Ознака: правила
Балкан 25.05.20 | 16:32

За влез во Грција е дозволено само по двајца во автомобил

Грција од 15. јуни најави отворање на границите за туристите од 19 земји, меѓу кои е и нашата држава. Сите туристи кои ќе влегуваат, нема да мораат да се тестираат. Сега српскиот...

Балкан 23.05.20 | 14:13

Правила за летната сезона во Бугарија: Да се избегнуваат фенови, автомати за пијалоци и клима уреди

Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од Министерството за туризам. Покрај задолжителната засилена...

Балкан 30.04.20 | 11:10

Забрана за мобилни телефони во кафичите и рестораните: Еве што (ќе) се подразбира под построги мерки за угостителите

Вака ќе изгледа седењето во кафич и ресторан во Србија откако повторно ќе започнат со работа. Здружението на угостители објави водич со низа заштитни мерки кои ќе им...

Свет 24.04.20 | 21:27

Од мај ќе летаме со авион по нови правила поради коронавирусот

Европската комисија во мај ќе го претстави пакетот на нови правила за летање откако ќе бидат укинати вонредните мерки. Европската комесарка за транспорт Адина Валеан...

Свет 25.10.19 | 11:38

Нови правила: Поголеми казни за трговците кои ќе ги измамат потрошувачите

Трговците и производителите на храна кои ќе ги измамат потрошувачите се соочуваат со поголеми казни од средината на декември, а ветеринарните, земјоделските и другите...

Македонија 03.10.19 | 09:29

Законот за одбрана ќе се усогласува со обврските и правилата во НАТО

Владата го разгледа и утврди новиот текст на Предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за одбрана, чија цел е усогласување на законодавството од областа...

Мода и убавина 17.08.19 | 21:15

10 правила на Италијанките за совршено тело: Без диети и со едно масло

Сè што гледате на мене им го должам на шпагетите – легендарната изјава на Софија Лорен ја открива тајната на убавината на италијанските жени. Дали е можно да се биде...

Патувања 29.05.19 | 13:12

Нови правила на плажите, Црна Гора станува сè поатрактивна за летување

Јавното претпријатие за управување со морските добра на Црна Гора воведе неколку нови правила за користењето на плажите на црногорското приморје, кои одат во корист...

Калеидоскоп 17.05.19 | 15:22

Строги правила за жените кои влегуваат во црква: Лицето на жената ако е со шминка да не целива икони…

Во црква треба да сме пристојно облечени. Зачудува фактот што луѓето никогаш не прашуваат како треба да се облечат за на театар и кино, или кога одат на гости кај пријателите,...

Балкан 16.04.19 | 11:15

Солариум нема да смеат да користат лица под 18 години

Во Србија отсега, солариумот нема да биде дозволен за помлади од 18 години, како и за лица кои боледувале од тумор или пијат одредени видови лекови. Ова се само дел од новите...

Технологија 28.03.19 | 12:14

Фејсбук со нови правила

Компанијата „Фејсбук” забрани величење, поддршка и застапување на расизмот на белите луѓе и сепаратизмот на своите платформи, и ги засили напорите во борбата против...

Здравје 07.01.19 | 13:53

Пет правила против празнично прејадување

Граѓаните што го почитувале христијанскиот пост да внимаваат колку ќе јадат и пијат за празниците, предупредуваат и лекарите и нутриционистите. Празниците не смеат...

Естрада 22.12.18 | 18:38

Тамара Тодевска: Секогаш ги кршам правилата и мора да биде по мое

Пејачката Тамара Тодевска која минатата недела стана мајка по втор пат на малиот Дарен, вели дека не трпи авторитет и дека секогаш ги крши правилата. Моето семејство,...

Останати спортови 20.12.18 | 11:02

Се менуваат правилата поради Серена Вилијамс

Женскатa тениска асоцијација изгласа неколку промени за новата сезона. Така, тенисерките кои после породувањето се враќаат на турнирите ќе добиваат таканаречен „специјален...