Ознака: спорт
Македонија 27.02.21 | 14:07

Николовски: Корупцијата најмногу ја има во урбанизмот, издавањето дозволи и спортот, ѝ објавувавме војна во втоник

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, во вторник ќе објават голем акциски план за борба против корупцијата и криминалот. Според...

Фудбал Кошарка Спорт 31.12.20 | 17:15

2020 година беше сурова кон љубителите на спортот: Спортски легенди кои не напуштија годинава

Диего Армандо Марадона (Аргентина, футбал) Почина на 25 ноември поради престанок на работа на срцето. Смртта на аргентинската ѕвезда, сметан за можеби најдобриот фудбалер...

Останати спортови 30.10.20 | 11:20

Димевски: Во спортот не смее да ја има политиката

Новиот претседател на Македонскиот олмписки комитет (МОК), Даниел Димевски, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ изјави дека смета оти во спортот не смее да има...

Балкан 28.08.20 | 20:40

Макрон рече дека поставил црвени линии пред Турција за источниот Медитеран

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот рече дека Париз ќе заземе цврст став кон Турција во врска со тензиите во источниот Медитеран, бидејќи Анкара „почитува...

Свет 27.08.20 | 12:45

Трамп се вклучи во смирување на тензиите меѓу Турција и Грција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, обавил телефонски разговор со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и во таа прилика повикал на дијалог Турција – Грција...

Останати спортови 15.05.20 | 15:35

Дејан Јовановски: Конечно се најави една нова и сериозна мерка која има сила да направи вистински финансиски бум во спортот

Конечно се најави една нова и сериозна мерка која има сила да направи вистински финансиски бум во спортот. Имено, ВМРО-ДПМНЕ во својата програма на претстојните парламентарни...

Ракомет 14.05.20 | 22:02

Еден денар од акцизите за гориво ќе ги даваме за спортот, најави Мицкоски

Спортот го обединува народот. Победите на репрезентациите ја радуваат нацијата, рече вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој во „Топ тема“ на Телма...

Останати спортови 12.05.20 | 13:51

Филипче: Дозвола за индивидуални и колективни тренинзи

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека со одлуката за олабавување на мерките, се дозволуваат тренинзи во иднивидуалните...

Останати спортови 05.04.20 | 13:42

14.500 денари за месеците април и мај, директни средства за спортистите и спортските работници за да се зачуваат работни места

Директна помош од 14.500 денари за месеците април и мај, средства наменети директно за спортистите и спортските работници, со цел да се зачуваат нивните работни места и...

Здравје 04.12.19 | 15:03

Децата треба да се занимаваат со спорт за да научат како да се соочат со предизвиците во животот

Децата своето слободно време доминантно го поминуваат во седенарни активности како гледање телевизија, играње на компјутер или мобилен телефон, покажуваат истражувањата....