Ознака: Срби
Балкан 30.11.21 | 13:41

Деветмина Срби уапсени во Босна и Херцеговина за воени злосторства

Деветмина Срби, поранешни припадници на Војската на Република Српска, се уапсени денеска во БиХ под сомнение дека извршиле воени злосторства врз припадници на бошњачката...

Балкан 21.09.21 | 23:44

Заложничка драма во српски автобус во Германија

Вооружено лице држи три лица како заложници во автобус на југот на Германија, пишуваат германските медиуми. Автобус на српскиот превозник „Ласта“ кој сообраќал на...

Свет 23.06.21 | 18:59

Загинаа четворица Срби во Германија – Со полна брзина удриле во камион, починале на лице место

Четворица српски државјани загинаа во сообраќајка во Германија, откако нивното „БМВ“ удри во приколката на камион со унгарски регистарски ознаки, а причината за несреќата...

Економија 25.05.21 | 19:19

Српските туристи ќе добијат електронски картички за ослободување од патарина

Донесена е одлука за електронски картички (М-Смарт Кард) за ослободување од надомест за патарини за туристите од Србија од 15 јуни до 15 август година. Во насока на ветувањето...

Балкан 18.04.21 | 11:16

Од утре Грција ги отвара границите за српските граѓани

Со последната одлука Србите во Грција ќе можат веќе од понеделник со потврда за вакцинација или негативен ПЦР тест- јавува ТВ Пинк Иако во Грција на сила е полициски...

Економија 05.04.21 | 11:11

Бесплатен паркинг и влезници, попусти во кафани и хотели за српските туристи во Македонија

Бесплатни влезници за сите музеи, бесплатен паркинг во сите градови, попуст во сите угостителски објекти, попуст во сместувачките капацитети и брз трансвер на граничните...

Естрада 05.04.21 | 09:29

Холивудска актерка со навреда: Во Србија нема ништо уникатно, српско, тие постојат само 13 години

Американската актерка Елизабет Олсен, сестра на познатите близначки Олсен, даде интервју за емисијата „Keeping Secrets“, во кое, меѓу другото, зборуваше за снимањето филм...

Балкан 30.03.21 | 12:44

Србите ќе се вакцинираат за да одат на море во Грција: Вжештени телефонските линии на туристичките агенции

По договорот постигнат вчера меѓу Србија и Грција, оваа јужна земја да биде отворена за српските туристи од средината на април со потврда за вакцинација или негативен...

Балкан 17.10.20 | 17:18

Месечно зема по 528 илјади евра, што се 778 просечни бруто плати, а секој ден му капнуваат по 1.446 евра

Најплатениот граѓанин во Србија има бруто месечна заработувачка од 62 милиони динари или  528.000 евра. Тоа се просечни 778 бруто плати во земјата. Најбогатиот Србин минатата...

Балкан 02.09.20 | 11:35

Србите ќе патуваат во Бугарија без ПЦР тест, но не и Македонците

Министерството за здравство на Бугарија вчера одлучи дека не се потребни повеќе ПЦР тестови за Србите кои планираат да патуваат таму. Укинат е и задолжителниот карантин...

Твитови 24.07.20 | 20:07

Македонците додека Дуа Липа и Србите се караат чив е ајварот:

Dua Lipa i Srbi se otimaju čiji je ajvar Makedonci: pic.twitter.com/Vxe85oPh6X — Gdećetekućete? (@OgiEvropa) July 24, 2020 Бонус: Slovenci pic.twitter.com/jtUmxAeNsx — marginalac (@pogresancovek) July 24, 2020

Балкан 13.07.20 | 13:59

За Србите границата со Грција останува затворена најмалку до 1 август

Грчките граници ќе останат затворени за труистите од Србија и после 15 јули, дознава српски „Блиц“. Поради зголемениот број на новозаразени во Србија на почетокот на...

Балкан 30.06.20 | 13:36

Mомчиња носеле српско знаме: Косовската полиција ги претепала

Kосовската полиција тепала момчиња од српска националност. Таа ги уапсила двете момчиња кои носеле српско знаме по парастосот по повод Видовден, но набрзо ги пуштила. Како...

Балкан 15.06.20 | 23:27

Грција сепак ги отвори границите со Бугарија за граѓаните на Србија

Владата на Грција доцна вечерва донесе одлука да дозволи премин на границата за државјаните на Србија меѓу Бугарија и Грција. Српскиот конзул во Атина успеал да издејствува...

Балкан 15.06.20 | 19:31

Заробени на грчката граница: Околу 200 Срби со часови чекаат на сонце со деца во автомобилите

Србија побара официјален одговор од грчките власти за проблемот со преминување на нивната граница од страна на српски државјани и чека одговор.Според српски официјални...

Калеидоскоп 19.04.20 | 13:25

Срби играат оро на дистанца од 2 метри

На социјалните мрежи се појави видео од неколку лица во Србија кои играат оро на улица. Во тоа нема ништо чудно, освен што тие со помош на стапови држат дистанца од 2 метри,...

Балкан 11.03.20 | 11:08

Долга колона пред ВМА во Белград, илјада луѓе чекаат за тест за коронавирус

Најмалку илјада луѓе утрото се појавиле пред белградската Воено-медицинска академија (ВМА) исплашени дека можеби се заразени од коронавирусот, објавија српските медиуми. Пациентите...

Балкан 25.02.20 | 14:41

Коронавирусот стигна до соседството? Двајца Срби во карантин во Шабац

Двајца Срби се во карантин во Шабац поради сомнение дека се заболени од коронавирус. Еден се вратил од Тајалнд, а другиот од Милано, пишува српски „Блиц“. Хоспитализираните...

Балкан 25.02.20 | 10:39

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, се заразени со коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд Принцес“, се заразени со коронавирус – изјави денеска српскиот министер за надворешни работи Ивица...

Балкан 05.02.20 | 15:13

Четиринаесет државјани на Србија се во карантин на крузер во Јапонија

Четиринаесет српски државјани се наоѓаат на крузерот „Diamond Princess“, кој е ставен во карантин во Јапонија поради коронавирусот, изјави српскиот министер за надворешни...