Ознака: отказ
Македонија 07.04.22 | 15:44

Петар Богојески добил отказ од Министерството за одбрана, на Фејсбук споделил вест за руско влијание

Mинистерството за одбрана (МО) му дало отказ на државниот советник Петар Богојески, по покрената дисциплинска постапка против него, поради споделен линк од портал на...

Балкан 28.03.22 | 12:17

Поради санкциите воведени против Русија сите вработени во „Аерофлот“ Хрватска добија отказ

Поради санкциите воведени против Русија, вработени во руската национална авиокомпанија „Аерофлот Ерлајнз“ во Хрватска добија отказ. Последниот лет на компанијата...

Свет 18.03.22 | 09:10

Новинарката која на руска телевизија протестираше против војната, дала отказ и одбила азил

Уредничката на рускиот Канал 1 Марина Овсијаникова соопшти дека дала отказ, но и дека одбила да ја прифати понудата за азил во Франција откако на руската државна телевизија...

Филм 25.02.22 | 18:07

Директорката на московскиот државен театар даде отказ поради Украина

Елена Ковалскаја, актуелната директорка на Московскиот државен театар, реши да поднесе оставка поради ситуацијата во Украина. Таа во својата објава на Фејсбук индиректно...

Македонија 22.02.22 | 11:03

Наставничка од основно училиште во Демир Капија е отпуштена од работа: Ако не сте член на СДСМ, отказ добивате на телефон, во недела

Известување за прекин на работен однос на телефон и тоа во недела, добила Сања Камчева, наставничка во основно училиште во Општина Демир Капија. Таа обвинува дека нејзиното...

Скопје 03.02.22 | 11:45

Директорката на „Љубен Лапе“ не можела да ја избрка од работа наставничката, па си дала отказ

Марјана Панчевска, директорката на училиштето „Љубен Лапе“ во изјава за Слободен печат вели дека од нејзина стана преземени се сите неопходни процедури во случајот...

Фудбал 24.01.22 | 20:06

Раниери доби отказ од Ватфорд по само 112 дена минати на клупата

Раководството на англискиот прволигаш Ватфорд му врачи отказ на италијанскиот тренер Клаудио Раниери по само 112 денови минати на клупата. Раниери (70) доби отказ по првенствениот...

Економија 17.01.22 | 14:33

Поранешниот советник на Заев кој во Србија го отпуштија поради луксуз и хедонизам, доби отказ од ЕСМ

Поранешниот советник на екс-премиерот Зоран Заев, Александар Обрадовиќ, по шест месеци е отповикан од функцијата директор на ЕСМ Продажба, клучна подружница на државните...

Свет 14.12.21 | 09:14

Отпуштени 27 припадници на воздухопловните сили на САД, одбиле да се вакцинираат

Воздухопловните сили на САД соопштија дека 27 војници биле отпуштени откако одбиле да се вакцинираат против Ковид-19. Пентагон ја прогласи во август вакцината за задолжителна...

Свет 24.11.21 | 19:16

Новата премиерка на Шведска си даде оставка по само неколку часа од преземањето на функцијата

Само неколку часа откако стана првата жена премиер на Шведска, Магдалена Андерсон поднесе оставка од функцијата. Овој нејзин потег следи откако предлог-буџетот на нејзината...

Балкан 25.09.21 | 12:55

Наставничка-антиваксерка од Марибор доби отказ

На наставничка во основно училиште во Марибор, Словенија и било врачено решение за престанок на работниот однос бидејќи одбила да се тестира или да се вакцинирана против...

Балкан 25.09.21 | 08:52

Наставничка од Марибор добила отказ, зашто била активна антиваксерка

Словенечките власти не се двооумеле многу кога на наставничка во основно училиште во Марибор експресно ѝ било врачено решение за престанок на работниот однос бидејќи...

Скопје 27.07.21 | 10:27

По нападот со нож поради неверство отказ за сопружниците вработени во општина Карпош

По насилниот инцидент во општина Карпош, кога сопруг на вработена во општината со нож го нападнал нејзиниот љубовник, исто така вработен во општината, градоначалникот...

Калеидоскоп 25.05.21 | 20:59

40 проценти од вработените во светот би поднеле оставка

Повеќе од 40 проценти од вработените ширум светот се подготвени да дадат оставка од сегашната работа, затоа што се исцрпени, и претпоставените не им даваат приоритет...

Македонија 24.04.21 | 10:52

Професор на високата медицинска школа во Битола добил отказ среде испит, пред студентите

Универзитетскиот професор д-р Томе Наумов, кој е еден од основачите на Високата медицинска школа во Битола и со повеќедецениски работен стаж, на својот роденден на 12...

Црна хроника 01.12.20 | 09:08

Користела одмор: МВР демантира дека полицајката која „се удри“ во пајакот си дала отказ

МВР се огласи доцна вчера со демант дека полицајката Јасмина Ангелеска, која имаше недоразбирање со некогашниот функционер на ДУИ Бекир Асани, си дала отказ. Според...

Македонија 30.11.20 | 09:46

„МВР е хаос и во повисоките кругови“: По 18 години ја напушта полицијата поради партиски послушници

По 18 години служба, полициската службеничка Јасмина Ангелеска го напушта Министерството за внатрешни работи, зошто, како што вели, таа и нејзините колеги трпат многу...

Филм 07.11.20 | 17:21

Џони Деп го изгуби спорот против таблоидот „Сан“ и доби отказ од улогата во продолжението на филмот „Fantastic Beasts”

Актерот Џони Деп се огласи со соопшение откако претходно неделава го изгуби судскиот спор за клевета против британскиот таблоид „Сан“, кој објави дека ја злоставувл...

Македонија 16.10.20 | 10:07

Поради статус на „Фејсбук“ директор прво деградиран во чувар на рампа, па отказ

Поради фејсбук-статус во март, во кој укажал дека дел од директорите во ЈП „Македонски шуми“ биле заразени со Ковид-19 и дека тоа го криеле од своите вработени со што...

Македонија 11.10.20 | 18:01

Груби: Рамковните административци не може да добијат отказ дури и ако одбијат да работат

И покрај тоа што 1.350 „рамковни“ со години земаат државна плата, а седат дома, не може да им бидат прекинати договорите дури и ако одбијат да работат во некоја од институциите,...