Ознака: попис
Економија 27.07.22 | 13:04

ДЗС го објави четвртиот сет пописни податоци: 63, 4 проценти од вкупниот број станови се населени

Во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите  во Република Македонија, 2021г,...

Балкан 19.07.22 | 16:19

Од 1 до 31 октомври Попис на населението на Србија со електронски прашалници

На пописот на населението што ќе се одржи во Србија од 1 до 31 октомври 2022 година за првпат ќе се користат електронските прашалници, а прелиминарните резултати ќе бидат...

Економија 05.06.22 | 19:15

По Скопје, Охрид е втор град по број на станови во кои не живее никој, дури 17.820 се празни

По Скопје, Охрид е втор град на листата на градови во Република Македонија со станови во кои не живее никој. Некои од становите се испразнети поради иселување, а други,...

Економија 01.06.22 | 12:44

Над 100.000 македонски граѓани се невработени

Државниот завод за статистика, во согласност со Програмата за објавување и дисеминација на податоците од Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република...

Балкан 11.05.22 | 12:24

Стар турски попис открива: Во 1455 година на Косово имало 13.000 српски куќи и само 46 албански

Турскиот попис на Косово од 1455 година покажува дека во тоа време  имало неспоредливо помалку Албанци од Срби. Од сите имиња и презимиња споменати во пописот, 95,88 отсто...

Македонија 29.04.22 | 15:19

Објавен нов сет на податоци од Попис 2021

Објавен нов сет на податоци од Попис 2021. Согласно планот за објавување на податоци од Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021, Државниот завод за статистика...

Македонија 09.04.22 | 15:37

Мицкоски: На следниот попис Македонија ќе стане држава на неколку богати семејства, но за жал ќе биде празна

На прашањето „да се тргне онаа формулација од 20% од Уставот, премиерот Ковачевски даде согласност“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели: Навистина...

Македонија 06.04.22 | 19:55

Гази Баба станува двојазична по резултатите од пописот

Општина Гази Баба станува двојазична. На таблите покрај македонскиот, ќе мора да се впише и албанскиот јазик. Ова доаѓа по резултатите од пописот, каде процентот на албанско...

Македонија 05.04.22 | 17:13

Кадиевска-Војновиќ: И пописот бидна. Дали и за што?

Деновиве топ тема е пописот и во фокусот е колку на број се етнички заедници, колку на број се христијани (и тоа кои?) и муслимани. Според тоа, заклучокот е дека пописот...

Македонија 04.04.22 | 23:09

Симовски: Направена е техничка грешка при презентирањето на бројот на атеисти

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, при гостувањето во Тема на денот на ТВ Сител, се осврна на техничката грешка во однос на податоците од...

Македонија 04.04.22 | 11:36

Симовски: Во Македонија нема 355, туку 8.764 атеисти, направивме печатна грешка и ја исправивме

При објавувањето на податоците од пописот во делот на религиозната припадност, беше направена техничка грешка, па така како граѓани кои се изјасниле како атеисти беше...

Македонија 04.04.22 | 10:50

Симовски: Направивме печатна грешка со атеистите и ја исправивме, другите податоци од пописот се во ред

При објавувањето на податоците од пописот во делот на религиозната припадност, беше направена техничка грешка, па така како граѓани кои се изјасниле како атеисти беше...

Македонија 04.04.22 | 09:15

ВМРО ДПМНЕ: Пописот не ја покажува реалната слика за популацијата во државата

Пописот е нецелосен и со многу неправилности. Овој попис кој го спроведоа СДСМ и ДУИ не ја покажува реална слика за популацијата во државата, се вели во партиското соопштение...

Македонија 01.04.22 | 13:47

Поделбата на бројот на православните во две посебни графи со сигурност ќе направи штета во иднина, вели митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј

Мижи Асан да ти баам. Со цел памет нѐ убедуваат дека 240.000 луѓе не знаеле дали се православни, римокатолици или протестанти, па затоа биле внесени во општата графа „христијани“...

Балкан 01.04.22 | 11:45

Џамбаски ја информираше Европската комисија дека пописот бил фалсификат

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во Европската комисија пријави неправилности во пребројувањето на населението на пописот во Македонија, известија од прес-центарот...

Македонија 01.04.22 | 11:21

Стоилковиќ: Не ги прифаќаме лажните резултати од пописот, ќе организираме вистинско пребројување на српскиот народ!

Не ги прифаќаме лажните резултати од пописот, немаме доверба во официјалните органи на актуелната власт и немаме намера да дадеме легитимитет на перфидното поништување...

Македонија 01.04.22 | 09:53

За бугарското МНР резултатите од пописот се изненадување

На резултатите од Пописот во Македонија, регираше и бугарското Министерство за надворешни работи. Од таму велат дека резултатите од Пописот во Македонија, биле изненадување. На...

Македонија 31.03.22 | 12:53

Успешниот попис на СДСМ е 132 илјади Македонци непопишани, 200 илјади раселени и нераспознавање кои се христијани и православни

Успешниот попис на СДСМ е 132 илјади Македонци непопишани, 200 илјади раселени, и нераспознавање кои се христијани и православни, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Пописот е некомплетен....

Македонија 30.03.22 | 15:54

Попис: Будисти и Јеховини сведоци има повеќе од атеисти

Од вкупното резидентно население во земјава (1.836.713), 847.390 жители се изјасниле за православни, а 590.878 жители се изјасниле за муслимани, покажуваат резултатите од Пописот...

Македонија 30.03.22 | 15:47

Милошоски: Бројките од пописот се поразителни, а операцијата некомплетна

Пописот, ваков каков што е во Република Македонија, покажува алармантни бројки коишто се поразителни за сите општини освен за градот Скопје, и за целата држава, особено...