Ознака: Република Српска
Економија 28.07.21 | 13:37

Република Српска забрани увоз на 400 килограми сливи од Македонија, имале многу пестициди

Како дел од редовната проверка на производите, Фитосанитарната инспекција на Република Српска (РС) забрани увоз на пратка од 400 килограми сливи со потекло од Македонија,...

Балкан 27.07.21 | 15:30

Вучиќ: Србија во ниту еден момент не може да ја остави Република Српска без подршка

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не сака да влегува во мерки и контрамерки во БиХ по одлуката на високиот претставник Валентин Инцко затоа што се работи...

Балкан 22.06.21 | 23:58

Додик: Црногорските пратеници кои гласаа за Резолуцијата се непожелни

Српскиот член и претседавач на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави дека сите пратеници во собранието на Црна Гора кои гласаа за Резолуцијата...

Балкан 01.02.21 | 21:10

Република Српска ги доби првите 2.000 дози од руската вакцина Спутник V

Република Спрска во Босна денес ја доби првата пратка од руската вакција Спутник V. Првите 2.000 дози вакцини од вкупно очекуваните 400.000 пристигнаа на аеродромот во Сараево,...

Балкан 14.01.21 | 11:16

Скијач пропаднал под машина за рамнење на снегот, со тешки повреди се бори за живот

Млад човек од Бања Лука на 28 години бил сериозно повреден додека скијал на ски-центарот на Козара и неговиот живот е во опасност. Како што обајви порталот „Српскаинфо“,...

Калеидоскоп Балкан 12.01.21 | 10:01

Се судриле свекор и снаа, свекорот со тешки повреди завршил во болница

Снежните врнежи и подмрзнатите патишта беа причина за необична сообраќајна несреќа во Република Српска. Како што објави „ИнфоБјелина“, во селото Средња Чаѓавица кај...

Калеидоскоп 30.08.20 | 15:48

Првиот претседател на Собранието на Република Српска ставен на апарати за дишење

Здравствената состојба на првиот претседател на Народното собрание на Република Српска, Момчило Крајишник е тешка и неблагодарно е да се зборува за какви било прогнози,...

Балкан 17.07.20 | 14:57

Нови 218 случаи на коронавирус во БиХ, три лица починаа

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забележани се три нови жртви на коронавирус, од кои две во Федерацијата БиХ, а една во Република Српска. Вкупниот број жртви...

Балкан 09.07.20 | 13:57

Расте бројот на заразени од коронавирус во БиХ

Во Босна и Херцеговина во четвртокот потврдени се нови 215 случаи на зараза со корона вирусот, а петмина во изминатите 24 часа починале заради здравствени компликации...

Калеидоскоп 21.06.20 | 18:45

Со автоматска пушка пукано е врз навивачите на Ѕвезда

Натпреварот на Маракана помеѓу Црвена ѕвезда и Пролетер од Нови Сад и прославата на 31 шампионска титула за црвено-белите имаше крвава увертра и тоа од, како што пишуваат...

Балкан 17.06.20 | 21:17

Мигрант пукал со пиштол кон полицијата, хеликоптер вклучен во потрагата

Мигрант во местото Клашница во Република Српска пукал на полицајка откако службени лица пронашле куќа во која се криела група бегалци. Немало повредени во инцидентот,...

Балкан 07.04.20 | 10:38

Гафот на докторот кој го направи славен: „Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус“

Директорот на Универзитетскиот Клинички центар на Ребублика Српска, Владо Чајиќ, се здоби со неочекувана слава на социјалните мрежи поради гафот што го кажа додека...

Балкан 05.03.20 | 09:32

Потврден првиот случај на заразен со коронавирус во Република Српска

Во Босна и Херцеговина, поточно на подрачјето на Република Српска, е потврден првиот случај на заразен со коронавирус, потврди Министерството за здравство на Република...

Балкан 18.02.20 | 12:04

Република Српска се закани со отцепување од БиХ

Пратениците во Република Српска дадоа краен рок од 60 дена за реформана Уставниот суд на Босна и Херцеговина во спротивно заканувајќи се со отцепување. Овој потег на...