Ознака: светска банка
Економија 08.10.19 | 17:16

Светска банка предупедува: Внимателно со зголемување на платите во јавниот сектор

Зголемувањето на платите мора да биде поддржано со зголемување на продуктивноста. Светска Банка предупредува – пред да се премине кон уште едно административно покачување...

Економија 08.10.19 | 11:20

Светска банка ја ревидираше стапката на економски раст на Македонија

Светска банка ја ревидираше стапката на економски раст во Македонија за годинава од 2,9 на 3,1 отсто. Во најновиот регионален извештај оценува дека Македонија и Косово...

Економија 22.06.19 | 08:31

Состанок на Конституенцата на ММФ и Светска банка во Скопје

Економските политики и програмите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка (СБ), како и други клучни економски прашања за европската и светската економија...

Економија 17.06.19 | 11:05

Три потпретседатели на Светска банка доаѓаат на Конституенцата во Скопје

Три потпретседатели на групацијата на Светска банка ќе присуствуваат на Конституенцата на Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), што ќе се одржи од 21 –...

Економија 06.04.19 | 09:29

Заев ветува покачување на минималната плата, за работавачите и СБ тоа е невозможна мисија

Владата останува на идејата годинава уште еднаш да ја покачи минималната плата, откако веќе беше зголемена на 12 илјади денари пред година и половина. Детали за тоа колку...

Економија 03.04.19 | 18:56

Наместо ветените 5% на Заев, Светска банка со проекција на економскиот раст од 2,9 %

Според новиот извештај на Светска Банка за земјите од Западен Балкан преценките за Македонија се дека растот во 2019 година ќе изнесува скромни 2,9%, а во 2020 година ќе изнесува...

Економија 02.04.19 | 14:57

Светска банка: Македонија на дното во регионот по растот на економијата

Македонија во однос на земјите од регионот бележи најниска продуктивност. Невработеноста се намалува, но половина од работоспособното население со години е неактивно,...

Економија 20.03.19 | 12:38

Невработеноста на младите секаде во регионот се намалува, само во Македонија порасна на 47,6%

Невработеноста кај младите се намалила во сите балкански земји, освен во Македонија и Косово, е наведено во новиот извештај на Светска Банка трендови на пазарот на...

Економија 11.03.19 | 11:52

Новиот извршен директор на Светска Банка, Дејвидсе во дводневна посета на земјава

Денеска и утре во официјална посета на нашата држава е новиот извршен директор на Светска банка, Кун Дејвидсе. Министерот за финансии Драган Тевдовски ќе биде негов...

Економија 11.02.19 | 22:15

Светска банка предлага зголемување на возраста за пензионирање

Македонија има потреба од реформирање на својот пензиски систем за да може да ги издржи фискалните притисоци, како и да ја подобри својата правичност, порачува Светска...

Свет 12.01.19 | 10:38

Амбициите на Иванка Трамп водат кон престолот на Светска банка

Иванка Трамп, ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп и поранешната амбасадорка на САД во ОН Ники Нејли се меѓу кандидатите за функцијата претседател на Светска...

Економија 09.01.19 | 14:02

Светска банка против Заев: Растот на Македонија до 2021 е проектиран на 3,3 отсто, а не на 5 проценти

Излезе новиот извештај на Светска банка „Global Economic Perspectives“ или Глобални економски перспективи во кој се анализира економската состојба на глобално ниво по региони....

Свет 07.01.19 | 19:02

Претседателот на Светска банка се повлекува од функцијата

Претседателот на Светска банка, Џим Јонг Ким објави денеска дека поднесува оставка од функцијата со датум од 1 февруари, четири години пред крајот на неговиот мандат. Во...