Ознака: наука
Култура 22.03.22 | 19:03

Културата, образованието и науката во фокусот на третиот состанок на Работната група меѓу Македонија и Бугарија

Во Софија, денеска се одржа третиот состанок на четвртата Работна група за билатерална соработка меѓу Македонија и Бугарија која во фокусот ги има културата, образованието...

Здравје 27.01.22 | 14:07

Се бараат доброволци кои ќе се заразат со коронавирусот во име на науката

Првото медицинско истражување на светот во коешто е дозволено намерно изложување на испитаниците на новиот коронавирус SARS-CoV-2 бара доброволци поради развој на подобри...

Калеидоскоп 29.07.21 | 19:32

Рускиот научен модул, по 15 години одложување, стигна на Меѓународната вселенска станица

По речиси 15 години одложувања и технички застои, новиот руски научен модул наречен „Наука“ успешно се спои со Меѓународната вселенска станица (МВС) во орбитата на Земјата. Сепак,...

Калеидоскоп 08.07.21 | 11:45

Запознајте го белгиското чудо од дете: Дипломира физика на 11 години и сака да постигне бемртност за човештвото

Лорен Симонс e белгиско-холандскo чудо од дете кое заврши средно за година ипол, а факултет за една година. Симонс доаѓа од белгискиот приморски град Остенде. Приказната...

Македонија 26.11.20 | 12:28

Царовска: Буџетот за наука мора постојано да се зголемува

Министерката за образование и наука Мила Царовска на онлајн состанок со Роналд де Бруин директор на Организацијата за Европска соработка во науката и технологијата...

Патувања 08.07.19 | 23:28

Колку навистина треба да трае годишниот одмор?

Според една студија објавена во Journal of Happiness Studies, идеалниот годишен одмор треба да трае 8 дена. Осумдневниот одмор доволен за да се распакувате, сместите, навикнете на...