Ознака: Шпанија
Патувања 18.07.20 | 23:00

Полицијата забрани пристап до плажите во Барселона, откако граѓаните ги игнорираа апелите

Полицијата денеска го блокираше пристапот до повеќето плажи во Барселона поради тоа што многу граѓани го игнорираат барањето на властите да останат дома откако нов...

Калеидоскоп 17.07.20 | 12:56

Барселона воведува нови мерки за спречување на ширењето на вирусот

Каталонските власти воведоа нови мерки во Барселона во петокот, во обид да го спречат ширењето на коронавирусот, откако заразата одново избувна во градот. Министерот...

Свет 16.07.20 | 22:30

Во Шпанија, голем скок на бројот на новозаразени со коронавирус

Во Шпанија се регистрирани 580 нови случаи, што е најголем скок во бројот на нови случаи во последните два месеци. Претходниот ден беа потврдени 390 нови случаи, а повеќето...

Свет 04.07.20 | 22:15

Шпанскиот туризам со загуба од 15 милијарди евра поради короната

Новите статистики во Шпанија покажуваат дека епидемијата на коронавирус во земјата го чини клучниот туристички сектор повеќе од 15 милијарди евра за два месеци, пишува...

Свет 04.07.20 | 22:00

Повторно во карантин се над 200 000 луѓе во регион во Каталонија

Властите на шпанската покраина Каталонија решија да стават во карантин 200 000 луѓе во регионот Сегрија, поради значително зголемување на бројот на нови инфекции со коронавирус,...

Свет 22.06.20 | 19:25

Oткако границата се отвори, Французите побрзаа да купат поевтина шунка, цигари и козметика

Границата меѓу Шпанија и Португалија останува затворена, додека со Франција вчера беше отворена, така што во еден пограничен град од шпанска страна се формираа редици...

Свет 21.06.20 | 14:38

Шпанија денеска ја укинува вонредната состојба и ги отвора границите

Вонредната состојба во Шпанија беше укината по неколкумесечно ограничување на движењето со цел да се запре ширењето на коронавирусот. Шпанската влада воведе вонредна...

Свет 17.06.20 | 20:29

Шпанија 12 ден без смртен случај и 141 новозаразени од корона вирус

Шпанското Министерство за здравство објави дека во изминатите 24 часа се регистрирани 141 нови случаи на Ковид-19 во земјата, што е значителен пораст од 76 заразени што беше...

Свет 17.06.20 | 11:56

Во Шпанија на 16 јули церемонија во чест на починатите од Ковид-19

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска соопшти дека државната церемонија во чест на починатите од Ковид-19 ќе се одржи на 16 јули. Тој пред пратениците во Парламентот...

Свет 15.06.20 | 20:57

Со маски: Во Шпанија по три месеци пристигнаа првите туристи

Денеска во Шпанија пристигнаа првите туристи по три месеци зошто владата дозволи влез на странци на Балеарските острови, но остатокот од земјата останува затворен...

Свет 14.06.20 | 13:24

Шпанија ги отвора границите за земјите-членки на шенген зоната на 21 јуни

Шпанија ќе ги отвори границите за земјите-членки на шенген зоната на 21 јуни, што беа затворени поради пандемијата со Ковид-19. Додека границата со Португалија ќе биде...

Свет 09.06.20 | 17:46

Задолжително носење на маски во Шпанија до пронаоѓање лек или вакцина

Носењето маски во јавност ќе остане задолжително во Шпанија и по завршувањето на вонредната состојба на 21 јуни, односно, ќе остане во сила додека не се најде лек или...

Култура 06.06.20 | 23:17

Шпанскиот национален музеј „Прадо“ во Мадрид денеска е повторно отворен

Шпанскиот национален музеј „Прадо“ во Мадрид денеска е повторно отворен по речиси три месеци карантин, воведен поради епидемијата на коронавирус, но бројот на посетители...

Свет 06.06.20 | 21:52

Во Шпанија пациентите со ковид-19 ги носат на плажа како дел од процесот на закрепнување

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел од процесот на закрепнување. Медицински тимови од болницата...

Свет 05.06.20 | 20:42

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Шпанија ќе почне да ги отвара своите граници за странски туристи од 1 јули, изјави денеска портпаролката на шпанската Влада Марија Хесус Монтеро. Шпанската министерка...

Свет 02.06.20 | 09:10

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на земјата. Директорот на центарот за итни...

Свет 01.06.20 | 22:47

Шпанскиот премиер бара уште едно продолжување на вонредната состојба

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез, изјави дека на неговата земја и се потребни дополнителни 15 дена вонредна состојба, што би траела до 21 јуни, за дефинитивно да се стави...

Свет 01.06.20 | 20:36

Првпат по три месеци во Шпанија нема починат од ковид-19

Во Шпанија денеска првпат од март не е забележан ни еден смртен случај од Ковид-19. Директорот на Центарот за координација на здравствените служби Фернандо Симон денеска...

Македонија 27.05.20 | 10:32

Филипче вели дека одлично сме се справиле со коронавирусот, ја спореди Македонија со Италија и Шпанија

Во вечерашното интервју на телевизија Алсат М, министерот за здравство. Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените...

Свет 27.05.20 | 08:34

Десетдневна жалост во Шпанија за жртвите од ковид-19

Во Шпанија денеска почнува десетдневна жалост за жртвите од новиот коронавирус. Тоа ќе биде најдолг период на жалост во последните 40 години. За време на деновите на...