Ознака: Танец
Музика 11.06.24 | 11:01

„Седенка се збира“ – концерт на Танец посветен на 100-годишнината од раѓањето на Ѓорѓи Димчевски

Во вторник, на 11 јуни 2024 година, во Македонскиот народен театар, со почеток во 20:00 часот, ќе може да го проследите концертот „Седенка се збира“, концерт на Танец посветен...

Музика 19.05.24 | 13:28

„Танец“  одржа концерт во Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци

Ансамблот за народни игри и песни „Танец“  одржа концерт во Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци. – Извонредна и ретка можност да се види на сцена во...

Култура 19.04.24 | 10:01

Голем Велигденски концерт на ансамблот Танец

Вечерва со почеток во 20часот во Националната Опера и Балет, ќе се одржи голем Велигденски концерт на ансамблот Танец, насловен „Велигден е, Ѓурѓовден е“. Голем Велигденски...

Култура 17.04.24 | 14:12

Велигденски концерт на „Танец“ во петок во НОБ

Во Националната опера и балет во петок, 19 април, ќе се одржи Велигденски концерт на ансамблот „Танец“. Како што најавија оттаму, на програмата ќе бидат повеќе дела меѓу...

Култура 11.04.24 | 10:22

Мултимедиајлен настан во рамките на чествувањето на 75-годишнината од основањето на Танец вечерва во Кинотека

Во четврток на 11 април 2024 година во Кинотека на Македонија, со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи мултимедиајлен настан на НУ Танец во соработка со Кинотека на РСМ, организиран...

Култура 25.03.24 | 10:19

„Танец“, едно од најблескавите лица на македонската културна историја, одбележува 75 години постоење

Основан во 1949 година во Скопје, како единствена установа од таков вид, ансамблот Танец веќе 75 години е еден од најстамените столбови на македонската традиција и култура,...

Култура 25.12.23 | 16:42

Два концерта на „Танец“ во Бугарија, во Гоце Делчев и во Белица

Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ – Скопје одржа два концерта во Бугарија, во општините Гоце Делчев и во Белица. Како што информира денеска „Танец“, на покана...

Култура 14.12.23 | 09:56

„Фолклорно-класична симбиоза“ на Националната опера и балет и „Танец“

Музичко-сценскиот спектакл „Фолклорно-класична симбиоза“ на Националните установи Националната опера и балет и ансмблот за народни игри и ора „Танец“ ќе се одржи...

Музика 09.11.23 | 08:38

Концерт на „Танец“ во чест на 100 години од раѓањето на Васка Илиева

Сто години од раѓањето на Васка Илиева (1923 – 2001), доајенка на македонската народна песна и една од најпознатите македонски изведувачки на народна музика, ќе бидат...

Македонија 10.10.23 | 17:59

Почина познатиот македонски пејач и солист во Танец – Далибор Ѓошиќ

По кратко боледување денеска почина познатиот пејач на народна музика и солист во Танец – Далибор Ѓошиќ. Веста на својата фејсбук страна ја објави ансамблот. Колегите...

Култура 09.06.23 | 10:06

Заеднички концерт на „Танец“ и „Коло“ во Битола

Во рамки на прославата на 75-годишнината од своето основање, српскиот ансамбл „Коло“ вечерва во Центарот за култура во Битола ќе одржи концерт со ансамблот „Танец“,...

Култура 10.04.23 | 09:03

Велигденски концерт на „Танец“ во чест на Милан Завков

Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ вечер во Националната опера и балет со почеток во 20 часот, ја започнува својата 74. сезона, традиционално, со голем...

Музика 08.02.23 | 11:17

„Танец“ организира Комеморативен собир во спомен на маестро Милан Завков денеска во Фоајето на Националната опера и балет

НУ Танец извести дека денеска, 8 февруари 2023, среда, ќе се одржи Комеморативен собир во спомен на врвниот инструменталист и музички автор, Милан Завков. Комеморацијата...

Култура 23.12.22 | 09:19

Изложба и новогодишен концерт на ансамблот „Танец“

Националниот ансамбл за народни игри и песни „Танец“ и вечерва со почеток во 20 часот во Националната опера и балет ќе одржи ексклузивен новогодишен концерт. На програмата...

Култура 26.09.22 | 09:44

Влатко Стефановски и „Танец“ направија спектакл во Белград

Двата најпознати македонски музички бренда, угледниот гитарист Влатко Стефановски и националниот фолклорен ансамбл на Македонија „Танец“, синоќа во Коларчевата...

Музика 16.09.22 | 15:32

Сузана Спасовска, Влатко Стефановски, Наум Петрески на концертот на „Танец“ посветен на Александар Сариевски

Вчеравечер во Македонската Опера и балет се одржа голем концерт насловен како „Славејот од Галичник” на ансамблот Танец и пријателите во чест на 100-годишнината од...

Култура 06.09.22 | 14:49

„Танец“ организира голем концерт во чест на 100 години од раѓањето на Александар Сариевски

На 15.септември (четврток) во Македонската Опера и балет ќе се одржи голем концерт насловен како „Славејот од Галичник“ на ансамблот Танец и пријателите во чест на големиот...

Музика 30.07.22 | 18:38

Музиката на Влатко и „Танец“ уште еднаш покажа дека тие се национално богатство од непроценливо значење

Во извонреден аранжман тие со многу емоции заеднички изведоа некои од најубавите македонски песни како Елено ќерко, Зајди зајди, Јано мори… кои беа проследени со долги...

Музика 29.07.22 | 18:31

Вечерва концерт на Влатко Стефановски и „Танец“ на Антички во Охрид

На Античкиот театар во Охрид вечерва ќе се одржи целовечерен концерт на Влатко Стефановски и националниот ансамбл „Танец“. Оваа врвна фузија, од која излезе уникатно...

Култура 06.07.22 | 10:19

Со настап на „Танец“ ќе почне 61. Балкански фестивал на народни песни и игри

Традиционлано, со настап на ансамблот „Танец“ в четврток ќе почне 61. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри во организација на центарот за култура...