Ознака: Рим
Калеидоскоп 18.07.20 | 22:23

Пронајден споменик стар 19 века, бил украден после 24 часа

Споменик од римско време, од непроценлива вредност, стар 19 векови, само што е пронајден на археолошкиот локалитет Винча, во близината на Белград, украден е за нешто повеќе...

Култура 03.06.20 | 10:16

Прво на термоскенер, па во Колосеум: Отворен за посетители симболот на Рим

Колосеумот, симболот на Рим, е отворен по цели три месеци. На влезот им се мери температурата на посетителите, а влегуваат групи од по 14 лица. Објектот кој е еден од најголемите...

Свет 26.05.20 | 10:42

Казна од 500 евра за фрлање маска и ракавици на улица во Рим

Во Рим се воведени казни до 500 евра за фрлање ракавици и заштитни маски на улица, според наредбата потпишана од градоначалничката на главниот град на Италија, Вирџинија...

Македонија 14.05.20 | 11:55

Пропадна чествувањето со Бугарија: Пендаровски нема да оди во Рим за „Кирил и Методиј“

Претседателот Стево Пендаровски ја откажува посетата на Рим и Ватикан по повод чествувањето на Св. Кирил и Методиј на 24 Мај поради состојбата со Ковид-19, соопштија од...

Свет 27.03.20 | 21:32

Папата на светот му прати порака од празниот плоштад Свети Петар: Пред вирусот сите сме во истиот чамец, сите

На плоштадот Свети Петар во Ватикан денеска папата Франциско го започнал својот “Урби ет орби”, на кој се моли за крај на пандемијата на коронавирусот и им ја дава...

Здравје 27.02.20 | 16:13

Се чекаат резултати од тестови на уште едно лице кое допатувало од Рим

Министерот за здравство Венко Филипче на најавената редовна прес-конференција во 16 часот за случајот коронавирус, кажа дека се вршат тестови на ново лице кое допатувало...

Култура 25.02.20 | 12:59

„Крстна коска“ од Наташа Сарџоска објавена во Италија: Промоции во Рим, Милано и Торино

Стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска е објавена во Италија. Книгата ќе биде промовирана на саемите за книга во Милано во април 2020, како и на најголемиот...

Свет 07.02.20 | 19:02

Рим и Мадрид подготвуваат заедничка иницијатива за миграциската политика на ЕУ

Шпанија и Италија сакаат да создадат нов стратешки сојуз што ќе помогне во обликувањето на идната миграциска политика на Европската унија, изјавија денеска министрите...

Култура 24.10.19 | 12:42

Светската критика за „Врба“ на Манчевски: Три приказни мајсторски поврзани

По светската премиера на „Врба“ во режија на Милчо Манчевски на 14. Филмски фестивал во Рим се огласи и светската критика. Едногласни во ставот дека ова е величествен...

Култура 20.10.19 | 13:18

Публиката извикуваше браво и направи круг околу екипата на „Врба“ на светската премиера во Рим

Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“ во...

Култура 19.10.19 | 14:30

Светска премиера на „Врба“ на Милчо Манлевски на Филмскиот фестивал во Рим

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски – „Врба” денеска ќе има светска премиера на третата вечер од 14. Филмски фестивал во Рим, со што ќе биде првиот македонски...

Култура 18.10.19 | 10:56

Делата на Леонардо да Винчи патуваат во Лувр

По повод 500. годишнина од смртта на големиот уметник, во Лувр ќе биде отворена најголемата до сега изложба со сите достапни дела на овој најголем ренесансен мајстор и...

Македонија 12.10.19 | 23:55

Николоски од Рим: На Македонија ѝ треба датум оваа недела

Македонските граѓани не смеат да бидат заложници на деструктивноста и корумпираноста на оваа влада, порача денеска од Рим потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Калеидоскоп 30.09.19 | 19:48

На менито пишувало цена 6,5 евра, а сметката ги запрепастила

Јапонски туристи останале во шок откако за две порции шпагети и риба во ресторан во Рим добиле сметка од 430 евра. Се работи за брачна двојка, која ручала во ресторанот...

Култура 08.07.19 | 12:08

Концерт на пијанистката Даница Стојанова во Рим

Македонската уметница Даница Стојанова, во среда ќе настапи во Рим, во рамки на најголемиот национален фестивал во организација на концертната агенција “Ил Темпието”. Минатата...

Македонија 25.05.19 | 12:59

Мукоски аnte portas

Jавностa жестоко реагираше на вклучувањето на пратеникот Крсто Мукоски во македонската делегација која вчера во Рим го чествуваше Св. Кирил и Методиј и присуствуваше...

Македонија 24.05.19 | 16:09

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со папата Франциско во Ватикан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во рамки на традиционалната Mанифестација во чест на Св. Кирил, што се одржува по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители,...

Естрада 24.03.19 | 10:29

Погледнете каква желба си замисли? Цеца фрли паричка во Фонтана Треви

Цеца Ражнатовиќ го посети Рим во сосема опуштено , но сјајно и секогаш модерно издание. Најголемата српска фолк ѕвезда го посети овој италијански град за да се одмори...