Ознака: новороденче
Македонија 31.08.23 | 18:57

Повеќе починати отколку родени во Македонија!

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2023 година, живородени се 4 019 деца и во споредба со истиот период од претходната година нивниот...

Балкан 07.08.23 | 16:02

Бебето паднало во ВЦ-школка откако девојка почна да се пораѓа на автобуската станица во Белград

Слушнав како некој вика: „Помош, помош!“. Истрчав во тоалетот и најдов многу вознемирена девојка, целосно беше избезумена. Жената, на околу 20 години, веќе се породила,...

Македонија 05.06.23 | 15:24

Родителите имаат можност да поднесат електронско барање за упис на новороденче

Електронски упис на новороденче за издавање извод од матична книга на родените е овозможен преку националниот портал www.uslugi.gov.mk. Преку новата услуга родителите сега...

Калеидоскоп 22.11.22 | 20:37

Рибари спасија новороденче ставено во ранец и фрлено во река

Новороденче чудесно успеало да преживее откако било ставено во ранец еднаш по породувањето и било фрлено од мост во река. Очевидци за полицијата изјавиле дека виделе...

Скопје 13.07.22 | 15:01

Уставниот суд укина дел од одлуката за доделување еднократна парична помош за новороденче

Уставниот суд на денешната седница одлучи да укине дел од членот 3 став 1 од Одлуката за доделување еднократна парична помош на семејствата со новороденче на подрачјето...

Естрада 22.05.22 | 20:57

Името кое го одбраа Грашо и Хана, Даниела го сакаше за нивното неродено дете

Моментално најпопуларниот брачен пар во Хрватска, Петар Грашо и Хана Хуљиќ, чекаaт девојче, а како што дознава „РТЛ Ексклузив“, малечката ќе се вика Алба. Нивното прво...

Свет 20.03.22 | 19:24

Мајка-лавица: Со своето тело го штитела новороденчето од руските гранати

Украинката Олга физички го заштитила своето едномесечно бебе кога нивниот дом бил гранатиран во Киев, се вели во објавата на Фејсбук на Националната детска специјализирана...

Македонија 01.03.22 | 13:23

Семејството Спирковски со пет дена старо новороденче безбедно го напушти Харков

Семејството Спирковски, од градот Харков, кое беше во најтешка состојба, со новороденче кое има само неколку дена, во моментов е дел од посебен безбедносен коридор на...

Македонија 01.03.22 | 09:37

Македонско семејство со петдневно новороденче заглавено во Харков

Министерството за надвореншни работи е во постојана комуникација со македонските граѓани во Украина, соопшти на денешниот брифинг министерот за надворешни работи,...

Скопје 31.01.22 | 10:56

Oпштина Илинден дава еднократна парична помош за секое новороденче

Општина Илинден за прв пат воведува доделување на еднократна парична помош на семејства со новороденче, кои се со живеалиште на подрачјето на Општината. Од Буџетот...

Македонија 04.01.22 | 16:14

Докторот и мајката дозволиле, ама директорот не го пушти Јорданов во посета на првото новороденче во Штип

Штипскиот градоначалник Иван Јорданов денеска остана пред вратата на Клиничката болница во Штип, каде не му беше дозволено да го посети првото новороденче во новата...

Скопје 31.12.21 | 20:35

Од Нова Година Гази Баба ќе доделува по 5.000 денари за секое новороденче

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски преку социјалните мрежи информира дека од идната 2022 година за секое новороденче во општината ќе бидат доделени...

Калеидоскоп 08.10.21 | 09:49

Се породи, но не знае кој од нив 15 е татко – во паника момчиња од Табановце до Врање

Девојка од село на територијата на општина Трговиште, реон кој се наоѓа помеѓу македонската граница и Врање, неодамна се породи дома со помош на нејзината мајка. За татковство...

Балкан 06.09.21 | 12:46

Тринеделно бебе почина од ковид-19 во Косово

Новороденче старо три недели почина по комликации предизвикани од ковид-19, потврди директорката на Клиниката за неонатологија при УКЦК во Приштина, Хајрие Исмаилји....

Балкан 07.06.21 | 16:31

Бугарка си го фрлила четиримесечното бебе низ балкон

Дваесетгодишна мајка си го фрлила четиримесечното бебе од балкон во бугарското гратче Златица,  пишуваат денеска бугарските медиуми, наведувајќи дека инцидентот бил...

Здравје 07.05.21 | 14:25

Ева се роди на пат кон Прилеп – порудување во возило на Брза помош

Ева Стојческа се роди овој 2 мај во болничкото комбе на пат кон Прилеп. Како што раскажува Жарко Симески, директор на Здраствениот дом во Македонски Брод, Мирјана Стојческа...

Балкан 15.03.21 | 11:32

Се вратив од роденден и пред врата чув плач, беше замотан само во чаршав

Новороденче старо само две недели во петокот вечерта било пронајдено во домот на едно семејство до Загреб. Бебето некој го оставил пред нивната врата. Седумнаесетгодишната...

Семејство 11.02.21 | 13:29

Снежана се породи дома со „мала помош од тато“: Сè што имав во мојата глава беше да чекам силни болки

Храбрата Снежана е само една од мајките кои ги споделија своите искуства од породувањето на порталот за мајки „Јумама“, а нејзината приказна ја прави несекојдневна...

Семејство 08.02.21 | 15:44

По 61 ден на Детска клиника кумановче родено со одвај 800 грама ќе се сретне со својата мајка

Девојче, родено со одвај 800 грама е вистински херој на одделението за Интензивна нега при Универзитетска Клиника за детски болести во Скопје, споделуваат од болницата. Целиот...

Калеидоскоп 07.02.21 | 16:52

Не престана да лае додека човекот не тргна по него – го одведе до напуштено новороденче

Додека се возел на својот мотоцикл низ планините кај Себу на Филипините, Хунрел Фуентес Ревиља бил пресретнат од улично куче кое почнало упорно да го следи и да лае....