Ознака: светска банка
Економија 09.06.21 | 12:28

Светската банка предвидува раст од 3,6 отсто на македонската економија годинава

Светската банка во најновиот извештај предвидува раст на македонската економија годинава од 3,6 отсто, следната година растот е проектиран на 3,5 проценти, а во 2023 на 3,4...

Економија 27.04.21 | 19:58

СБ: Македонската економија нема да закрепне годинава

На почетокот на следната година се очекува закрепнување на македонската економија по историски најголемата рецесија од осамостојувањето и враќање на ниво како пред...

Економија 27.04.21 | 13:42

Светска банка ја искара власта: Jaвниот долг е историски највисок, поведете сметка

Растот во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора,  Македонија и во Србија – шесте земји од Западен Балкан – се очекува да се врати во 2021 година по најлошиот...

Економија 27.04.21 | 12:40

Светска банка: Следната година македонската економија ќе се врати на ниво како пред пандемијата

На почетокот на следната година се очекува закрепнување на македонската економија по историски најголемата рецесија од осамостојувањето и враќање на ниво како пред...

Свет 08.04.21 | 17:24

Папата Франциск ги повика ММФ и Светска банка да го намалат долгот кон сиромашните земји

Папата Франциск ги повика шефовите на светските финансиски институции да го намалат должничкиот товар за сиромашните земји погодени од пандемијата на коронавирусот...

Економија 05.01.21 | 21:40

Наместо квантниот скок на Заев, Светска банка предвидува дека Македонија ќе има најмал раст на БДП во регионот

Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,6 отсто и за наредната 3,5 отсто. За земјите од регионот Светска банка предвидува...

Свет 21.11.20 | 20:27

Светска банка: Поради долгови, на некои земји им се заканува сиромаштија

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас денеска ги предупреди лидерите на Групата 20 најразвиени земји (Г20) дека неуспехот да се обезбеди поголема поддршка за отпис...

Економија 09.11.20 | 19:58

Србија најдобра, Македонија меѓу најлошите во регионот: ММФ и Светска банка со прогноза за пад на БДП од пет отсто

Македонија е меѓу најслабите земји во регионот според прогнозите на ММФ и Светка банка. Убедливо најдобра е Србија која има пад на БДП од само 1,5 проценти, подобар и од...

Македонија 02.11.20 | 21:23

Мицкоски: Зошто заемот од Светска банка кој го збори Филипче, не го потпиша министерката Ангеловска

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување на ТВ Клан, му одговори на министерот Венко Филипче за обвинувањата за непотпишаниот заем од Светска...

Економија 25.10.20 | 12:39

Бесими: Управувањето со финансиите е еден од приоритетите во соработката со Светска банка

Проектот за интегриран информациски систем за управување со финансиите, којшто ќе овозможи интегрирано следење на приходите и расходите од нивното планирање до целосна...

Македонија 22.10.20 | 10:38

Мојот потпис по закон не е задолжителен, одговорете зошто вашата министерка го одби и не го потпиша кредитот

Гордана Димитриеска Кочоска, заменик-министер за финансии од редовите на ВМРО ДПМНЕ во техничката Влада во статус на фејсбук му одговори на министерот за здравство...

Економија 11.10.20 | 12:18

Светска банка прогнозира раст на сиромаштијата во земјава

Извештајот на Светска банка ни прогрозира дека нивото на сиромаштија ќе достигне 23% до крајот на 2020 година, што значи дека близу 450 илјади луѓе ќе бидат на работ на егзистенција...

Економија 09.10.20 | 13:16

Катастрофални оценки на Светска банка: Македонија со најголема смртност во регионот, фискалните резерви се потрошени

Есенскиот извештај на Светска банка оцртува драматична слика за Македонија, за која се наведува дека има без конкуренција највисока стапка на смртност од Ковид-19 во...

Свет 30.09.20 | 10:47

Светска банка бара одобрување од 12 милијарди долари за да им помогне на сиромашните земји да добијат вакцини

Претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, во вторникот рече дека бара одобрување од одборот за план за финансирање на вакцини против коронавирус од 12 милијарди...

Македонија 24.09.20 | 18:56

Македонија на дното во регионот, владата не инвестира во образованието и здравството затоа потенцијалот на децата е низок

Децата во Македонија може да постигнат само 56 проценти од својот човечки капитал кога ќе пораснат, се вели во Извештајот за Човечки капитал 2020 во време на Ковид-19 на...

Македонија 17.09.20 | 13:17

Светска банка: Учениците во Македонија за 11 години учење, имаат знаење како да учеле 7,3 години

Дете кое во Македонија започнува со училиште на четиригодишна возраст се очекува да заврши 11 години предучилишно, основно и средно образование додека да наполни 18 години....

Економија 14.09.20 | 17:02

Владата даде зелено светло за кредитот од Светска банка од 90 милиони евра

На предлог на Министерството за финансии, Владата го разгледа и прифати Предлог-законот за заем во износ од 90 милиони евра од Меѓународната банка за обнова и развој...

Балкан 02.09.20 | 11:33

Светска банка започнува програма за поддршка на компаниите од Западен Балкан

Светска банка започнува програма „PowerUp“ за иновативни мали и средни претпријатија и стартапи од Западен Балкан, под наслов „Подобрување на вашиот деловен модел, градење...

Економија 09.06.20 | 08:50

Светска банка: Ковид-19 ќе доведе до најлоша рецесија на економиите по Втората светска војна

Изненаден и голем шок од пандемијата на коронавирусот и мерките на затворање со цел нејзино сузбивање доведоа до сериозен пад на глобалната економија. Според Светската...

Економија 30.05.20 | 14:57

Светска Банка: Корона кризата двојно ќе ја зголеми сиромаштијата во Македонија

Драстично расте невработеноста во Македонија. По Албанија со зголемена невработеност од дури 25%, земјава се најде на неславното второ место по растот на невработеноста...