Ознака: МЗТ
Кошарка 05.05.22 | 21:21

Летаа столчиња на дуелот МЗТ-Пелистер, тепачка меѓу „Фемили Аеродром“ и „Чкембарите“

Двете навивачки групи, „Фемили Аеродром“ и „Чкембарите“ создадоа убава атмосфера на дуелот МЗТ Скопје -Пелистер на која победи тимот од скопската населба Аеродром....

Кошарка 17.04.22 | 22:49

Петровиќ: Целта е остварена, влеговме во АБА 1

По натпреварот тренерот Александар Петровиќ истакна дека неговиот тим ја исполни целта со пласманот во АБА 1, а за натпреварот рече дека неговите момци лошо го отвориле...

Кошарка 07.11.21 | 14:41

Навивачите од Аеродром отсекогаш биле посебни – првиот дел од документарецот за МЗТ

Фемили Аеродром го објави првиот дел од документарецот за МЗТ. Во оваа епизода е доловен периодот од 1966 до 1980та, периодот во кој се создава МИК/ КК Скопје, тренинзите...

Кошарка 04.11.21 | 12:11

Навивачите на МЗТ со транспарент: Перо Кантиќ

Градското дерби меѓу МЗТ Скопје и Работнички беше за момент во прекин, поради транспарент на домашните навивачи, наменет за претседателот на Кошаркарската федерација...

Кошарка 03.11.21 | 21:10

МЗТ Скопје убедлив во дербито со Работнички

Актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва забележа убедлива победа над Работнички со 87:66 во натпревар од 6. коло во македонската Прва лига. Вечното дерби, прво во...

Кошарка 12.10.21 | 21:12

МЗТ тргна со победа во АБА лигата

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром со победа ја отвори новата сезона во регионалната АБА 2 лига, откако триумфираше вечерва во воведното коло на турнирот...

Кошарка 06.06.21 | 18:40

Фемили порачаа: Донесете шампионска титула за Марче

Во овие моменти се игра третиот финален натпревар од серијата меѓу МЗТ Скопје и Еуро Никел, а со победа аеродромци можат да стигнат и до осмата шампионска титула. На...

Кошарка 25.05.21 | 13:10

МЗТ контра КФМ: Ова не е хумано, за осум дена одигравме шест меча

МЗТ Скопје Аеродром ја обвини кошаркарската федерација за густиот распоред натпревари. Аеродромци сметаат дека многуте натпревари во кус период се причина за големиот...

Кошарка 23.05.21 | 19:50

МЗТ се издигна како феникс и ја доби жешката „мајсторка“ со Куманово

Екипата на МЗТ Скопје направи голем подвиг, се издигна како феникс и покрај сите проблеми славеше над Куманово (94-93) во четвртфиналната „мајсторка“, па следи пласман...

Кошарка 23.05.21 | 18:43

Нокаут на кошаркарски натпревар: Андрејевиќ го нокаутираше Дамјан, МЗТ остана без тројца играчи

МЗТ Скопје и Куманово се борат за последното место во полуфиналето од разигрувањето за титула на домашната сцена во буквална смисла. Имено, страстите „зовреа“ на крајот...

Кошарка 14.03.21 | 16:16

МЗТ Скопје го менува тренерот: Ѓорѓи Кочов повеќе не го предводи „Штрковите“

Раководството на МЗТ Скопје Аеродром ја прекинува соработката со тренерот Ѓорѓи Кочов. Двете страни се согласија дека се потребни промени во тимот, со цел да биде остварена...

Кошарка 07.03.21 | 18:43

МЗТ Скопје со пораз го заврши АБА 2 турнирот во Сараево

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром загуби попладнево во неизвесен натпревар од екипата на Младост Земун со 82:75, завршувајќи го настапот на турнирот...

Сервиси 05.12.20 | 23:30

Утре без струја сите фирми во комплексот МЗТ во општина Гази Баба

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија утре ќе биде цел Комплекс МЗТ, поточно сите фирми во кругот на Стар Металски завод...

Кошарка 29.06.20 | 19:52

Кошаркарската АБА лига сезоната ќе ја започне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот...

Кошарка 14.05.20 | 19:34

МЗТ огорчени: За нас борбата против самобендисаноста и деспотизмот на Антиќ не завршува со оваа негова одлука

Перо Антиќ ќе имаше уште поуспешна кариера, само да беше така упорен, ангажиран и фокусиран на паркетот како што беше изминативе 40-тина дена во битката за остварување...

Кошарка 09.03.19 | 20:19

Вечното дерби за МЗТ

Вечното дерби на македонската кошарка, одиграно во рамките на 17 коло, им припадна на МЗТ. Екипата од Аеродорм во салата „Градски Парк“ го победи Работнички 74-70. Слично...