Ознака: свидетелства
Македонија 24.08.22 | 13:01

Спонзорот на ДУИ, печатницата Арберија, не обезбеди ниту главни книги за учебната 2022/2023 година

Школската година едвај заврши во август, ако за крај на година се смета церемонијата за доделување на свидетелствата, уписите во средно се одвиваа скандалозно, наместо...

Македонија 14.08.22 | 22:50

Проф. д-р Јаневска: Министре Шаќири, свидителства уште нема, се надевам по организацијата на вчерашната прослава „Арберија“ ќе се позабави и со нив

Проф д-р Весна Јаневска јавно му се обрати на министерот Јетон Шаќири за состојбата во образованието. Министре Шаќири,   1. Свидителства уште нема. Се надевам по организацијата...

Македонија 11.08.22 | 13:48

Хасипи: Од следната недела ќе почне дистрибуција на свидителствата до сите училишта

Жалбената постапка веќе заврши и од следната недела ќе почнеме со дистрибуирање на свидителствата до сите училишта во државата, изјави денеска за МИА директорот на...

Македонија 30.06.22 | 12:19

МOН: Немаме свидетелства, па ќе доцни нивното издавање, меѓутоа учениците ќе ги добијат пред почетокот на новата учебна година

Министерството за образование ги извести директорите на сите средни и основни училишта во Македонија дека годинава ќе се доцни со издавањето на свидетелствата, неофицијално...

Македонија 23.06.22 | 15:27

Наместо во јуни, свидетелствата пак ќе се делат во август

И годинава како и лани свидетелствата на учениците од основните и средните училишта ќе се делат во август. Иако училиштата имаа закажани термини во јуни, вчера од Бирото...

Македонија 27.08.21 | 14:26

Неделков: Ако 2 месеци доцнеа свидетелствата во училиштата, не очекувајте дека за 2 дена ќе бидат напишани

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, преку својот Фејсбук профил упати порка до Општински образовни власти и директорите на училштата. -Ако 2 месеци доцнеа свидетелствата...

Македонија 25.08.21 | 13:54

Царовска: Свидетелства ќе се делат и на 1 септември

За точно седум дена, следната среда, учениците повторно ќе влезат во училишните клупи, а дел од нив сè уште не ги зеле свидетелствата за минатата учебна година. Денеска...

Македонија 28.06.21 | 11:54

Не е незаконски свидетелствата да се делат до крајот на август, вели Царовска

Министерката за образование Мила Царовска одговарајќи на новинарски прашања при отворање спортска сала во ОУ „Јоаким Крчоски“ во Волково, рече дека одложеното доделување...

Македонија 23.06.21 | 13:47

Филипче: Свидетелствата може да се доделуваат и во училишниот двор

Бирото за развој на образование (БРО) соопшти дека нема услови да се доделат свидетелствата на учениците по завршување на учебната година, притоа не соопштувајќи за...

Македонија 21.06.21 | 12:15

Тасевски; Државата не може да обезбеди свидетелства за децата, ги осакати со знаење и атакува на нив со промоција на невредности

Актерот Сашо Tасевски на социјалните мрежи го коментираше случајот со свидетелствата на учениците и објави: Имам 48 години. И имам сеќавања од мојата четврта година. Се...

Македонија 21.06.21 | 12:01

Сојузот на средношколци: Вратете ги парите за свидетелства на учениците

Сојузот на средношколци побара од Државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведени инспекции во средните училишта за кои претходно алармираа...

Македонија 21.06.21 | 10:33

Тасевски: Свидетелство нематe за деца, во камено време не било вака

Свидетелство немате за деца. Во камено време не било вака. Братучетка ми кажувала во камено време на камен им пишувале свидетелства. Вие барем на бекатон плочки можевте...

Македонија 20.06.21 | 13:13

Учениците ќе добијат свидетелствата до крајот на август

Свидетелствата за учениците во основните и средните училишта ќе бидат доделени до 31 август, но за точниот датум учениците ќе бидат дополнително известени. Во училиштата...

Македонија 17.06.21 | 18:21

Фалат пасоши, нема регистарски таблички и возачки дозволи, а недостигаат и свидетелства

Со денови сите „оператори се зафатени“ за закажување термин за издавање лична карта и пасош. Регистарски таблички нема неколку месеци. Единствен начин легално да...

Македонија 12.06.21 | 11:15

Се бараат и до 200 денари за свидетелство, реагираат од Средношколкски сојуз

Сојузот на средношколци соопшти дека во изминатите неколку дена се повторува проблемот од минатата година – добива поплаки од средношколци од повеќе градови во земјава...

Црна хроника 23.07.20 | 16:35

Место во изолација, наставник делел свидетелства на ученици

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против Д.П.(46), од кичевското село Осој, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените...

Црна хроника 27.05.20 | 16:20

Оцениле и обезбедиле свидетелства за ученици отселени од Македонија

Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје до Основното Јавно Овинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против...

Македонија 16.05.19 | 12:13

Децата во јуни ќе добијат свидетелства од Република Македонија

Свидетелствата на децата ќе бидат со новото име на државата Република Македонија, потврди министерот за образование и наука, Арбер Адеми. „Секако дека ние имаме...