Ознака: недела
Економија 25.02.21 | 17:02

Сојуз на синдикати: При крај е договорот за прогласување на недела за неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) информира дека неговата повеќегодишна иницијатива, недела да биде неработна, е 90 отсто прифатена од социјалните партнери.  Тоа...

Економија 19.02.21 | 13:54

Недела ќе биде работен ден за 36 дејности

Предлог-законот со кој недела ќе се прогласи за неработен ден за сите е во завршна фаза, а со последните преговори се дефинирало кога ќе користат слободен ден работниците...

Економија 15.02.21 | 18:50

Власта не се откажува од намерата недела да биде неработен ден, трговците против

Квалитено законско решение за недела како ден за неделен одмор е од клучно значење. Социјалните партнери се согласни дека исклучоци мора да има, но само во одредени...

Економија 06.02.21 | 20:12

Tие што ќе работат во недела ќе бидат платени повеќе и ќе добијат слободен ден

Недела ќе биде неработен ден, а оние што ќе работат во недела ќе бидат соодветно платени и ќе добијат слободен ден, соопшти вечерва вицепремиерот за економски прашања...

Македонија 05.02.21 | 16:25

Недела ќе биде ден за одмор само за дел од работниците, претставени последните измени на законот

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот...

Економија 18.11.20 | 08:33

Угостителите бараат да работат и во недела

Угостителите се со единствен став дека не смеат да бидат опфатени на кој било начин во ограничувањата и условувањата за начините за работа во недела и целокупната угостителска...

Македонија 13.11.20 | 19:11

Уште малку остана: Недела ќе биде неработен ден

За одлуката недела да биде неработен ден и како таа да се преточи во законско решение денеска разговараше Економско-социјалниот совет со кој претседаваше министерката...

Македонија 12.11.20 | 18:37

Шахпаска: Ќе има исклучоци, не за секого недела ќе биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска учествуваа на зум состанок со претставници на...

Македонија 03.11.20 | 16:29

Недела да биде неработен ден, прифати Владата

Владата ја прифати иницијативата денот недела да биде прогласен за неработен ден и го задолжи Министерството за труд и социјална политика во рок од 15 дена да достави...

Балкан 21.09.20 | 13:21

Хрватите решија да забранат работа во недела

ХДЗ и нејзината влада почнуваат да ја спроведуваат забраната за работа во недела, потврди утрово владиниот портпарол Марко Милиќ за хрватски „Индекс“. Станува збор...

Скопје 30.08.20 | 08:30

Центарот на Скопје денеска од 15 часот затворен за сообраќај

Поради најавен протест денеска од 15 часот до завршувањето, во централното подрачје на град Скопје, ќе биде воспоставен посебен сообраќаен режим, информираат од СВР...

Сервиси 31.07.20 | 12:48

Денеска ќе биде до 41 степен, од недела следи промена на времето

Управата за хидрометеоролошки работи уште еднаш предупредува дека денеска температурата ќе достигне 41 степен. Ќе биде сончево и многу топло, со мала до умерена локална...

Калеидоскоп 30.07.20 | 14:46

Денот во кој сте родени открива каков ќе ви биде животот

Според обичаите, нашиот народ верува дека деновите во неделата не се исти, па така има и среќни и несреќни, добри и лоши, оние во кои треба да избегнувате одредена работа...

Сервиси 23.06.20 | 14:53

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните во Скопје дека во периодот до одржувањето на парламентарните избори ќе биде овозможено подигање на готовите...

Балкан 25.11.19 | 17:00

Ден за семејството: Китаровиќ бара во неделите во Хрватска никој да не работи

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар – Китаровиќ ја поддржа иницијативата „Хрватки сојуз за недела“ според која недела треба да биде неработен ден за сите. Во...

Балкан 21.06.19 | 10:52

Црногорците забранија работа во недела

Црногорските пратеници во Собранието ги усвоија измените и дополненијата на Законот за внатрешна трговија, со кој е предвидено продавниците и супермаркетите да бидат...

Сервиси 11.06.19 | 10:11

Најтопло од четврток до недела

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне особено во планинските региони ќе има локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи....

Балкан 30.01.19 | 14:00

Предлог за воведување неработна недела во трговијата

Министерството за економија на Црна Гора упати предлог до Владата за измена и дополнување на Законот за внатрешна трговија, со кој се воведува неработна недела. Со оваа...

Кариера 26.01.19 | 22:11

Викендот да трае од четврток до недела за тие над 40 години

Едно истражување, објавено неодамна во Melbourne Institute Worker Paper, заклучува дека луѓето постари од 40 години не би требало да работат пет дена во неделата. И токму според ова...

Балкан 26.01.19 | 20:50

Никој нема да работи во недела

Министерството за економија на Црна Гора испрати предлог до Владата за измени и дополнувања на Законот за внатрешна трговија, со кој се воведува неработен ден во недела....