Ознака: празник
Калеидоскоп 24.03.21 | 22:45

Благовец е тежок празник – ден на мајките

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Меѓу народот повеќе е...

Калеидоскоп 22.03.21 | 08:27

Денеска е Младенци: Напијте се 40 чаши ракија и насадете 40 корења во нивата

Денеска православните верници го слават Свети 40 маченици во Севастија (Младенци) Празник на младоста и љубовта Празникот на пролетта 22 март (9 март, стар стил) младите...

Калеидоскоп 04.12.20 | 08:59

Задолжителен е пост, а жените не треба да работат: Го славиме Воведувањето на Пресвета Богородица

Денеска е Воведување/Воведение во Храмот на Пресвета Богородица (познат и како Пречиста) — христијански празник кој го чествува библискиот настан во животот на Богородица....

Калеидоскоп 25.11.20 | 09:10

Направете го ова за благосостојба и среќа: Денеска е Св. Јован Милостивиот

Верниците денеска го одбележуваат Св. Јован Милостивиот. Роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин. Подоцна, по желба на...

Калеидоскоп 10.11.20 | 14:10

Утре е 11.11 – Што означува овој празник

Одбележувањето на Денот на самците – 11.11 (единаесетти ноември) потекнува од Кина од 1990 година. Овој ден е комерцијален празник – како спротивност на Денот на заљубените,...

Сервиси 08.11.20 | 08:25

Денеска е Свети великомаченик Димитриј: Oбичаи и верувања за Митровден

Денеска е празник на заштитникот на градот Солун и почеток на зимската половина од годината Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина,...

Калеидоскоп 26.10.20 | 09:07

Утре ја славиме најголемата светителка: Строго е забрането да се работи

Православните верници, утре на 27 октомври, ја слават Света Петка. Света Петка многумина ја сметаат за заштитник и се верува дека таа особено ги штити и им помага на жените,...

Македонија 23.10.20 | 08:19

Денеска се одбележува Денот на македонската револуционерна борба

Во земјава денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, кој е прогласен за државен празник и неработен ден за сите граѓани. Годинава,...

Сервиси 15.10.20 | 15:40

Се ближи последниот продолжен викенд за годинава

До крајот на 2020 година следува уште еден продолжен викенд, а тоа е викендот 23-25 октомври. Вкупно остануваат уште два неработни денови за сите граѓани на Македонија до...

Калеидоскоп 27.09.20 | 08:36

Воздвижение на Чесниот крст (Крстовден): Именден празнуваат: Крсте, Кристина, Кристијан…

Празник на Чесниот Господов крст Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Крстана, Кристина, Христина, Кристијан… Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат...

Калеидоскоп 22.09.20 | 09:37

Вчера празник на ќерката, денеска на родителите: Ги празнуваме светите Јоаким и Ана

Денешниот празник е органски поврзан со празникот од претходниот ден, со празникот на раѓањето на Богородица. Како и по сите поголеми празници, и по овој празник се празнува...

Живот 11.09.20 | 08:32

Денеска е тежок празник: Не треба да се јадат овие работи кои потсетуваат на крвта на светителот и задолжително се пости

Денеска се одбележува празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител што секоја година се празнува на 11 септември во народниот говор се среќава под различни...

Калеидоскоп 10.09.20 | 13:50

Утре е тежок празник: Не ги јадете овие работи кои потсетуваат на крвта на светителот и задолжително постете!

Утре се одбележува празник посветен на погубувањето на св. Јован Крстител што секоја година се празнува на 11 септември во народниот говор се среќава под различни имиња:...

Македонија 08.09.20 | 08:43

Македонија денеска одбележува 29 години независност

Во земјава денеска се одбележуваат 29 години од независноста, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна...

Сервиси 30.08.20 | 21:02

Идниот вторник повторно е неработен ден

Завршува продолженито викенд за големиот православен празник Успение на Пресвета Богородица, а идниот вторник повторно ќе одмараме. Следува уште еден државен празник,...

Сервиси 29.08.20 | 12:20

До крајот на годината има уште два празнични продолжени викенди

По овој продолжен викенд, до крајот на годината остануваат два празнични продолжени викенда. До крајот на годината остануваат уште четири неработни денови за сите...

Калеидоскоп 28.08.20 | 09:16

За значењето на празникот Успение на Пресвета Богородица

Православната Црква на 15/28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува...

Калеидоскоп 26.08.20 | 07:58

Прославата на празникот Успение на Пресвета Богородица ќе се оджи под посебни протоколи

На 28 август православните христијани го одбележуваат празникот Успение на Пресвета Богородица, еден од најголемите празници посветен на Мајката Божја. Скопјани традиционално...

Калеидоскоп 07.07.20 | 10:11

За многу години Иванден, денот на раѓањето на Св. Јован Крстител

Раѓањето на св. Јован Крстител или пополарно Иванден е еден од големите христијански празници од летниот циклус каде се слави раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител...

Калеидоскоп 10.06.20 | 10:59

Денеска не земајте го овој предмет во раце: Славиме голем светец

Денеска е Преподобен Никита Халкидонски. Овој светител засвети на земјата во времето на иконоборството. Од млади години се имаше повлечено во манастир. Неговата огнена...