Ознака: Пелистер
Сервиси 21.11.20 | 21:07

Маврово и Пелистер под снежна покривка

На социјалните мрежи се споделуваат видеа од првиот снег кој падна во Македонија. Во попладневните часови првиот снег на територијата на нашата земја падна во Маврово,...

Фудбал 25.10.20 | 20:48

Од Ковид -19 почина легендарниот фудбалски голман Томе Димитровски – Тарзанот

На 70 годишна возраст почина еден од најголемите голмани во историјата на фудбалскит клуб Пелистер од Битола, како и македонскиот фудбал – Томе Димитровски – Тарзано,...

Фудбал 04.10.20 | 17:18

Некогаш беше големо дерби: Вардар и Пелистер ги поделија бодовите

Нерешено 1:1 заврши вечното дерби на македонскиот фудбал меѓу Пелистер и Вардар. „Црвено-црните“ беа пред триумф во Битола по голот на Матеј Цветановски во 31 минута....

Ракомет 01.10.20 | 13:59

ЕХФ ja одложи ждрепката за петок поради позитивен случај меѓу персоналот

Ждрепката за групната фаза на Лига Европа, наместо денеска ќе се влече утре од 11 часот, поради позитивниот тест на ковид-19 на член од техничкиот персонал на ЕХФ задолжен...

Ракомет 30.09.20 | 14:23

Пред утрешната ждрепка за ЛЕ: Пелистер во третиот, а Металург во шестиот шешир

ЕХФ ги објави шеширите за утрешниот ждреб (11.00 часот, Виена, Австрија) за групната фаза во Лига Европа во чија прва сезона ќе има два претставници од Македонија, Металург...

Црна хроника 05.08.20 | 23:28

Битолски велосипедисти угаснаа подметнат пожар на Пелистер

Екипа на битолски велосипедисти денеска спречиле поголема трагедија и проширување на оган на Пелистер. Како што пренесува порталот „Бабам Битола“, момците од „Екстрим...

Сервиси 27.05.20 | 10:37

Пелистер под снежна покривка

Прогнозите дека деновиве ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец и дека поради релативно ниските температури за овој дел од годината,...

Вести 15.05.20 | 11:33

ДЗС ја продолжува потрагата по исчезнатото лице на Пелистер

Тимот на Дирекцијата за заштита и спасување за спасување од планина, од рано изутринава ја продолжи потрагата по лицето на планината Пелистер, кое се води како исчезнато...

Црна хроника 15.05.20 | 11:14

ДЗС ја продолжува потрагата по исчезнатото лице на Пелистер

Тимот на Дирекцијата за заштита и спасување за спасување од планина, од рано изутринава ја продолжи потрагата по лицето на планината Пелистер, кое се води како исчезнато...

Калеидоскоп 27.03.20 | 11:43

Додека луѓето се дома, мечките прошетаа низ Пелистер

Порталот „Бабам Битола“ објави фотографија на која може да се види мечка која слободно шета низ Пелистер. Фото Марјан Елена Талевски

Сервиси 30.11.19 | 22:43

Снегот пристигна во Македонија

Снегот пристигна на Пелистер и во ски центарот Нижеполе – објави порталот “babambitola.mk”.

Црна хроника 14.10.19 | 11:20

Двесет и шест годишно момче е повредениот планинар кој падна од карпа

Дваесет и шест годишниот К.М. од Битола е планинарот кој е повреден вчера додека се искачувал на Пелистер. Според официјалните податоци од МВР, К.М. се искачувал по патека...

Сервиси 08.10.19 | 08:51

Падна снег на Пелистер

Првиот снег ноќва го обели врвот Пелистер:

Македонија 20.07.19 | 12:05

Мицкоски на врвот Пелистер: Место трка на 100 метри, одбирам маратон за стигнување до финална победа

Стив, Илинден и конечно Пелистер, Битола, Република Македонија. Наместо трка на 100 метри, одбирам маратон, за стигнување до целта и финална победа, пишува лидерот на ВМРО...

Ракомет 25.05.19 | 14:35

Ракометарите на Пелистер го поразија Вардар во Скопје

Вардар го запиша првиот пораз во плејофот на Суперлигата, откако подобар од нив беше Пелистер со 30-26, а тоа беше очекувано зашто ги штедеше силите за Ф4 во Келн во Лигата...

Сервиси 26.01.19 | 23:47

Пелистер затрупан со два метра снег

Исклучително силниот циклон Марко кој интензивно ја зафати нашата држава и услови интензивни снежни врнежи, покрај хаосот кој го направи низ целата наша држава, услови...