17.04.19 | 14:39

Трибина во ДПМ: Писателскиот труд е доведен до бездна, до раб на егзстенција

Трудот на писателите со децении наназад е потценет, обезвреднет и омаловажуван. Се вели дека писателите пишуваат затоа што нема што друго да прават, едноставно како...

Култура 16.04.19 | 12:28

„Вреднувањето на писателскиот труд“-тема на трибината во ДПМ

Утре (среда, 17 април), со почеток во 11 часот, во просториите на Друштвото на писатели на Македонија ќе се одржи трибина на тема „Вреднувањето на писателскиот труд“. Модератор...

Култура 04.04.19 | 13:43

„Уметност за сите“: Изложба и трибина за одбележување на Меѓународниот ден на лицата со аутизам

Проектот „Уметност за сите“ влегува во вториот дел од својата реализација и активности планирани за 2019 година. Во оваа фаза, по повод одбележувањето на Меѓународниот...