Ознака: НБА
Кошарка 08.06.21 | 11:06

Бруклин ги збриша Јанис и Милвоки

Бруклин нетс го декласира Милвоки бакс со 125:86 и поведе со 2:0 во победи во полуиналето од Источната конференција. Бруклин во ниту еден момент од мечот не заостануваше...

Кошарка 08.06.21 | 08:41

Дрим тимот ослабен за Олимпијадата: Леброн Џејмс и Ентони Дејвис нема да играат во Токио

Ѕвездите на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис нема да играат за тимот на САД на Олимписките игри во Токио. Двајцата ќе ги пропуштат Игрите поради тешката...

Кошарка 07.06.21 | 09:03

Клиперси ја добија „мајсторката“ против Далас, тренерот Тирон Лу остана перфектен во одлучувачките натпревари

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс го совладаа Далас со 126:111 во решавачкиот, седми натпревар од првото коло од плејофоти се пласираа во полуфиналето на Западот. За тренерот...

Кошарка 04.06.21 | 08:12

Феникс подобар од ЛА Лејкерс: Шампионот фрлен на колена во првата рунда од плејофот

Екипата на Феникс санс славеше во Лос Анџелес против ЛА Лејкерс со 113:100 во шестиот натпревар од плејоф серијата и со 4:2 во победи оди понатаму. Ова е само седми пат во...

Кошарка 28.05.21 | 09:34

Прва домашна плејоф победа на ЛА Лејкерс по повеќе од осум години

Актуелниот шампион во НБА лигата, Лос Анџелес лејкерс, победи против Феникс со 109:95 со што дојде до предност од 2:1 во победи во првата рунда од плејофот. Ова беше прва победа...

Кошарка 23.05.21 | 10:47

Го отвори плејофот со трипл-дабл: Лука Дончиќ ги сруши фаворизираните ЛА Клиперс

Лука Дончиќ реализира трипл-дабл со што го предводеше Далас до изненадувачка победа на гости против ЛА Клиперс со 113:103. Со овој триумф, Далас, кој во плејофот влезе како...

Кошарка 19.05.21 | 09:34

Џејсон Тејтум со 50 поени му закажа на Бостон плејоф дуел со Бруклин

Со реализирани 50 поени, осум скока и четири асистенции, Џејсон Тејтум, ги предводеше Бостон селтикс до победа против Вашинктон визардс со 118:110, со што на својот тим му...

Кошарка 23.04.21 | 19:11

Петровиќ, Кукоч и Дивац во идеалната европска НБА петорка во избор на Ајзеа Томас

Поранешниот легендарен НБА кошаркар Ајзеа Томас избра четворица кошаркари од поранешна Југославија во неговата идеална „европска“ петорка на сите времиња во најсилната...

Кошарка 15.04.21 | 11:23

Со звукот на сирената Дончиќ го реши Мемфис

Кошаркарот на Далас маверикс, Лука Дончиќ се осврна на победата остварена ноќеска со тројка постигната со звукот на сирената на мечот со Мемефис гризлис (114:113). Бев многу...

Кошарка 14.04.21 | 11:03

„Сонцата“ најжешки во НБА, го надиграа ланскиот финалист Мајами

Феникс санс оствари убедлив триумф од 106:86 над Мајами хит со што продолжува да врши притисок врз Јута џез за првата позиција во Западната конференција, но и во целата...

Кошарка 12.04.21 | 08:51

Joкиќ: Сите тимови во НБА „кукаат“ на судиите

Центарот Денвер нагетс, Никола Јокиќ, по синоќешниот пораз од Бостон селтикс (87:105), го прокоментира неговото често незадоволство од судењето. Мислам дека сите 30 тимови...

Кошарка 11.04.21 | 11:09

„Клиперси“ најмалку три недели без повредениот Патрик Беверли

Екипата на ЛА клиперс, најмалку во следните три недели  ќе биде без стандарниот кошаркар Патрик Беверли поради повреда. Беверли се повредил на натпреварот против Феникс...

Кошарка 09.04.21 | 12:52

Пол Џорџ ги изгоре „сонцата“, Лука и Порзингис ги „уловија“ елените

Кошаркарите на Далас маверикс го совладаа Милвоки бакс со 116:101 предводени од тандемот Лука Дончиќ – Крситапс Порзингис. Дончиќ за влакно не оствари нов трипл-дабл,...

Кошарка 01.04.21 | 11:12

Букер и Дончиќ ја „запалија“ НБА

Лука Дончиќ одигра уште еден блескав натпревар со што го предводеше Далас маверикс до победа против Бостон селтикс со 113:108. Словенечкиот кошаркар го заврши натпреварот...

Кошарка 31.03.21 | 12:45

Избегната трагедија во НБА лигата: Авионот на Јута џез остана без еден мотор, па принудно слета

Авионот кој ги пренесуваше кошаркарите на Јута џез удри во јато птици и остана без еден од моторите. Поради тоа, авионот што леташе од Солт Лејк сити кон Мемфис, мораше...

Кошарка 24.03.21 | 13:13

Јокиќ не знае за доста: Нов трипл-дабл за српскиот центар

Српскиот кошаркар, Никола Јокиќ, имаше нова фантастична партија. Јокиќ оствари нов трипл-дабл учинок во дресот на Денвер овојпат во победата над Орландо со 110:99. Српскиот...

Кошарка 23.03.21 | 10:55

Џон Вол со трипл-дабл ја прекина серијата од 20 порази на Хјустон

Екипата на Хјустон рокетс ја прекина низата од 20 порази и славеше против Торонто со 117:99. За кошаркарите на Хјустон тоа е прва победа од 4 февруари 2021 година, со што ја...

Кошарка 22.03.21 | 13:30

Крис Пол надмина 10.000 асистенции во кариерата, прослави со трипл-дабл

Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА лигата, Крис Пол, надмина 10.000 асистенции во кариерата, со што стана шестиот кошаркар кој ја достигнал таа бројка. Пол...

Кошарка 19.03.21 | 11:14

Богдан Богдановиќ влегува во форма: Најдобра партија откако го смени клубот

Српскиот кошаркар, Богдан Богдановиќ, го одигра најдобриот натпревар откако летово дојде во тимот на Атланта хоукс и го предводеше својот тим до победа против Оклахома...

Кошарка 17.03.21 | 11:14

Лилард со 50 поени го предовдеше Портланд до историски пресврт против Њу Орлеанс

Дејмиан Лилард постигна 50 поени за Портланд со што го предводеше својот тим до крајно драматично победа против Њу Орлеанс со 125.124. На оваа средба, Портланд стана првиот...