Ознака: попис
Македонија 16.04.21 | 20:59

Мицкоски: Одложувањето на пописот е потег за спасување на животите на граѓаните

За мене одложувањето на пописот е потег за спасување на животите на граѓаните, рече вечерва Христијан Мицкоски на „Само интервју“. Јас немам намера да се пресметувам...

Македонија 09.04.21 | 00:14

Мицкоски: Ако добијам документи од јавен интерес ќе ги објавам, кривично дело е ако не ги објавам

Лично како претседател на ВМРО-ДПМНЕ ако добијам документи кои се од јавен интерес ќе  ги објавам. Кривично дело ќе биде ако не ги објавам, значи сум соучесник и прикривам,...

Македонија 06.04.21 | 18:53

За две недели починаа преку 500 лица, а до пред 10 дена не сакаа мерки да воведат и ќе спроведуваа попис

Денес 45 починати, вкупно 4022 лица, во само последните 2 недели се починати преку 500 лица. До пред 10 дена не сакаа никакви мерки да воведат и ќе спроведуваа попис по секоја...

Македонија 06.04.21 | 14:27

Mицкоски: Дијаспората се евидентира, не може да биде дел од пoписот

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција повтори дека нема да признае резултати од пописот со дијаспората, односно дека дијаспората само...

Твитови 05.04.21 | 15:57

Дали Караџовски ќе имаше храброст да го изјави ова, ако пописот беше во тек?

денес требаше да биде 5ти ден од пописот. дали караџовски ќе имаше храброст да го изјави ова, ако пописот беше во тек? — The educated брада (@ViksaaSkool) April 5, 2021

Македонија 02.04.21 | 22:17

Заев го искарал Груби за пописот: Тој се согласи дека оставил таков впечаток и дека ќе го промени тоа и навистина го променија

Нема никаков договор за тоа колакви ќе бидат процентите и бројките на етничките заедници во земјава, вели премиерот Зоран Заев додавајќи дека тој само ќе покаже колку...

Македонија 02.04.21 | 20:52

Најново: Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Официјално, со 95 гласови ЗА, 12 против и без воздржани, законодавниот дом попладнево донесе одлука со која направи измени во законот за попис и истиот го пролонгира за...

Македонија 02.04.21 | 19:25

Во Собранието заврши претресот за измена на Законот за попис за негово одложување

Во Собранието на Република Македонија заврши општиот претрес по Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите...

Македонија 02.04.21 | 13:11

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога...

Македонија 01.04.21 | 20:11

Муцунски: Методологијата на пописот може да се промени, ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистира да се прифатат суштинските забелешки

Методологијата на пописот може да се промени, вели пратеникот на секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски за „Вин Вин“ на Телма и додава дека...

Вести 01.04.21 | 15:48

Пописот ќе се одложува европски, по скратена постапка

Почна пленарната седница за измена и дополнување на Законот за попис на населението и за Законот за промена во изборниот законик. Пратениците изгласаа двата закони...

Македонија 01.04.21 | 12:47

Самопопишани вкупно 177.875 луѓе од дијаспората

Вкупно 177.875 лица од дијаспората се евидентирани преку апликацијата за самопопишување. Како што објави Државниот завод за статистика, најмногу самопопишани граѓани...

Македонија 01.04.21 | 11:56

Талат Џафери ја свика седницата за одложување на пописот

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја свика седницата на која треба да биде одложен пописот. Седницата е закажана за во 13 часот. Во истото време е закажана и седницата...

Македонија 01.04.21 | 11:09

Попис има, попишување нема да има додека не се убеди Алијанса и Алтернатива да поддржат одложување

Со оглед на новонастанатата ситуација во врска со Пописот 2021 до завршувањето на постапката во Собранието, Државниот завод за статистика информира дека нема да ги отпочне...

Македонија 01.04.21 | 08:41

Неизвесност околу пописот: Сите партии се за одложување освен Алијанса на Албанците и Алтернатива

Се уште е неизвесно дали ќе почне за денеска најавениот Попис на населението, домаќинствата и становите 2021 година или, пак, во последен момент Собранието ќе донесе одлука...

Македонија 31.03.21 | 15:57

Попис можеби ќе има: Џафери ѝ го врати законот на Владата

„Не бев на средбата на која се носеше политички договор за одложување на пописот и немам одговорност за тајминзите. Не може да се прави сметка без крчмар, требаше да...

Македонија 31.03.21 | 15:00

Муцунски: Попис во септември е единствено разумно решение во време на пандемија,

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски денеска оствари средба со жителите на Ресен и преспанскиот регион. Тој на новинарско прашање околу сагата со пописот на населението...

Македонија 30.03.21 | 23:02

Николоски: Претседателот Мицкоски искреира стратегија за нормализација на Македонија и клучни беа 100.000 потписи на граѓаните

Мислам дека претседателот на партијата Мицкоски успеа маестрално да искреира една стратегија, а после тоа и да ја реализира, секако јавноста додека не ја виде реализацијата...

Македонија 30.03.21 | 20:29

Попишувач во Сарај еден од уапсенените за трговија со дрога во акцијата „Планина“

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ да биде попишувач на територија...

Македонија 30.03.21 | 18:15

Владата ги утврди предлог-измените на Законот за попис, дијаспората ќе се попишува до септември

Владата на денешната седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република...