Ознака: Никола Саркози
Фудбал 18.11.22 | 12:18

Макрон бара да не се бојкотира Катар откако неговиот претходник Саркози лобирал тие да го добијат СП

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, изјави денеска оти се противи на политизација на спортот и бојкот на Светското фудбалско првенство кое в недела почнува...

Фудбал 08.11.22 | 13:57

Фудбал и политика: Саркози лобирал Катар да го добие СП во замена за борбени авиони кои чинеле 15 милијарди долари

Швајцарецот Блатер кој има 86 години беше прв човек на ФИФА од 1998 до 2015 година, а под негова надлежност Катар ја доби организацијата на Светското првенство, со што многумина...

Сцена 27.07.22 | 15:35

Карла Бруни и Никола Саркози уживаат на јахта по година полна со конфликти

Карла Бруни (54) дочека да ужива со сопругот Никола Саркози (68) по година полна со конфликти. Никола Саркози, поранешниот претседател на Франција и поранешна прва дама,...

Свет 30.09.21 | 12:45

Никола Саркози осуден на една година затвор

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, е осуден на една година затвор за нелегално финансирање на кампањата во неговиот неуспешен обид за реизбор во 2012...

Свет 17.06.21 | 22:03

На Саркози му се заканува затвор

Француското обвинителство на судењето за нелегално финансирање на претседателската кампања во 2012 година побара шест месеци затвор за поранешниот претседател на таа...

Свет 01.03.21 | 15:41

Никола Саркози осуден на три години затвор за корупција

Парискиот Кривичен суд ги прогласи Никола Саркози, адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет Азиберт, за виновни за корупција и трговија со влијанија во таканаречената...

Свет 11.12.20 | 09:01

Пресудата за Саркози ќе биде донесена во март

Судскиот процес против поранешниот француски претседател Никола Саркози, обвинет за корупција, заврши синоќа во Париз, а судот ќе ја објави својата одлука на 1 март...

Свет 09.12.20 | 08:57

Побарани четири години затвор за Никола Саркози

Француското обвинителство побара поранешниот француски претседател Никола Саркози да биде осуден на четири години затвор од кои две да бидат условни. Обвинителството...

Свет 01.10.19 | 21:38

Судот одлучи: На Саркози мора да му се суди

Касациониот суд во Франција одлучи да му се суди на поранешниот претседател Никола Саркози поради обвинувањата за незаконско финансирање на неговата кампања за претседателските...