Ознака: РТС
Останати спортови 27.07.21 | 15:58

Српските граѓани не видоа како Косово освојува медал на ОИ

Државната српска телевизија РТС, за време на Олимписките игри во Токио направи потег достоен за тоталитарните режими. Непосредно пред последната борба на џудисти...

Балкан 16.07.21 | 14:49

Дојава за бомба во РТС, вработените евакуирани

Вработените во јавниот сервис Радио Телевизија Србија (РТС) се евакуирани после дојавата дека во нивната зграда има бомба. Полицијата во моментов врши претрес во зградата....

Балкан 05.06.21 | 18:54

РТС: Во Врање и Лозница на вакцинација 2 000 граѓани од Македонија и БиХ

Во Србија продолжува бесплатната вакцинација на граѓаните од соседните земји, а во Врање викендов се вакцинираат граѓани од Македонија, за разлика од Лозница каде се...

Балкан 07.05.21 | 14:13

Слично како Заев кога беше во опозиција: И опозицијата во Србија сака национална телевизија под контрола

Еден ден по отпочнувањето на дијалогот на дел од опозицијата со власта со посредство на европратениците за изборните услови во Србија, во кои едно од барањата е доделување...

Култура 26.04.21 | 14:37

„Зоки Поки“ ќе се гледа и во Србија на „РТС“

Македонската телевизиска серија за деца „Зоки Поки“, работена по истоимената клнига на писателката Оливера Николова ќе се емитуваат на националната телевизија во...

Филм 25.04.21 | 09:39

Се снима серија за сопругата на Тито: „Јованка Броз и тајната служба“

Јованка Броз имаше животен пат  кој ја надминува фантазијата и на холивудските сценаристи, а послужи за играно-документарна серија „Јованка Броз и тајната служба“...

Балкан 08.03.20 | 23:00

Танц од Чачак ги развесели гледачите на утринска програма

Додека репортерката на РТС во рамките на утринската програма информираше од Чачак, зад нејзиниот грб случаен минувач одигра танц од Чачак и ги развесели гледачите. 

Балкан 01.12.19 | 09:10

Годишнина од протестите „1 од 5 милиони“, Двери го блокира влезот во РТС

Во Белград синоќа се одржа 52-от протест „Еден од пет милиони“ со кој се одбележа годишнината од првиот протест во Крушевац, наречен „Стоп на крвавите кошули“, кој беше...

Балкан 05.10.19 | 13:09

Екипа на Радио Белград приведена во Косово

Екипа на Првата програма на Радио Белград била приведена вчера во КПС Јужна Митровица и задржана шест часа, а како што јави РТС причината за тоа не е позната. Полицијата...

Балкан 28.08.19 | 12:45

Уапсени директорот на „Дајрект медиа” и двајца вработени во РТС

По налог на Обвинителството за организиран криминал уапсени се директорот на „Дајрект медиа” Ј.С. (47), како и двајца вработени во маркетингот на РТС, М.Ѓ.Ј. (61) и М.К. (55)...

Балкан 18.03.19 | 17:23

Уредникот на вториот дневник на РТС за српски „Новости“: Се прашував што ќе се случи ако ја вклучи електричната пила

Oбезбедувањето ми јави дека демонстрантите влегуваат во зградата. Тргнав со лифтот кон вториот влез од Абердарева улица и ги видов како влегуваат. Бргу се вратив назад...

Балкан 17.03.19 | 19:47

Ќе дозволи ли Вучиќ македонско сценарио во Србија?

Дали српскиот суд ќе пресуди повеќе од два века на затворски казни за упадот во националната телевизија како Кривичен од Скопје? Ќе биде ли Македонија пример за она...

Македонија 17.03.19 | 18:04

За оној кој се состои од комплекси – лек нема

По вчерашниот насилен упад на српските демонстрантите во РТС, македонскиот музичар Златко Ориѓански на Фејсбук пишува дека според него, РТС се состои од неколку македонски...

Балкан 17.03.19 | 12:30

ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот на Србија, Вучиќ, по синоќешниот упад во РТС

Обраќање на претседателот на Србија, Вучиќ, по синоќешниот упад во РТС

Балкан 17.03.19 | 11:45

Маскиран внел моторна пила во зградата на РТС

На видео снимка која кружи по социјалните мрежи од упадот во зградата на РТС се гледа човек со бела фантомка на глава и пила за дрва во рацете. “Demonstranti trčali sa motornom testerom...

Балкан 17.03.19 | 08:50

Во упадот во РТС, искршени неколку прозорци и оштетен еден автомобил

Неколку искршени стакла на телевизијата, и еден оштетен автомобил е билансот од синоќешниот упад во зградата на демонстрантите во националниот ТВ сервис во Србија...

Балкан 16.03.19 | 23:26

Второ вонредно обраќање на Стефановиќ: Нека останат пред РТС колку сакаат

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, во второто вонредно обраќање до јавноста вечерва, соопшти дека демонстрантите, кои упаднаа во Радио-телевизија...

Балкан 16.03.19 | 23:15

Ѓилас снимен како се пресметува со полицијата

На 15-тиот протест „1 од 5 милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка, по која...

Балкан 16.03.19 | 22:50

Вучиќ ќе се обрати на нацијата, Дачиќ го осуди упадот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре точно на пладне ќе се обрати до нацијата по повод вечерашните инциденти во Радио-телевизија Србија, во чија зграда упаднаа...

Балкан 16.03.19 | 22:24

ВО ЖИВО: Со влечење ги извлекуваат еден по еден, шефот на полицијата порача: Државата ќе реагира за ова насилство!

Полицијата почна еден по еден да ги изнесува демонстрантите надвор од зградата на РТС во Белград, каде вечерва упаднаа членовите од протестот „1 од 5 милиони“, предводени...