Ознака: референдум
Македонија 06.03.20 | 15:00

Отфрлена кривичната пријава од ВМРО-ДПМНЕ за изборни нерегуларности на референдумот

Основното јавно обвинителство Тетово ја отфрли кривичната пријава поднесена од политичката партија ВМРО ДПМНЕ за сторени изборни нерегуларности на референдумот во...

Свет 09.02.20 | 13:32

Швајцарците на референдум гласаат за Закон против сексуална дискриминација

Швајцарците денеска на референдум гласаат за забраната на дискриминација врз основа на сексуална ориентација. Швајцарскиот парламент претходно го одобри потегот...

Македонија 02.02.20 | 22:39

Дојранчани на референдум кажаа „не“ за јавно-приватно партнерство за водовод и канализација

Во Дојран нема да се склучи договор за јавно-приватно партенрство во стопансувањето со услугите за водовод и канализација, одлучи мнозинството од жителите на Дојран...

Балкан 28.12.19 | 16:54

Ѓукановиќ го потпиша Законот за вероисповед

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ го потпиша денеска указот за Законот за вероисповед, дознава црногорскиот портал ЦдМ (Cafe del Montenegro). Пратениците во црногорскиот...

Свет 14.12.19 | 11:55

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска. Тој истакна дека мора да се...

Македонија 08.12.19 | 18:21

Иако референдум не е предвиден: Повеќе од две третини од граѓаните би гласале за влез во НАТО

Повеќе од две третини од граѓаните ќе гласаат за влез на  Македонија во НАТО доколку утре се одржи референдум, покажува најновото истражување на јавното мислење кое...

Македонија 18.10.19 | 21:38

Цветанова до Пендаровски: Откако ќе завршите со сè ова, е дури тогаш можеме да почнеме да се обединуваме

Во денешното обраќање до македонската нација, претседателот Стево Пендаровски повика на обединување на Македонија. На ова, професорката Ганка Цветанова му порача,...

Свет 15.10.19 | 19:57

Шкотска подготвува референдум за независност во 2020 година

Шкотска мора да одржи референдум за независност во 2020 година и наскоро ќе ги бара овластувањата што им се потребни за да се направи законски, изјави денеска лидерот...

Македонија 02.10.19 | 08:40

Шекеринска: Една година по референдумот направивме тектонски промени

За една година по референдумот направивме тектонски промени, смета вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Успеавме да го заземеме нашето место...

Македонија 01.10.19 | 18:01

Зеколи: Aко им беше лесно да прогласат пропаднат Рeферeндум за успешен, колку ќе им треба украдени избори да прогласат за фeр и дeмократски?

Место да цупка у место и чека спac од такви како Веруш, опозицијата и јавноста би требало да се запраша: ако на Заев, Али, САД и ЕУ им беше така лесно да прогласат пропаднат...

Македонија 30.09.19 | 21:37

Заев и денес тврди дека референдумот успеал

Пред една година 610.000 граѓани гласаа „ЗА“ нашите најголеми стратешки цели: членството во НАТО и ЕУ, напиша премиерот Зоран Заев на „Твитер“ по повод една година од...

Македонија 29.09.19 | 22:02

Дурловски: 30 септември е мојот датум за препорака

Во пресрет на годишнината од пропаднатиот референдум за Преспански договор поради масовниот бојкот, оперскиот пејач Игор Дурловски со пригодна порака на Фејсбук со...

Македонија 29.09.19 | 19:40

Силјановска: 30 септември е Ден на победата на граѓанската тишина над авторитарната и тоталитарна врева

Професорката Гордана Силјановска Давкова во колумна пишува за ланскиот референдум, за промена на уставното име на државата. Силјановска, која беше претседателски кандидат...

Свет 10.09.19 | 15:59

Блер: Само нов референдум може да ја надмине кризата со Брегзит

Само втор референдум за членството на Велика Британија во ЕУ, а не предвремени парламентарни избори, може да ја решат кризата околу Брегзит, изјави поранешниот британски...

Македонија 13.07.19 | 18:14

Референдумот за името се одржа на 8 септември 1991 година

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Алсат М телевизија посочи дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на прашањето за името е кристално...

Балкан 28.04.19 | 14:55

Во Хрватска собираат потписи за референдум за намалување на возраста за пензионирање

  Хрватски синдикати почнаа да собираат потписи за референдум за намалување на старосната граница за пензионирање од 67 на 65 години. Во декември Парламентот на Хрватска...

Македонија 16.04.19 | 22:50

Мицкоски: Дојде човек кој ми призна дека се полнеле кутии за време на референдумот, ОЈО знае за ова, а не реагира

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 објави скандал поврзан со гласањето на референдумот на 30-ти септември...

Македонија 08.04.19 | 19:45

По неуспешен референдум државници се извинуваат и си заминуваат, ама нашиов остана…

Професорката Гордана Силјановска Давкова, претседателски кандидат поддржан од опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на осмиот ден од предизборната кампања се претстави...

Македонија 14.02.19 | 21:41

Шеесет и шест медиуми поделиле 900.000 евра за пропагирање на референдумот

Балканска истражувачка известувачка мрежа (БИРН) објави дека 66 медиуми во Македонија добиле дел од колачот од 900.000 евра што Парламентот ги распределил за пропагирање...

Балкан 12.02.19 | 15:16

Вучиќ: Да изгубев на референдум како Заев ќе си поднесев оставка

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју за телевизијата „Хепи“ рекол дека не постои ниту едно решение за Косово и Метохија ако истото не биде прифатено...