Ознака: попис
Балкан 19.11.21 | 10:36

Македонците во Бугарија со јасен став: Попис без графа „Македонец“ не признаваме

Организациите на Македонците во Бугарија излегоа со став во врска со спроведениот попис во државата во кој се наведени серија слабости и пропусти со кои е оневозможено...

Македонија 19.10.21 | 16:45

На пописот имало елементи коишто недостасувале

Околу 1 месец по завршувањето на пописот на населението и домаќинствата, Државниот завод за статистика сè уште не дава детали за резултатите од овој статистички процес.. Законскиот...

Македонија 12.10.21 | 23:17

Заев: Во Бугарија пописот заврши со 82 проценти попишани граѓани, а кај нас се попишаа 99 проценти

Премиерот Зоран Заев вели дека успешно завршениот попис е европска лекција за одговорниот пристап на граѓаните кон оваа статистичка операција и дека прифаќањето на...

Балкан 11.10.21 | 09:40

Пописот во Бугарија заврши, преброени 82 отсто од населението

Пописот во Бугарија заврши. Податоците од последниот ден сѐ уште не се сумирани. До 9 октомври, 82 отсто од населението во земјата, што е 5 милиони и 657 000 луѓе, се преброени...

Македонија 07.10.21 | 16:22

Бугарските Македонци се жалат по амбасади: На пописот им барале доказ дека се Бугари

Културниот центар „Иван Михајлов“ од Битола објави писмо, што го испратил до амбасадорите на државите од ЕУ во Скопје и до претседателот на Бугарија, Румен Радев, пишува...

Балкан 07.10.21 | 14:05

Како Бугарија спроведува попис: Нашинците не можат да се пишат како Македонци, нема таква графа

Деновиве и во Бугарија се одржува попис и тоа со комбинаран метод.Попишувањето трае до 15 октомври, но тоа не значи речиси ништо за македонското малцинство кај источниот...

Македонија 04.10.21 | 10:11

Ќе се попишат и непопишаните, но без етничка и верска припадност

Заменик директорот на Заводот за статистика Илми Селами е убеден дека е мала бројката на оние што не се попишале од разни причини, но оти и за нив ќе се најде чарето.Тие...

Македонија 01.10.21 | 23:17

Симоски: Бројката на попишани лица и бројката на лица со македонско државјанство се две сосема различни работи

Директорот на заводот за статистика, Апостол Симовски во вечерашното интервју за „360 степени“ објасни дека бројката на попишани лица и бројката на лица со македонско...

Македонија 01.10.21 | 22:14

Поранешната директорка на Статистика за пописот: Сега за сега е сигурно дека собрале 1.832.696 матични броеви

Т.н. попис, 2021,  е неуспешен според многу критериуми и заради многу причини, но најважното е што многу го потценија народот, и овој што сѐ уште е тука и оној што си заминал....

Македонија 01.10.21 | 12:17

Заев: Самоопределбата за попишување на дијаспората ја прави разликата на попишаните со вкупниот број на гласачи

Целата дијаспора не ни е попишана. Некаде околу 200 илјади граѓани од дијаспората се попишани, а сите знаеме дека дијаспората е голема. Тоа што останува на самоопределба...

Македонија 01.10.21 | 11:54

Бројот на жители ист со бројот на гласачи, ги нема ни оние 500.000 „иселени“ кога СДСМ беше во опозиција

„Баклавата е изедена тепсијата стооо“. Така велеше премиерот Заев во една од неговите многубројни шегички. Ова може да се однесува и за пописот, но во случајот резултатите...

Македонија 01.10.21 | 09:49

Во Арачиново не сакаат да се вакцинираат, не отвораа врата ниту за попис

Не постои начин за да ги убедиме дека вакцината ќе им го спаси животот. Јас прележав корона и се вакцинирав. Едвај чекам да ме повикаат и за трета доза“, вели градоначалничката Во...

Македонија 01.10.21 | 08:34

Зоран Иванов: Пописот заврши, вака, така, каков, таков, заврши, џабе некои толку се глупиравте и уште се глупирате

Новинарот Зоран Иванов на својот фејсбук профил го коментираше завршувањето на пописот. Пописот заврши, вака, така, каков, таков, заврши, џабе некои толку се глупиравте...

Македонија 30.09.21 | 22:19

Oфицијално попишани се 1.832.696 лица

описот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија успешно заврши. Попишани се 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови, соопшти вечерва...

Македонија 30.09.21 | 20:42

Попишани само 1,9 милиони граѓани, Статистика официјалните резултати ќе ги објави во март догодина

Апликациите за попишување во земјата и за самопопишување на дијаспората се затворени вечерва во 20 часот, со што завршија пописните активности во рамки на Пописот на...

Македонија 30.09.21 | 19:49

Попишани околу 1,9 милиони граѓани: За Маричиќ пописот е успешен

Бројките од пописот детално ќе бидат соопштени вечерва од страна на Државниот завод за статистика. Јас сум задоволен што успеавме да ја реализираме оваа операција и...

Балкан 30.09.21 | 08:49

Бугарија го продолжува пописот до 10 октомври

Привремената бугарска влада одлучи да го продолжи рокот за завршување на пописот за една недела, со што попишувачите ќе може да ги посетуваат домаќинствата, зградите...

Македонија 29.09.21 | 20:26

Заводот за статистика нема да бара продолжување на рокот за попис

Еден ден пред завршување на пописот, директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, за Алсат вечерва соопшти дека нема да се бара дополнителен рок за...

Македонија 29.09.21 | 13:40

Владата не разговарала за продолжување на пописот

На вчерашната владина седница не се разговараше за продолжување на пописот. Последниот збор околу продолжувањето ќе го има Државниот завод за статистика, рече денеска...

Македонија 29.09.21 | 11:38

Маричиќ: Целта е пописот да заврши во предвидениот рок

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, изјави дека Државниот завод за статистика дава максимални напори до крајот на утрешниот ден да се комплетира пописот. Маричиќ вели...