Ознака: Скопје
Култура 19.08.19 | 12:32

14. Меѓународна ликовна колонија Скопје: Десет уметници со посебна сликарска техника и стилска определба

На 20 август, во Хотел Арка, Скопје, ќе започне со работа 14. Меѓународна ликовна колонија “СКОПЈЕ” која ќе трае до 30 август. Меѓународната ликовна колонија Скопје се одржува...

Калеидоскоп 18.08.19 | 10:48

Ако ова лето ви беше пеколно, видете што го очекува Скопје до 2065 година

Скопје летово беше во портокалова фаза, а термометрите покажуваа и до 45 Целзиусови степени. Ефектите од глобалното затоплување веќе се реалност и се случуваат, а тоа...

Скопје 06.08.19 | 12:24

Да не се заборави трагедијата: Три години од поплавите во Скопје во кои загинаа 22 лица

Скопје денеска одбележува три години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден од обилни врнежи...

Култура 28.07.19 | 19:07

Кога археолошките откритија заслужуваат внимание: Што се направи во Љубљана кога наидоа на наод, а што во Скопје

Кога археолошките откритија ќе го добијат вниманието што го заслужуваат и експертското знаење тоа изгледа вака. Неодамна во Љубљана при поставување на нови канализациски...

Твитови 27.07.19 | 13:46

„Илинденска“ да се преименува во „Петро Порошенко“

Паднаа првите предлози за преименување на улици и мостови во Скопје. Мои предлози: ▪️Булевар Илинденска во Булевар Петро Порошенко. ▪️Мост Гоце Делчев во мост Бојко...

Скопје 13.07.19 | 12:45

Ќе се снима реклама, избегнувајте го центарот на Скопје

На 14 и 15 јули, во недела и понеделник, во времето од 19 до 6 часот, поради снимање на рекламен спот од „Пигменто студио“ од Скопје, Одделението за безбедност на патниот...

Свет 12.07.19 | 09:57

Будимпешта ќе е топла како Скопје денес, Скопје, пак, ќе гори како Остин

Истражување на швајцарскиот институт Краутер покажува дека климатските промени ќе предизвикаат значително затоплување на градовите низ светот, со што, до 2050 година,...

Скопје 11.07.19 | 11:28

Денеска во Скопје Марш на мирот во знак на геноцидот од Сребреница

„Граѓанската организација Бошњачки национален совет на Република Северна Македонија, денеска ќе ја со МАРШ НА МИРОТ ќе го одобележи сеќавањето на геноцидот во Сребреница. Во...

Скопје 05.07.19 | 13:51

Скопје се мачи со проблеми од среден век

Додека таткото на Скопје си игра позорникар, а градоначалникот на Општина Центар ја јакне меѓународната соработка со Александар Вучиќ, Скопје се мачи со проблеми од...

Култура 30.06.19 | 12:43

Предавање на темата „Архитектурата на Скопје во „МоМА“ вечерва во кино „Фросина“

Предавање на темата „Архитектурата на Скопје во МоМА“ ќе се одржи вечерва, со почеток во 19 часот, во киното „Фросина“. Во периодот од јули 2018 до јануари 2019 година, во...

Култура 29.06.19 | 21:48

Скопјани вечерва уживаат во „Љубов и револуција“

Во Градскиот парк вечерва од 21 часот започна концертот „Љубов и револуција“, втор од проектот „Филхармонија на отворено“ по првиот концерт „Ну погоди“ што беше одржан...

Скопје 28.06.19 | 17:14

Скопјани се жалат од наезда на комарци, за Шилегов состојбата не е алармантна

Наезда на комарци во Главниот град. Граѓаните се жалат дека во поладневните часови не можат да излезат од своите домови, особено децата бидејќи има голем број на комарци,...

Црна хроника 28.06.19 | 09:45

Утринава во Скопје голема полициска акција, се апсат поранешни функционери

Утринава во Скопје се спроведува голема полициска акција во која се апсат поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен...

Скопје 27.06.19 | 13:49

ЕБОР: Скопје и Тирана стануваат еколошки градови

Главните градови на Македонија и Албанија активно бараат нови начини да станат позелени, преку подобрување на квалитетот на воздухот и водата, почисто централно затоплување,...

Скопје 12.06.19 | 16:52

Змии во Центар

И оваа година за градските власти како да не е научена лекцијата од минатата година кога змии слободно шетаа по улиците на Скопје и ги плашеа граѓаните. Пред поволина...

Музика 11.06.19 | 11:35

Композиторката на музиката од „Гладијатор“ и добитничка на „Златен глобус“ доаѓа во Скопје

Вокалистката и музичар Лиза Џерард, наградена со „Златен глобус“ за музиката во филмот „Гладијатор“ и нејзиниот последен проект на кој соработува со уникатниот женскиот...

Црна хроника 11.06.19 | 09:41

Тројца повредени во сообраќајки во Скопје

Три лица се здобиле со тешки, а 10 со лесни телесни повреди во шест од вкупно 12 сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во...

Скопје 10.06.19 | 15:31

Пожарникари со скали влегоа над станот што гори за да спасат неколку деца

Пожарникарите реагираа молскавично и со скали се искачија до станот кој се наоѓа над опожарениот во наслебата Кисела Вода. Таму, како што е алармирано, има деца. Како...

Скопје 07.06.19 | 11:20

Скопската Зоолошка има нови жители

Лавицата Акети од зоолошката во Берлин е нов жител во скопската градина. 12-годишната лавица пристигна во Скопје пред шест денови и веќе се прилагодува на животот во...

Скопје 07.06.19 | 10:40

Бесплатните билети на учениците нема да важат за летниот распуст

Од понеделник, 10 јуни возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по летен возен ред. Поради завршувањето на учебната година 2018/2019, бесплатните билети за учениците нема...