Ознака: онлајн
Култура 11.06.20 | 13:58

Краткометражниот филм „Награда“ на режисерката Лидија Мојсоска вечерва на МТВ

Краткометражниот игран филм „Награда“, дебитанското остварување на режисерката Лидија Мојсоска ќе се прикажува вечерва на МТВ во 22:15 часот. Филмот е во продукција...

Култура 10.06.20 | 13:28

Oнлајн изложба- „Да бидеме заедно, додека сме разделени“

Онлајн изложба во организација на Културно социјален простор Центар- Јадро ќе се одржи од 11 – 18 јуни, со дела од уметниците: Иван Ивановски, Симона Манчева, Дарко Алексовски,...

Македонија 10.06.20 | 08:13

Завршува учебната година која од март се изведуваше онлајн

За 270 илјади средношколци и основци, меѓу кои и околу 19 илјади првачиња, денеска завршува учебната 2019/2020 година, првпат во вонредни околности и надвор од училишните клупи...

Култура 02.06.20 | 10:48

Oнлајн изложба „Скопје 1973“: Материјали на професорот Џоел Мартин Халперн од 10-годишнината од земјотресот во Скопје

Македонскотo студентско етнолошко – антрополошко друштво (МСЕАД),  преку онлајн изложбата „Скопје 1973 година“ преставуваат дел од визуелниот материјал што професорот...

Култура 28.05.20 | 09:54

Литературна манифестација „Илинден“ годинава ќе се одржи онлајн

Општина Илинден, во насока на промовирање на современите културни достигнувања, ја организира 21-та по ред Литературна манифестација „Илинден“. Годинава, оваа престижна...

Култура 24.05.20 | 17:20

„Австралиски ветер“ по текст од Живко Чинго, режија Бранко Ставрев вечерва онлајн на Народен театар -Битола

Вечерва со почеток во 21 часот, народниот театар-Битола онлајн ќе ја прикаже претставата „Австралиски ветер“ од 2001 година. Претставата е работена по текст на Живко Чинго,...

Култура 22.05.20 | 16:23

„Дупло дно“ по текст на Горан Стефановски, вечерва онлајн во изведба на Народен театар-Битола

Вечерва во 21часот Народниот театар – Битола онлаjн ќе ја прикаже претставата, „Дупло дно“ од 2017 година. Претставата е работена по текст на Горан Стефановски, а во...

Култура 20.05.20 | 09:01

Народен театар- Битола вечерва онлајн ја прикажува претставата „Малограѓанска свадба“

Народниот театар-Битола продолжува со прикажување на претставите онлајн за публиката. Вечерва на програмата е претставата „Малограѓанска свадба“ од Бертолд Брехт. Нашот...

Култура 19.05.20 | 14:16

Домот на културата во Гевгелија организира онлајн ликовна колонија

Домот на културата во Гевгелија е организатор на онлајн ликовната колонија, која во пресрет на прославата на заштитникот на градот, Спасовден, се одржува со учество...

Култура 09.05.20 | 18:36

Со „Кармен“ вечерва онлајн почнуваат Мајски оперски вечери 2020

Оваа година ќе ги одбележиме Мајските оперски вечери на еден поинаков начин, онлајн. Со надеж, што поскоро да се вратиме на нашата сцена и зад неа. На 9 мај со почеток...

Култура 07.05.20 | 11:43

Онлајн „Мајски оперски вечери 2020“

Оваа година Мајските оперски вечери ќе бидат одбележани на еден поинаков начин, со надеж да се вратиме што поскоро на нашата сцена и зад неа. На официјалниот јутјуб-канал...

Култура 06.05.20 | 13:44

Онлајн издание на Филозофски филмски фестивал од 21-31 мај!

Филозофскиот филмски фестивал/ Philosophical film festival оваа година ќе се одржи онлајн под мотото „Идеи, светови“ од 21 до 31 мај. Креативна и отворена, тоа е она што лежи во самото...

Македонија 30.04.20 | 17:04

Нема враќање во училиште: Учениците до 10 јуни ќе ja следат наставата онлајн

Учениците во основно и во средно образование до 10 јуни нема да се вратат во училишните клупи. Тие до крајот на учебната година, наставата ќе ја следат онлајн. Ова го изјави...

Македонија 16.04.20 | 15:53

Филипче од дома ќе има онлајн прес-конференции

Министерството за здравство соопшти дека Извештајот на Институтот за јавно здравје во врска со новодијагностицираните случаи со коронавирус во државава сè уште се...

Економија 07.04.20 | 17:32

30.000 деца од семејства во социјален ризик добија бесплатен интернет за следење на онлајн настава

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска потпиша договор со директорот на Македонски телеком Никола Љушев, за донација на мобилен...

Балкан 28.03.20 | 17:13

Средношколец добил единица на онлајн настава по физичко

Еден ученик во средно училиште во Хрватска добил единица за време на онлајн наставата по физичко, пишува хрватски „Јутарњи лист“. Повикувајќи се на соговорници блиски...

Скопје 20.03.20 | 09:50

Од понеделник училиштата во Аеродром почнуваат со онлајн-настава

Во Општина Аеродром се одржа консултативен состанок со директорите на основните училишта од општината, кои добија насоки за продолжување на едукативниот процес на...

Македонија 19.03.20 | 13:43

Од следната недела сите студенти во Македонија ќе учат онлајн поради коронавирусот

Студените на државните и приватните универзитети во Македонија од идната недела ќе ја продолжат наставата онлјан, соопшти денеска министерот за образование и наука...

Култура 17.03.20 | 13:42

Од утре претставите на МНТ може да се гледаат онлајн, на Јутјуб

Македонскиот народен театар (МНТ) соопшти преку социјалните мрежи дека од утре, 18 март, во 20 часот, ќе може онлајн да се следат претстави од нивниот репертоар. Бидејќи...

Здравје 04.12.19 | 13:20

Формиран Национален центар за онлајн следење на квалитетот на сликите и дозите на пациентите во мамографските центри

Формиран e Национален центар за онлајн следење на квалитетот на сликите и дозите на пациентите во мамографските центри. Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче...