Ознака: Пелистер
Калеидоскоп 24.06.22 | 13:16

Делумната забрана за движење не се однесува за Водно, Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина

Делумната забрана за движење не се однесува за Парк шумата Водно и Националните паркови Маврово, Галичица, Пелистер и Шар Планина, објасни Стојачне Ангелов, директор...

Кошарка 15.05.22 | 20:42

Инцидент на кошаркарски меч, тренерот на Пелистер удрен од трибините во Гостивар

Претпоследното суперлигашко коло го носи најголемиот скандал во последно време во македонската кошарка, откако е прекинат мечот помеѓу Гостивар и Пелистер и тоа на...

Кошарка 05.05.22 | 21:21

Летаа столчиња на дуелот МЗТ-Пелистер, тепачка меѓу „Фемили Аеродром“ и „Чкембарите“

Двете навивачки групи, „Фемили Аеродром“ и „Чкембарите“ создадоа убава атмосфера на дуелот МЗТ Скопје -Пелистер на која победи тимот од скопската населба Аеродром....

Ракомет 06.04.22 | 21:28

Пелистер со два порази од хрватскиот Нексе го заврши својот настап во осминафиналната рунда на Европската лига

Битолски Еурофарм Пелистер со два порази од хрватскиот Нексе го заврши својот настап во осминафиналната рунда на Европската лига.   Откако загубија во првиот меч...

Ракомет 26.03.22 | 22:00

Погледнете како полицијата „товареше“ Чкембари во автобуси за Битола

Навивачите на Еурофарм Пелистер денеска имаа свое шоу во Скопје.Откако само што започна мечот се степаа најпрво со неколку навивачи на Вардар, по мечот тепачката ја...

Македонија 10.03.22 | 09:00

Советникот од „Поинаку“ повторно со костум на планина, бара Детското одморалиште да биде отстапено на Општина Битола

Советниците од граѓанската иницијатива „Поинаку“ побараа Детското одморалиште „Пелистер“ да биде отстапено на користење на Општина Битола. Да ги вратиме децата...

Калеидоскоп 02.01.22 | 13:02

„Зимската приказна“ во Битола заврши на врвот на Пелистер

Симболично, со изгрејсонцето на првиот ден од новата 2022 година на врвот Пелистер заврши празничната „Зимска приказна“ во Битола, која беше своевиден претпразничен...

Македонија 28.12.21 | 10:00

„Копанки“ ќе се обновува со 2 милиони денари од буџетот на Општина Битола

Советот на Општина Битола ќе издвои два милиона денари (околу 32.000 евра) од буџетот на Општината за изградба на планинарскиот дом „Копанки“ на Пелистер, кој изгоре пред...

Фудбал 15.12.21 | 15:36

Пелистер го победи Вардар и стана последниот полуфиналист во Фудбалскиот куп

Битолски Пелистер е последната екипа која обезбеди пласман во полуфиналето на Македонскиот фудбалски куп, откако попладнево го совлада Вардар на домашен терен на пенали...

Ракомет 15.12.21 | 15:20

Ракометнто дерби Еурофарм Пелистер – Вардар на МТВ

Денеска во Битола, во салата „Боро Чурлевски“ во 18 часот е големото ракометно дерби Еурофарм Пелистер – Вардар. Секогаш атрактивниот натпревар меѓу големите ривали...

Црна хроника 05.12.21 | 22:01

Пронајдени двете изгубени лица на Пелистер

Вечерва се пронајдени двете лица кои се изгубиле во близина на Неолица (најблизок рид до Битола од планината Баба-Пелистер), информира Центарот за управување со кризи. Тимот...

Ракомет 01.12.21 | 14:02

Еурофарм со бод во Португалија, Вардар утре против страшниот Кил

Ракометарите на Еурофарм Пелистер одиграа 27-27 на гостувањето кај Спортинг Лисабон во петтото коло од Лигата на Европа, иако победата ја имаа во своите раце. Битолчани...

Сервиси 08.10.21 | 11:45

Падна првиот снег на Пелистер

На Пелистер утринава е забележан првиот снег. Информацијата ја објави порталот Бабам Битола. кои добиле фотографии и видео од нивни читатели.

Ракомет 26.09.21 | 19:57

Пелистер падна во Скопје, дербито за Вардар

Македонскиот ракометен шампион Вардар го доби првиотод четирите дербидуели во Суперлигата со тимот на Еурофарм Пелистер. „Црвено – црните“ на домашен терен славеа...

Ракомет 12.08.21 | 09:49

Еурофарм Пелистер го декласираше Вардар во ракометниот Суперкуп

Еурофарм Пелистер го совлада Вардар со убедливи 31-22 и за првпат во клупската историја стигна до трофејот во Суперкупот на Македонија. „Вардарци“ на овој меч настапија...

Фудбал 15.07.21 | 18:18

Пелистер најде 12 професионалци и го зачува местото во Првата лига

Фудбалскиот клуб Пелистер успеа колку-толку да ги надмине проблемите и да ги исполни условите за настап во Првата фудбалска лига. Денеска беше последниот ден до кој, според...

Фудбал 13.07.21 | 17:53

„Чкембари“ апелираат: Спасете го клубот, најдете сериозен инвеститор!

Навивачите на Пелистер популарните „Чкембари“, погодени од случувањата во клубот и најавите дека би можел да биде преселен во понизок ранг, упатија последен апел до...

Ракомет 26.03.21 | 22:21

„Јане Сандански“ гореше, Комити сакаат титула

Машкиот ракометен шампион Вардар од Скопје утре го пречекува Битолски Еурофарм Пелистер во третото коло од ракометниот плејоф, па иако повеќе од јасно е дека се ќе се...

Фудбал 01.02.21 | 13:55

Македонски фудбал: Играч на Пелистер утна пенал, фудбалер на Охрид се фати за глава

Пријателската средба помеѓу Пелистер и Охрид одиграна во Струга предизвика полемики во фудбалската јавност во Македонија. Тежина на чаршиските шпекулации им даде...

Фудбал 12.12.20 | 22:48

На мегдан со европскиот првак Црвена Ѕвезда: Дали знаевте дека и Пелистер играше во првата југословенска лига

Покрај Вардар, и Пелистер една сезона беше дел од најсилната југосовенска лига. Тоа беше во сезоната 1991/92 година. Македонија веќе беше независна држава но се уште ја...