Ознака: Пакистан
Свет 22.10.23 | 11:25

Поранешниот пакистански премиер се врати во земјата од егзил и сака да учествува на избори за премиер

Трикратниот пакистански премиер, Наваз Шариф, се врати во земјата по четири години самонаметнат егзил во Лондон за да ја почне изборната кампања на неговата партија,...

Калеидоскоп 23.08.23 | 19:01

Уапсени сопственикот и операторот на жичницата која вчера се заглави во Пакистан

Во Пакистан денеска се уапсени сопственикот и операторот на жичницата која вчера се заглави поради силниот ветер, соопшти локалната полиција. Двајцата мажи биле приведени...

Калеидоскоп 23.08.23 | 18:39

Ова се децата кои 15 часа висеа на жичарницата над провалија во Пакистан

Сите осум патници се спасени од кабината на жичарата која повеќе од 15 часа висеше на 400 метри над провалијата во Пакистан. Седум деца на возраст од 11 до 15 години и нивнито...

Вести 22.08.23 | 12:22

Драматична акција на спасување во Пакистан: Шест ученици и двајца професори висат од жичница на 274 метри над земјата

Шест ученици и двајца професори се возеле со жичница во Пакистан кога се скинала сајла и жичарницата била висната над долината на околу 274 метри над земјата. Спасувањето...

Свет 22.08.23 | 10:34

Осум деца во Пакистан заробени на жичарница на висина од 400 метри, под нив провалија

Во Пакистан во тек се итни операции за спасување на осум деца и двајца возрасни заробени во жичара која виси на речиси 400 метри над планинскиот регион во северозападниот...

Свет 12.08.23 | 16:40

Пакистан назначи привремен премиер

Пакистан денеска го именуваше Анварул Хак Какар за привремен премиер кој ќе го надгледува спроведувањето на општите избори, јави ДПА. „Премиерот Шахбаз Шариф и лидерот...

Свет 31.07.23 | 14:41

Бројот на жртвите од самоубиствениот напад во Пакистан се искачи на 54

Бројот на загинатите во вчерашниот самоубиствен напад во северозападен Пакистан се искачи на 54. Додека 200 луѓе се повредени, од кои 14 се во тешка здравствена состојба. Бомбаш...

Свет 30.07.23 | 20:36

Над 40 лица во Пакистан се загинати во експлозија сред подготовки за политички митинг

Најмалку 40 лица загинаа, а десетици се повредени денеска во експлозија за време на подготовките за јавен политички митинг во северозападен Пакистан, објавија полицијата...

Свет 28.06.23 | 21:41

Пакистански специјалци го убиле командантот на Исламската држава во неговото скривалиште

Пакистанските безбедносни сили го убиле командантот на Исламската држава, Шафи Ула и уште двајца милитанти за време на рација на нивното скривалиште во Баџаур, област...

Свет 21.04.23 | 08:08

Пакистан ја потпиша првата нарачка на руска нафта

Пакистан ја заокружи првата нарачка на руска нафта по поволна цена во рамките на договорот меѓу Исламабад и Москва, објави во четвртокот пакистанскиот министер за енергетика...

Свет 29.01.23 | 18:25

Најмалку десет деца загинаа при превртување на чамец на езеро во Пакистан

Најмалку десет деца загинаа кога се преврте чамец на езерото Танда Дам во Пакистан, пренесува „Скај њуз“. Уште девет се сметаат за исчезнати. Шестмина се спасени, а...

Свет 13.10.22 | 09:44

Седумнаесет членови на исто семејство загинаа во опожарен автобус во Пакистан

Пожар избувна во автобус во Пакистан предизвикан од дефект на електричната инсталација во клима-уредот на возилото, при што загинаа 17 лица, од кои десетина деца. Со автобусот...

Свет 30.08.22 | 08:35

Поплава однесе цела зграда

Пакистанскиот министер за надворешни работи рече дека катастрофалните поплави што ја погодија неговата земја се „катастрофа од размери што никогаш не ги видел“, бидејќи...

Свет 29.08.22 | 09:50

Од брана стара 90 години зависи судбината на стотици илјади Пакистанци погодени од поплави

Судбината на стотици илјади жители на јужен Пакистан, силно погодени од обилните дождови што ја пустошат земјата, зависи од 90-годишната брана Сукур. Хидролошката бариера...

Свет 28.08.22 | 21:26

Пакистан моли за дополнителна меѓународна помош за справување со поплавите

Пакистан апелира за натамошна меѓународна помош за справување со поплавите што силно ја погодија земјата. Претставникот на Министерството за внатрешни работи, Салман...

Свет 16.08.22 | 12:30

Во сообраќајка во Пакистан загинаа 20 луѓе

Најмалку 20 луѓе загинаа при судир на цистерна со нафта и патнички автобус во Пакистан. По судирот возилата се запалија. Шестмина патници ја преживеаја сообраќајната...

Црна хроника 14.05.22 | 19:17

Се вратија мигрантите од Пакистан

На 13.05.2022 во 23:20 часот од страна на полицикски службеници од Полициската станица Гевгелија во близина на Негорски Бањи се пронајдени 44 лица мигранти од Пакистан. Со нив...

Свет 27.03.22 | 19:41

Пакистанскиот премиер предупреди дека има странски заговор за соборување на неговата Влада

Пакистанскиот премиер, Имран Кан, на митинг изјави дека има луѓе во земјата кои заговараат соборување на неговата влада и дека заговорот има странска поддршка. Добивме...

Свет 16.03.22 | 13:01

Пакистан ги укина сите мерки поврзани со коронавирусот

Пакистан денеска ги укина сите ограничувања поврзани со коронавирусот, враќајќи го животот во земјата во предпандемиската нормалност. Одлуката следува откако бројот...

Свет 11.03.22 | 22:20

Индија случајно истрела ракета кон Пакистан

Индиската армија соопшти дека случајно истрелала проектил кон Пакистан, јавија светските агенции. Индиското Министерство за одбрана истакна дека изразиле „длабоко...