Ознака: новороденче
Здравје 07.05.21 | 14:25

Ева се роди на пат кон Прилеп – порудување во возило на Брза помош

Ева Стојческа се роди овој 2 мај во болничкото комбе на пат кон Прилеп. Како што раскажува Жарко Симески, директор на Здраствениот дом во Македонски Брод, Мирјана Стојческа...

Балкан 15.03.21 | 11:32

Се вратив од роденден и пред врата чув плач, беше замотан само во чаршав

Новороденче старо само две недели во петокот вечерта било пронајдено во домот на едно семејство до Загреб. Бебето некој го оставил пред нивната врата. Седумнаесетгодишната...

Семејство 11.02.21 | 13:29

Снежана се породи дома со „мала помош од тато“: Сè што имав во мојата глава беше да чекам силни болки

Храбрата Снежана е само една од мајките кои ги споделија своите искуства од породувањето на порталот за мајки „Јумама“, а нејзината приказна ја прави несекојдневна...

Семејство 08.02.21 | 15:44

По 61 ден на Детска клиника кумановче родено со одвај 800 грама ќе се сретне со својата мајка

Девојче, родено со одвај 800 грама е вистински херој на одделението за Интензивна нега при Универзитетска Клиника за детски болести во Скопје, споделуваат од болницата. Целиот...

Калеидоскоп 07.02.21 | 16:52

Не престана да лае додека човекот не тргна по него – го одведе до напуштено новороденче

Додека се возел на својот мотоцикл низ планините кај Себу на Филипините, Хунрел Фуентес Ревиља бил пресретнат од улично куче кое почнало упорно да го следи и да лае....

Калеидоскоп 04.02.21 | 19:07

Новороденче умре на крштевка, целата нација се налути на црквата: Изменете го обредот

Многу Романци се мобилизираа оваа недела на социјалните мрежи, како би ја увериле Православната Црква да го измени обредот на крштевање, после смртта на новороденче,...

Калеидоскоп 11.01.21 | 14:28

Дури викендов се роди првото бебе за 2021 во Гевгелија

Во општата болница во Гевгелија викендов се роди здраво машко бебе, првородено бебе годинава на среќните родители Ивана и Томче Чабулеви од Гевгелија, кои се радуваат...

Македонија 04.01.21 | 12:08

Се родило во домашни услови: Дури на 3 јануари Велес го доби првото бебе за 2021 година

Во дом на улица „Максим Горки“ бр 80 во Велес, синоќа во 21:30 е родено првото бебе во Велес годинава од мајката Симона Панова (23). Мајката сама се породила дома и на свет...

Балкан 28.12.20 | 20:53

Родилка го фрлила бебето во полски тоалет

Мајка со новороденче коешто имало видливи повреди на главата и телото се појавила во болницата во Кикинда, Србија. Првите резултати од истрагата покажале дека 28-годишна...

Балкан 24.12.20 | 13:41

Уапсена бабата што ја фрли внуката-новороденче во контејнер

Припадници на Министерството за внатрешни работи на Србија утрово во Белград ја уапсиле Б.П. (1959) од Обреновац под сомнение дека извршила тешко убиство во обид. Станува...

Балкан 28.10.20 | 09:47

Жена го ставила новороденчето во кеса и го фрлила во канта за ѓубре

Дежурниот лекар од болницата во Нови Пазар, Србија ноќва во полиција пријавила дека на одделението за гинекологија помош побарала 37-годишна жена, која се пожалила на...

Балкан 20.08.20 | 10:08

Новороденче оставено во кеса од маркет покрај пат: Ни се отсекоа нозете кога го видовме

Вистинска среќа било пронаоѓањето на новороденче старо еден ден пред поројните дождови да го зафатат селото Живинице, кај Тузла во Босна и Херцеговина. Двајца инженери,...

Калеидоскоп 10.08.20 | 10:45

Тамара се породи сред плажа, зошто не ни знаела дека е бремена

Туристка се породи на плажа во италијанскиот град Католика близу Римини, но поневеројатно е што не ни знаела дека е бремена. 45-годишната Австријка Тамара Кеметингер,...

Здравје 03.08.20 | 15:08

СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19

Мајките треба да ги дојат своите бебиња дури и ако имаат Ковид-19, изјави денеска директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, затоа што...

Балкан 26.07.20 | 21:27

Новороденче пронајдено покрај трактор, шокантната вистина за родителите брзо била откриена

Драган пред десетина дена во полиција пријавил дека покрај тракторот во неговиот дом во селото Клење, кај Шабац во Србија, пронашол штотуку родено бебе. Но, само по два...

Здравје 30.06.20 | 16:19

Новороденче и неговата мајка од Штип позитивни на коронавирусот

Новороденче и неговата мајка се позитивни на коронавирусот. Надлежните од Центарот за јавно здравје информираат дека откако новороденчето појавило симптоми е испратено...

Македонија 17.04.20 | 17:15

Бебето родено во ГАК од мајка позитивна на Ковид-19, нема коронавирус

Бебето родено на 14 април во ЈЗУ Клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, чија мајка е заразено со коронавирус, е негативно на резултатот за COVID-19, соопштија од ЈЗУ...

Црна хроника 31.03.20 | 21:32

Почина новороденче, на Гинекологија се породиле две жени заболени со коронавирус

Две жени, кои што се породиле во изминативе два дена на Клиниката за гинекологија се заразени од корона вирус, дознава Канал 5 од извори од здравство. Се работи за родилки...

Свет 14.03.20 | 08:50

Новороденче заразено со коронавирус во Лондон, во тешка состојба и неговата мајка

Тукушто родено бебе во Лондон, Велика Британија е најмладoто лице заразено од коронавирус. Во исклучително тешка состојба е неговата мајка, пренесуваат британските...

Скопје 07.02.20 | 12:21

Општина Аеродром за три илјади денари ја зголеми субвенцијата за новороденче

Општина Аеродром од оваа година ќе исплаќа по 8.000 денари за секое новороденче. Субвенцијата за секое новороденче досега изнесуваше 5.000 денари, информираат од Општината. Во...