Ознака: програма
Култура 31.08.21 | 09:12

Култни српски филмови од југословенската ера во Кинотека во септември

Која ви е првата асоцијација за месец септември? Средување на фото албумите (денес фолдерите во смарт телефоните и компјутерите) со спомени од летниот одмор, училиште,...

Економија 23.07.21 | 13:45

Потпишани договори за финансиска поддршка за развој на земјоделството во осумте плански региони во земјава

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, денеска ги потпиша договорите со претставниците на осумте плански региони во земјава со кои се...

Музика 09.06.21 | 09:18

Амели Ленс и Масео Плекс на листата од над 100 нови изведувачи за јубилејниот ЕГЗИТ!

Ова лето двете култни бини на светската електронска сцена – Егзитовите „Денс Арена“ и „Но Слип Нови Сад“ ќе ја донесат потполно новата димензија на фестивалското...

Македонија 21.04.21 | 10:51

Геј, лезбејки и трансексуалност – дел од емисијата за млади која во ударен термин се прикажуваше на МРТВ

Вчера на Македонската радиотелевизија во емисијата за млади „Моја сторија“ се зборуваше за ЛГБТИ заедницата, каде гостуваа Ивана Костовска – социјален работник...

Економија 20.04.21 | 12:04

Фирмите ќе можат да аплицираат за Ковид 4 бескаматната линија, достапни 10 милиони евра

Фирмите наскоро ќе може да аплицираат за Ковид 4 бескаматната линија преку Развојната банка, дел од Петтиот пакет мерки, најави денеска министерот за финансии Фатмир...

Македонија 23.03.21 | 22:35

Оваа година се одбележува 30 години од независноста на Македонија, Владата почнува со подготовки

Владата на денешната седница донесе одлука да отпочнат подготовки за спроведување серија активности по повод 30-годишнината од независноста на Република Македонија. Во...

Македонија 18.03.21 | 12:16

Заев: Нема да има емоции кон никого, никому ништо не му должам во СДСМ

Единствениот долг кој го прифаќам е долгот кон граѓаните за испорака на ветеното. И тука е точката од која почнува новиот начин на работа, најави Заев во програмата „Нова...

Култура 25.02.21 | 21:11

Директорката да не го спушта нивото на МНТ на ниво на драмска секција од Кадрифаково: Актерите против програмата на театарот

Македонските актери го кренаа гласот против предложената програма на Македонскиот народен театар (МНТ). Како што реагираат, институција со реноме, каква што е МНТ, не...

Култура 07.10.20 | 15:10

Програмата на Кинoтека се враќа во сала

Програмата на Кинотеката од утре, 8 октомври, се враќа во киносала. Здравствените протоколи за посетителите на Кинотеката ги пропишуваат следниве правила: – Задолжително...

Економија 29.08.20 | 14:09

И граѓаните ќе може да одат во стечај: Во програмата на новата влада и Закон за личен стечај

Во програмата за работа на новата Влада, се наведува дека се предвидува да се овозможи основање фирма со основна главнина од 1 евро и да се укине фирмарината за првите...

Економија 09.07.20 | 21:18

Фокусот на идната влада ќе биде исклучиво во економијата, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата, нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија...

Економија 09.07.20 | 21:06

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма за обнова, објасни Мицкоски

Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред сè тука мислам на проф. Андревски, кој што е мој стратешки соработник...

Економија 05.07.20 | 17:04

Заев: Со новата македонска развојна економија платите и пензиите ќе растат уште повеќе, тоа е економски патриотизам на дело

Со новата македонска развојна економија платите, пензиите и финансиската помош растат уште повеќе, тоа е економски патриотизам на дело. 👉 20.000 денари минимална плата...

Економија 25.06.20 | 12:01

Рафајловски: Програмата на ВМРО ДПМНЕ е стабилна, СДСМ ветува нешто што не може да исполни

„Оној пораз кој што треба да го доживееме во наредните години не можат да се остварат поголем дел од мерките што се замислени. И тоа,  таа разлика е драматична за жал...

Македонија 22.06.20 | 13:06

Стаменковска: Шверцерски ги донесоа законските измени затоа имаше прекин на програмата

Вчерашниот прекин на телевизиските програми кои ги емитуваат операторите се резултат на недемократскиот, нетранспарентен и неинклузивен начин на донесување на измените...

Економија 22.06.20 | 10:36

ССМ: Кабелските оператори правата да ги бараат институционално, а не на грбот на корисниците

Сојузот на стопански комори на Македонија се обраќа во знак на револт како резултат на исклучувањето на програмите од страна на операторите кои се обврзани со договори...

Вести 21.06.20 | 21:17

Македонската медиумска асоцијација запрепастени од денешниот потег на кабелските оператори

Самоволие и тешко кривично дело е вечерашниот едночасовен прекин на емитувањето на ТВ програмите од страна на кабелските оператори, смета Македонската медиумска асоцијација...

Македонија 21.06.20 | 19:46

Манчевски: Операторите незаконски ги исклучија ТВ-каналите, следуваат казни

Откако кабелските оператори во земјава ја реализираа својата закана за исклучување на телевизиските канали, со своја реакција на Фејсбук се јави министерот за информатичко...

Економија 21.06.20 | 16:05

Кабелските оператори денеска еден час ќе ја прекинат програмата

Кабелските оператори во земјава, попладнево од 18.10 до 19.10 часот, ќе ги прекинат сите телевизиските канали вклучително и македонските (освен МТВ) во знак на протест поради...

Култура 09.06.20 | 10:51

Програмата на „Охридско лето“ е подготвена и би се реализирала со почитување на мерките и препораките за заштита на публиката и учесниците

Фестивалот „Охридско лето“ годинава одбележува значаен јубилеј-60 години од постоењето. Оваа година пораки коронавирусот одржувањето на сите манифестации е доведено...