Ознака: платформа
Свет 05.05.21 | 07:56

„Директно од масата на Трамп“: Поранешниот претседател почна со своја интернет платформа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп отвори својата интернет платформа каде ќе може да поставува пораки кои другите ќе можат да ги споделуваат на Твитер...

Економија 12.01.21 | 19:52

Николовски: За напишана казна нема ургенции по телефон

Некои правни субјекти си дозволија да покажат сила и моќ, а инспекторите да не можат да изречат казна во време на пандемија. Затоа и пристапивме кон законски измени....

Македонија 29.09.20 | 14:12

ВМРО ДПМНЕ: Поради неспособноста и хаосот на Владата се доведува во прашање почетокот на учебната година

Надлежните институции втор ден не успеаа да се справат со најголемиот предизвик да се премости дигиталниот јаз во образованието. Министерството за образование и наука,...

Македонија 29.09.20 | 10:05

МОН: Тестирањето на платформата продолжува, вчера најавени над 88 илјади корисници

На националната платформа за онлајн-настава вчера биле најавени над 88 000 активни корисници кои, како што информира Министетството за образование и наука, придонеле...

Македонија 29.09.20 | 08:02

Родителите нервозни, учениците во паника: Денеска први пробни часови на платформата која вчера не функционираше

Почетокот на учебната година остава отворени многу прашања. Родителите нервозни и во паника се прашуваат како да обезбедат компјутери за секое дете со потребните перформанси?...

Македонија 28.09.20 | 21:54

Средношколците реагираат: Образованието е право, а не привилегија – платформата не функционира!

Националната платформа за учење на далечина не функционира, учениците во речиси сите основни и средни училишта добија насоки да се најават на платформата денес на 28.09.2020,...

Македонија 28.09.20 | 12:06

Паѓа националната платформа за учење, учениците не можат да се најават во системот

Утровото голем број ученици не можеа да се логираат на Единствената национална платформа за онлајн учење www.schools.mk. Родителите на учениците од помалите одделнија велат...

Македонија 10.09.20 | 14:44

Наскоро ќе биде промовирана единствената национална платформа за онлајн учење, најави Царовска

Единствената национална платформа на која ќе се одвива образовниот онлајн процес ќе биде промовирана наскоро, најави министерката за образование и наука Мила Царовска....

Македонија 08.09.20 | 22:20

Царовска: Правиме онлајн платформа што ќе значи унапредување на образованието и ќе се користи и наредните години

Објаснувајќи како ќе се одвива учебната 2020/2021 година, министерката за образование и наука Мила Царовска во гостувањето во Дневникот на ТВ Сител, порача дека единствената...

Македонија 27.07.20 | 15:09

Зијадин Села му порача на Али Ахмети: Петте столба ДУИ да ги чуваш за себе!

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села го отфрли предлогот на ДУИ за петте столба или „албанската платформа“ за преговори со партиите на Албанците. Ова е...

Економија 21.05.20 | 12:18

До септември треба да профункционира дигиталната платформа за домашните компании за освојување нови пазари

Во септември годинава се очекува да биде подготвена новата дигитална платформа која ќе им помогне на домашните индустриски комапнии да освојуваат нови пазари. За платформата...

Македонија 22.02.20 | 12:59

Што е и што крие операцијата „Платформа“!?

Еден детал од вчерашниот почеток на процесот против „организаторите“ за настаните во Собранието од 27 април 2017 година како да остана незабележан од страна на медиумите. Еден...

Свет 07.06.19 | 09:23

Брод удри во норвешка нафтена платформа во Северно Море

Норвешката компанија за нафта и гас „Еквинор“ синоќа ги евакуираше работниците од својата нафтена платформа „Статфјорд А“ во Северно Море откако во неа удри брод...

Скопје 21.03.19 | 15:31

Беџети: Нема да ги урнеме платформите на Матка, но нема ни да ги легализираме

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, вели дека нема да ги урива трите платформи на Матка, но ќе ги одбие барањата за нивна легализација. Барањето за легализација...

Скопје 10.02.19 | 12:16

На Матка се гради, никој не знае што е

Дива платформа, најверојатно за кафеана, никна во кањонот Матка. Од Град Скопје не знаат за што станува збор, но од Кабинетот на градоначалникот Петре Шилегов велат дека...