Ознака: родители
Калеидоскоп 06.11.23 | 18:35

И направија шест месеци на Јана, па се иселија од државава: Родителите на починатото девојче изгубија верба во институциите

Родителите на петгодишната Јана Христовска од Битола, која почина во битолската болница по примањето инфузија, се иселија од Македонија. Кумот на Јана, Игор Петковски,...

Психологија 31.10.23 | 08:52

Работилница за родители, едукатори и деца „Креираме заедно за подобра комуникација“

На 4 ноември во „Јавна соба“ тимот на СмартАп спроведува креативна работилница под насловот „Креираме заедно за подобра комуникација“, наменета за едукатори, родители...

Фудбал 29.10.23 | 17:34

Клоп за киднапирањето на родителите на Дијаз: Беше тешка ноќ за сите нас

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп зборуваше за ситуацијата со киднапирањето на родителите на фудбалерот Луис Дијаз. Дваесет и шестгодишниот крилен напаѓач не се најде...

Македонија 09.10.23 | 12:40

Учениците често се соочуваат со неправда, незаслужени оценки, родителите интервенираат за петки, покажуваат анкетите

Ученици често се соочуваат со неправда, со незаслужени оценки во одделението, многу често родители интервенираат за да се поправат оценките, кажуваат дека имаат притисок...

Македонија 26.09.23 | 13:48

Шаќири утре ќе има средба со родителите на ученици во ООУ „Његош“ кои ја бојкотираат наставата

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири соопшти дека утре попладне ќе има состанок со родителите на учениците од Општинското основно училиште „Његош“ во Колонија,...

Калеидоскоп 22.09.23 | 15:45

Подарете нешто: Денеска е празник на родителите на Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 9 септември, ден кога се празнуваат светите праведни богоотци Јоаким и Ана, родителите на пресвета Богородица. Именден...

Семејство 14.08.23 | 19:58

Мајки и татковци кои ги пуштате децата голи на плажа и на базен, ова е текст за вас!

Вашите коментари „Педофили секогаш имало и секогаш ќе има“ не држат вода. Педофилите отсекогаш постоеле, но сега со помош на мобилните телефони и интернетот ги има...

Психологија 05.07.23 | 14:54

Ова се трите начини на кои родителите ги претвораат своите деца во нарцисоидни личности

Децата се најчувствителни на влијанието на другите луѓе затоа што се развиваат. А со кого сме најмногу опкружени кога сме деца? Родители! Начинот на кој родителите се...

Скопје 28.05.23 | 15:19

Родителите велат дека се згрозени од одлуката на Тренчевска, порачаа да не ги користи нивните деца за политички пресметки

Родители на деца од градинката „Детска радост“ во писмен допис до медиумите велат дека се згрозени од одлуката на министерката за труд и социјална политика, Јованка...

Скопје 15.05.23 | 11:21

Децата ќе ги донесеме пред МТСП, ѝ порачаа на Тренчевска родители гневни на „Детска радост“

Почитувана министерка Јованка Тренчевска Детската градинка Детска радост во Автокоманда е градинка во која се згрижуваат децата од Автокоманда, Железара и Керамидница. Во...

Црна хроника 30.03.23 | 14:16

Гостиварец си ги истепал родителите

Полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар вчеравечер (29 март) околу 22 часот и 10 минути го лишиле од слобода 39-годишниот гостиварец В.Л.,...

Македонија 28.03.23 | 20:59

Родителите на Јана во агонија: Девојчето по половина од инфузијата почна да се тресе од болки

Потресна исповед на родителите на шестгодишната Јана, која почина во Битолската болница, од примање на инфузија, дадена за телевизијата Сител. Официјална причина за...

Калеидоскоп 28.03.23 | 10:42

Италијанците ги поканија во Музејот во Фиренца родителите од Флорида кои велат дека Давид на Микеланџело е порногафија

Музејот во Фиренца, во кој се наоѓа ренесансното ремек-дело на Микеланџело, Давид, ги покани родителите и учениците од едно училиште во Флорида да го посетат, откако...

Црна хроника 10.03.23 | 12:01

Teтовец пријавил дека родителите на поранешната сопруга го истепале

Дваесет и седумгодишен тетовец вчера (9 март) во 10 часот и 55 минути во СВР Тетово пријавил дека претходниот ден околу 16 часот и 30 минути во тетовско Јажинце бил физички...

Македонија 01.03.23 | 15:10

Тренчевска: Деветмесечното бебе со туберкулоза не е занемарувано, родено е предвреме, се проверуваат родителите и другите две деца дали се болни

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска информира дека досега не се утврдени елементи на занемарување кај деветмесечното бебе со туберкулоза...

Здравје 24.02.23 | 18:57

170 мајки добиле покана за на суд бидејќи не ги вакцинирале децата

Покани за на суд почнале да пристигнуваат во домовите на родителите кои не ги вакцинирале своите деца со задолжителните вакцини, објави порталот „А1он“. Родители не...

Семејство 18.02.23 | 20:32

Секоја боја има значење: Родители внимавајте какви алки носат вашите деца на журките

На Твитер се појави вест која испаничи многу родители. Се работи за алките кои ги носат младите на забавите на кои одат.На забавите секој носи алки во различни бои и секоја...

Црна хроника 03.02.23 | 09:14

Инцидент во Ѓорче: Револтирани родители ги нападнаа инспекторите на Данела Арсовска и „мафијашот“

Спортските клубови кои ги користиеа просториите на спортската сала на средното училиште „Кочо Рацин“ беа оставени на улица откако тие обвинија дека градот Скопје...

Црна хроника 31.01.23 | 14:50

Кривична за матичар и родители од Скопје

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против К.Н.(32) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични...

Скопје 01.01.23 | 12:51

Родители се јавувале на Брза помош како да постапуваат со децата кои им биле пијани

Теренската Служба за итна медицинска помош во Скопје во изминатото деноноќе имала 100 интервенци, од кои 40 од прв степен на итност, а имало и многу јавувања од родители...