Ознака: рекорд
Останати спортови 25.10.20 | 17:38

Луис Хамилтон го сруши рекордот на Михаел Шумахер по број на победи во Ф1

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон се запиша во историјата на Формула 1 како прв кој остварил 92 победи во светскиот шампионат. Британецот победи на денешното Гран при...

Македонија 21.10.20 | 16:25

Прилеп денеска има рекорден дневен број на новозаразени

Прилеп денеска бележи највисока бројка на заразени од почетокот на пандемијата. Регистрирани се 38 новозаболени, а две лица на 75 и на 78-годишна возраст починале Како...

Свет 16.10.20 | 20:09

Рекордни 10.000 нови случаи на Ковид-19 во Италија

Во Италија во изминатите 24 часа се регистрирани 10.010 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен биланс на новозаразени од почетокот на епидемијата. Истовремено...

Свет 16.10.20 | 16:04

Холандија втор ден по ред бележи рекорден број новозаразени со Ковид-19

Во Холандија денеска се регистрирани речиси 8.000 нови случаи на заразени со корона вирусот. Тоа претставува втор ден по ред како се регистрирани рекорден број на пациенти. Како...

Балкан 15.10.20 | 12:48

Нов скок на бројот на заразени во Словенија

Рекорден број новозаразени со коронавирус, 745 лица, денеска е регистриран во Словенија. Ова е втор ден по ред како е регистриран рекорден број на новоинфицирани со Ковид-19...

Балкан 15.10.20 | 12:41

Во БиХ бројките никогаш не биле повисоки: Починати се 14 лица

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани рекордни 567 новозаболени лица. Од тоа, 386 се во Федерацијата и 181 во Република Српска. Пријавени се и 14 смртни...

Балкан 15.10.20 | 11:49

Бугарија руши ковид-рекорди: Првпат преку 800 новозаразени за еден ден

Во изминатите 24 часа во Бугарија се потврдени 819 случаи на корона вирус од 5.898 тестирани граѓани. Тоа е првпат бројот на новозаразени со Ковид-19 во Бугарија да надмине...

Македонија 10.10.20 | 18:40

Македонија со нов рекорд: 393 заразени од корона вирус за еден ден

Институтот за јавно здравје објави дека во последните 24 часа се регистрирани 393 позитивни на корона вирусот, а починати се четири лица. Во изминатото деноноќие направени...

Калеидоскоп 07.10.20 | 21:48

Нови случаи на Ковид-19 достигнаа уште еден рекорд во Франција

Француските здравствени власти во средата објавија дека 18.746 лица биле позитивни на тест за коронавирус во земјата од претходното ажурирање, што претставува најголемо...

Балкан 07.10.20 | 18:13

Албанија регистра највиска бројка на новозаразени со Ковид-19 од појавата на болеста

Во последното деноноќие во Албанија регистрана е највиска бројка на новозаразени со Ковид-19 од појавата на болеста  во почетокот на март.  Од направените 914 тестови...

Македонија 07.10.20 | 15:36

Рекордни, 317 новозаразени со ковид-19 за едно деноноќие од 1.990 тестирања, четворица починати

Рекордни, 317 новозаразени со ковид-19 во едно деноноќие од 1.990 тестирања и четворица пациенти починати од компликации од коронавирус бележи министертвото за здравство. Според...

Балкан 07.10.20 | 15:27

Словенија со рекордни 356 новозаразени од корона вирус

Во СЛовенија во изминатите 24 часа забележан е нов дневен рекорд на новозаразени со корона вирус, кој изнесува 356, покажуваат последните податоци. Вкупниорт број заразени...

Свет 05.10.20 | 10:18

Русија објави најголем број случаи на Ковид-19 од мај досега

Русија регистрираше 10.888 нови дневни случаи на Ковид-19 во понеделникот, со што вкупниот број на пациенти со коронавирус во Русија од почетокот на пандемијата сега изнесува...

Фудбал 28.09.20 | 14:04

Нов „скок до небото“ на Роналдо

Кристијано Ронало постигна уште еден гол со кој им пркосеше на законите на физиката. Португалецот му донесе бод на Јувентус со два гола на гостувањето кај Рома (2: 2). Тој...

Калеидоскоп 24.09.20 | 22:48

Велика Британија погодена од втор бран: Рекорден број заразени во еден ден

Британија пријави 6.643 нови случаи на зараза со Ковид-19, што, според официјалните податоци, претставува рекорден број на инфицирани лица за еден ден и е знак дека државата...

Останати спортови 21.09.20 | 10:00

Ѓоковиќ зема уште еден рекорд од Надал

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денес ќе игра во финалето на „Интернационали БНЛ д’Италија“. За првиот светски рекет ова финале е 52-ро во неговата кариера на Мастерс...

Свет 14.09.20 | 08:52

СЗО забележува рекорден дневен скок на новозаразени од коронавирус

Светска здравствена организација (СЗО) соопшти дека вчера се регистрирани 307.930 новозаболени лица со Ковид-19, што е рекорден број за еден ден. Додека бројот на починати...

Здравје 11.09.20 | 20:12

Шпанија постави рекорд во пандемијата со нови 12.183 случаи

Министерството за здравство на Шпанија во петокот пријави повеќе нови инфекции со коронавирус од кој било друг ден од почетокот на пандемијата, 12.183 случаи, со што вкупниот...

Свет 10.09.20 | 09:48

Нов црн рекорд во Индија, безмалку 100 илјади новозаразени во еден ден со корона вирус

Податоците од индиското Министерство за здравство покажаа дека земјата забележува рекордно високо ниво на заразени на дневнo ниво со корона вирус, бидејќи случаите...

Балкан 24.08.20 | 08:11

Нов негативен Ковид-рекорд во Грција

Во минатите 24 часа во Грција е регистриран рекорден број нови случаи на Ковид-19, односно 284, што е највисока бројка од почетокот на епидемијата. Според податоците на Националната...