Ознака: МОК
Останати спортови 20.03.21 | 20:31

Заев потсети дека веќе немаме Македонски олимписки комитет туку на „Северна“

Премиерот Зоран Заев на неговиот фб профил потсети дека на денешен ден во 1992 година е основан Македонскиот олимписки комитет како 195ти член на Меѓународниот олимписки...

Фудбал 13.11.20 | 10:55

Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК

Заради извонредните врвни спортски резултати и 20 годишна меѓународна афирмација на македонскиот спорт, Горан Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК! Најдобрите...

Останати спортови 30.10.20 | 11:20

Димевски: Во спортот не смее да ја има политиката

Новиот претседател на Македонскиот олмписки комитет (МОК), Даниел Димевски, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ изјави дека смета оти во спортот не смее да има...

Останати спортови 28.10.20 | 23:03

Тупурковски доби наследник: Димевски e нов претседател Македонскиот олимписки комитет

Познатиот кошаркарски работник Даниел Димевски на вечерашнoто изборно собрание во Скопје беше избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет. Васил Тупурковски...

Останати спортови 28.10.20 | 22:32

Претседателот на боксерката федерација и уште десетина членови го напуштија Собранието на МОК

Намерата да се изгласа Даниел Димевски за преседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) по секоја цена на синоќешното Изборно собрание на македонското олимписко...

Останати спортови 28.10.20 | 22:15

Борко: Ова е брука, жал ми е што легенди како Перо, Тоше и Наумче се дел од сценариото

Долгогодишниот ракометен репрезентативец на Македонија, Борко Ристовски, отворено ги критикуваше случувањата на денешното Изборно Собрание на МОК. Даниел Димевски...

Македонија 28.10.20 | 17:30

18 спортски федерации: Тупурковски и Попоски како нивна приватна забава го сфаќаат олимпизмот!

Првите луѓе на Олимпискиот Комитет Васил Топурковси и генералниот секретар Сашо Попоски уште еднаш покажаа дека олимпиското движење го сфаќаат како нивна приватна...

Останати спортови 27.10.20 | 21:57

Се подготвува ли нешто матно? Одбиена кандидатурата на Војнеска-Зикова за лидер на МОК!

На само еден ден до изборното Собрание на кое ќе биде избран само вториот претседател во историјата на Македонскиот олимписки комитет (МОК), доаѓа информацијата дека...

Останати спортови 27.10.20 | 14:26

Кралевски: Против двајцата кандидати за претседател на МОК има претставка до Антикорупциска, а едниот има и кривична пријава од ОЈО

Со оглед на сите работи што можевме да ги видиме изминативе денови во и околу изборот за нов претседател на МОК не можеме да останеме на страна. И затоа денес поднесовме...

Останати спортови 26.10.20 | 13:24

Изборно Собрание на МОК сега не треба да има, треба да се прогласи мораториум

Треба да се прогласи мораториум и добро да се подготови Изборното Собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК) кое е закажно за в среда, 28 октомври, во 18 часот во...

Останати спортови 25.10.20 | 13:41

Зошто Заев го сака МОК – кандидатите без капацитет и со сомнителен багаж

Изминативе неколку денови пишувавме за потенцијалните кандидати за наследник на познатиот Васил Тупурковски Циле, кој си заминува од позицијата по 28 години предводење...

Останати спортови 24.10.20 | 20:56

Ристовски за изборот на претседател на МОК: Борбата е помеѓу две големи зла – Спортот треба да одбере кое е помалото зло

Александра Војнеска Зикова или Даниел Димевски на чело на МОК за голманот на РК Вардар и македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски е избор на помалото...

Останати спортови 23.10.20 | 15:45

Битка на криминални структури – Желбите на Заев за нов политички претседател на МОК?!

Денеска е последен ден од конкурсот каде што може да аплицираат идните потенцијални наследници на Васил Тупурковски, односно за нов Претседател на Македонскиот олимписки...

Останати спортови 21.10.20 | 12:51

Заев се меша и во спортот? Има два предлога за претседател на МОК, едниот вмешан во криминални структури

Завршува долгогодишната ера на раководење со Македонскиот олимписки комитет од страна на Васил Тупурковски, a овие денови е актуелен нов конкурс за избор на нов претседател...

Останати спортови 24.12.19 | 17:42

Неделковски: Функционери на СДСМ преку притисоци во превземаат раководството на МОК

Во Македонскиот Олимписки Комитет власта врши сериозни притисоци за поставување на функционери на СДСМ на раководните функции во комитетот како би ги користеле средствата...

Останати спортови 21.12.19 | 20:01

Сега е „Северен“: Maкедонскиот олимписки комитет си го смени името

Македонскиот олимписки комитет со одлука на Собранието на оваа спортска организација, си го смени името и од денеска се вика Олимписки комитет на Македонија,...

Останати спортови 20.12.19 | 20:16

МОК утре го менува статутот и името

Македонскиот олимписки комитет утре на редовното годишно собрание ќе ја направи клучната промена во Статутот која ќе измени структурата на членките на собранието...

Останати спортови 30.10.19 | 10:22

МОК им одговори на иницијаторите: Нема основа за вонредно собрание

Македонскиот олимписки комитет одговори на барањето на Инцијативниот одбор за уредување на односите во МОК, кој пред десетина дена на прес-конференција ја презентираше...

Останати спортови 29.10.19 | 13:52

Македонски олимписки комитет пред суспензија: ИОК нареди да се смени Законот за спорт

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) се закани дека ќе го суспендира Олимпискиот комитет на Македонија (МОК), доколку не го промени својот закон за спорт...

Кошарка 22.03.19 | 21:13

Перо Антиќ претседател на Олимпискиот совет на МОК

Управниот одбор на Македонскиот олимписки комитет на 117. седница одлучи за нов претседател на Олимпискиот совет на МОК да го назначи Перо Антиќ. Некогашниот капитен...