Ознака: Тамара тодевска
Музика 04.07.19 | 10:02

Старо, младо, машко, женско на концерт се собрало? Според „Авалон“ интересот е огромен

Од продукцијата „Авалон“ задолжена за концертот на Тамара Тодевска во Античкиот театар во Охрид велат дека вчера, на првиот продажен ден, имало огромен интерес од...

Македонија 04.07.19 | 09:58

Понесена од емоции и од еуфорија Тамара направила каша-попара од химната

По реакциите на јавноста, но не и на државниот врв за погрешната изведна на националната химна на Република Македонија се јави Тамара Тодевска со извинување од дното...

Македонија 04.07.19 | 08:54

ОМД бара извинување од Амбасадата на САД за погрешната химна

Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на Амбасадата на САД во Скопје, Македонија, за неприфатливата грешна македонската...

Македонија 04.07.19 | 08:43

Колку Тамари се потребни за да исчезнеме и од сопствената химна?

Сквернавењето на македонската химна и идентитетот бетон се главни теми на Твитер и на Фејсбук. Жестоката реакција не престанува, исто како што недостасува жестока реакција...

Македонија 04.07.19 | 08:23

Тамара ја отпеа химната во Амбасадата на САД без Гоце Делчев, Даме Груев, Питу Гули, Сандански

На синоќешната прослава на Дeнот на нeзaвиcностa на САД, 4 Јули, што се одржа во дворот на американската амбасадата во Скопје, Тамара Тодевска беше избрана да ја испее македонската...

Музика 03.07.19 | 09:01

Многу се, „УА!“ се: Авалон бришеше негативни коментари за Тамара, па се откажа

Најавата за концерт на евровизиската претставничка Тамара Тодевска Античкиот театар во Охрид не помина онака како што се очекуваше – наместо овации, Тамара доби...

Музика 29.06.19 | 13:29

Тамара со здолниште и ладало во боите на виножитото ја отпеа „Горда“

Во црн корсет и здолниште со карнери во боите на виножитото и ладало во раката македонската пејачка Тамара Тодевска ја отпеа песната „Горда“ со која настапи на годинешниот...

Музика 29.06.19 | 08:53

Жирито: Спамирајте ја Лејди Гага, мора да ја чуе, доволно голем уметник е за да ја препознае

Беспрекорна како и секогаш Антониа Гоговска и синоќа блесна во глемото финале на Пинковите ѕвездички – ол стар. Во финалето таа настапи единаесетта, а се претстави...

Музика 23.06.19 | 17:03

Тамара ќе пее на Парадата на гордоста

Тамара Тодевска ќе настапи на првата Парада на гордоста, која треба да се случи идниот викенд во Скопје. Таа преку „Твитер“ соопшти дека е горда што ќе пее на 29 јуни. So...

Мода и убавина 19.06.19 | 10:10

Тамара на прием кај претседателот со очила меѓу градите

Талентот никој не може да ѝ го земе, но би требало некој да поработи на манирите, доброто однесување и општествените протоколи. Успехот на „Горда“ покажа дека имаме...

Македонија 19.06.19 | 08:41

Што правеше Пендаровски додека одлучуваше Европа?

Претседателот Стево Пендаровски вчера издели од своето време за да ги прими на гости и на дружење евровизиските претставници Тамара Тодевска и нејзиниот тим. На Фејсбук...

Вести 13.06.19 | 13:00

Тамара и Тијана: Разводот на родителите нѐ обележа

Разводот на родителите нѐ обележа, признаваат сестрите Тамара Тодевска и Тијана Дапчевиќ во заедничкото интервју за српскиот магазин „Стори“. Нивните родители Брана,...

Музика 11.06.19 | 19:53

Тамара е најдобриот женски евровизиски вокал за 2019

Дури 23,3 отсто од гласачите за најдобар женски вокал ѝ го дале својот глас на македонската претставничка Тамара Тодевска, што е и прв воопшто трофеј за нашата земја на...

Мода и убавина 06.06.19 | 13:45

Тамара меѓу петте најлошо облечени на „Евровизија 2019“

Наградата „Барбара Декс“ за најлошо облечен претставник на обогодинешната „Евровизија“ ја доби претставникот на Португалија, Конан Осирис. Според гласовите на...

Музика 01.06.19 | 09:44

Хана ја отпеа „Proud“

Кавери беа отпеани многу, „Proud“ одекна на многу светски јазици, но само еден успеа да го победи оригиналот отпеан на англиски од силниот вокал на Тамара Тодевска. Кога...

Македонија 30.05.19 | 10:52

Заев ѝ врачи на Тамара плакета за историското прво место од жирито на Евровизија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев ја прими Тамара Тодевска, и комплетниот авторски и сценски тим на Северна Македонија што оваа година...

Сцена 27.05.19 | 10:12

Тамара викендов на заслужен одмор, пејачката со семејството уживаше на плажа

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две недели...

Естрада 24.05.19 | 21:39

Еве што му порача Тамара Тодевска на претставникот на Шведска по промената на гласовите на Евровизија

Во саботата заврши 64-то издание на Избор на песна на Евровизија, на која победи Холандија. Тамара Тодевска со песната „Proud“ не претставуваше на овогодинешното издание,...

Музика 22.05.19 | 19:41

Евровизија се корегираше – Тамара на седмо место, прва според гласовите на жирито

Не менува многу, но сепак на официјалната листа од пласманот на Евровизија 2019, Македонија се искачи едно место погор, Била направена грешка во гласовите на белоуското...

Естрада 22.05.19 | 18:44

Форбс за Тамара: Вистинскиот човек со вистинска порака за еднаквост

Престижниот Форбс со пофални зборови за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Тие истакнаа дека со нејзиниот одличен настап ја направија Македонија...