Ознака: рк вардар
Ракомет 16.09.20 | 22:22

Алушовски: Мораме уште многу да работиме за да бидеме на потребното ниво

Тренерот на Вардар Стевче Алушовски вели дека неговиот тим направил неколку клучни грешки во последните моменти, а и среќата ги послужи ракометарите на Мешков Брест. „Загубивме...

Ракомет 16.09.20 | 20:55

Вардар тргна со пораз во ЛШ, Алушовски најголем виновник

Европскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз на гостувањето кај Мешков Брест со 24:22 (12:10) во првото коло од новото издание на ракометната Лига на Шампиони. Македонскиот...

Ракомет 14.09.20 | 14:43

Алушовски: Подготвени одиме во Белорусија

Тренерот на македонскиот и актуелен европски првак Вардар, Стевче Алушовски, очекува поволен резултат на гостувањето кај Мешков Брест во првото коло од новата сезона...

Ракомет 14.09.20 | 12:46

Вардар ја почнува новата сезона во Лигата на шампионите

Тренерот на македонскиот и актуелен европски првак Вардар, Стевче Алушовски, очекува поволен резултат на гостувањето кај Мешков Брест во првото коло од новата сезона...

Ракомет 04.09.20 | 22:14

Борко е херојот на Вардар, Алушоски не е ниво за европски шампион

Вардар ќе има многу проблеми оваа сезона. Она што се насетуваше уште на пријателските мечеви како и на турнирот во Струга стана реалност. Се уште европскиот шампион...

Ракомет 13.08.20 | 10:23

Моќно: Oва е новиот дрес на Вардар

Се уште актуелниот европски шампион Вардар го претстави дресот за новата сезона за Лигата на шампионите. Дресот изгледа моќно а тоа секако ги израдува фановите на Вардар...

Ракомет 03.08.20 | 20:05

Фајнл форот е реалност: Ова е конечниот тим на Вардар за следната сезона

Тренерот на Вардар 1961, Стевче Алушовски одбра кои ракометари ќе останат да тренираат со првиот тим. Тие продолжуваат со подготовките во Скопје и планирано е да настапат...

Ракомет 26.06.20 | 23:48

Ќе остане ли РК Вардар шампион: ЕХФ го откажа женскиот Фајнл фор, виси и машкиот

Европската ракометна федерација реши да го откаже завршниот „Фајнал фор“ турнир од женската Лигата на шампионите за сезоната 2019/20, а со тоа и четвртфиналните мечеви. Главната...

Вести 22.06.20 | 23:59

Сите се носители: Вардар во ЛШ нема да игра против ПСЖ, Веспрем и Барса

Македонскиот шампион Вардар заедно со Веспрем, ПСЖ и Барселона ќе бидат носители на претстојната ждрепка за групната фаза во ракометната Лига на шампиони. Ждрепката...

Ракомет 27.05.20 | 21:49

Самсоненко од љубов ќе ја дава салата бесплатно за „Вардар“

Сега веќе поранашниот газда на „Вардар“, Сергеј Самсоненко“ ќе го даде СЦ „Јане Сандански“ бесплатно на користење на европскиот првак, кој од први јуни и официјално...

Ракомет 17.05.20 | 23:29

Дибиров, Стоилов и Дисингер остануваат во Вардар

И следната сезона Вардар ќе има силен европски тим, а како најава за нов атак на европскиот врв е останувањето на Тимур Дибиров, Стојанче Стоилов и Кристијан Дисингер....

Кошарка 04.05.20 | 15:31

Стариот газда се враќа, Михајло Михајловски го презема РК Вардар на први јуни

Поранешниот сопственик, а сега почесен претседател на актуелниот европски ракометен шампион Вардар Михјало Михајловски од први јуни ќе го презеде клубот, објави „Спорт...

Ракомет 28.04.20 | 10:28

Понижување: ЕХФ на Вардар ќе му даде 25.000 евра за тоа што не му даде шанса да игра на „Фајнл Фор“

ЕХФ донесе одлука да ги обештети клубовите кои не добија шанса да се борат за пласман на Ф4 турнирот во Келн по одлуката ПСЖ, Барселона, Кил и Веспрем директно да одат...

Ракомет 03.03.20 | 00:05

Унгарски пречки за Вардар на патот до нов Келн

Противник на Вардар во осмина-финалето на ЛШ ќе биде екипата на ПИК Сегед од Унгарија. Тоа ќе биде нова средба меѓу двете екипи кои и лани играа меѓусебе само во четврт-финалето....

Ракомет 29.02.20 | 19:10

Короната ги исплаши гледачите: Без пари толку, Вардар немоќен против Монпеље

„Јане Сандански“ не е веќе неосвоива тврдина. Финансиските пробеми си го направија своето и гостите лесно ги носат бодовите од Аердром.Така беше и попладнево кога...

Ракомет 25.02.20 | 12:52

СЕХА титула Вардар ќе брка во Задар

Завршниот турнир од регионалната ракометна лига – СЕХА, оваа сезона ќе се игра во хрватскиот приморски град Задар. Турнирот ќе се одржи од 3 до 5 април во салата „Крешимир...

Ракомет 20.02.20 | 17:34

Алушовски пред Порто: Ќе играме без притисок, мотивирани и ќе бараме шанса за бодови

Ракометарите на Вардар в сабота му гостуваат на Порто во претпоследниот дуел од групната фаза во Лигата на шампионите. Тренерот Стевче Алушовски посакува бодови за...

Ракомет 15.02.20 | 20:17

На две кола до крајот Вардар обезбеди пласман меѓу 16 најдобри во Европа

Ракометарите на „Вардар“ успеаја да се издигнат над проблемите што го мачат клубот и да слават над „Мотор Запорожје“ со 38:28 (полувреме: 16:11) во групата Б во Лигата на...

Ракомет 15.02.20 | 19:03

Вардар е посилен од сите проблеми: Победа против Мотор, осмина финалето е на дофат

Вардар нависина е чудо.Кога е најпотребно се издигна од сите проблеми и е на чекор да се пласира во осминафиналето од Лигата на шампионите. Во Јане Сандански без поголеми...

Останати спортови 29.01.20 | 21:33

Власта во заминување донесе клуч за Вардар – режимот на Заев удри по македонскиот спорт

Барајте си нови клубови – оваа вест им била соопштена на ракометарите од РК Вардар. Според неофицијални извори ваквата вест на ракометарите им била соопштена во текот...