Ознака: МОБ
Култура 01.11.21 | 11:11

Романтичниот балет „Жизел“ в среда на сцената на Опера и балет

На 3 ноември, со почеток во 20.00 часот во Националната опера и балет ќе се изведе новата балетска продукција на романтичниот балет во два чина „ЖИЗЕЛ“, премиерно одржанa...

Култура 14.02.20 | 10:03

Живојин Трајановиќ остави важен белег во македонската сценска уметност

Националната оперска и балетска куќа ја имаше честа да промовира книга и изложба посветена на човекот кој целиот свој работен век го помина придонесувајќи во процесот...

Култура 20.12.19 | 16:48

Операта „Скендербег“ в понеделник премиерно на сцената на Опера и балет

Премиерата на операта „Скендербег“ од композиторот Фатос Лумани, која ќе биде изведена на 23 декември 2019 година во 20 часот во Македонската опера и балет. Оперското либрето...

Култура 11.12.19 | 11:29

Со грант од Владата на Јапонија ќе се подобруваат музичките инструменти и опрема за озвучување и осветлување во Опера и балет

На 11 декември, 2019 гoдина во Македонската опера и балет, Владата на Јапонија и Владата на Македонија ќе потпишат договор за културен грант во вредност 79.800.000 јени (приближно...

Култура 27.11.19 | 09:50

Најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ вечерва на сцената на Операта

Најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф вечерва со почеток во 20 часот, публиката ќе може да ја гледа и да ужива на средба...

Култура 23.09.19 | 09:38

Комичната опера „Рита“ во НОБ

Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет, во вторник со почеток во 20 часот. „Рита“ е приказна...

Култура 05.06.19 | 17:40

Балетската претстава „Ла, ла, ла“ утре на сцената на МОБ

Балетската претстава „Ла, ла, ла“ на 6 јуни ќе се одигра на малата сцена на НОБ со почеток во 21 часот. Модерен балет за оние што сонуваат за среќа и едни времиња во кои...

Култура 15.05.19 | 12:25

„Риголето“ викендов на МОБ

Националната опера и балет како дел од 47. Мајски оперски вечери Ви го најавува бисерот на оперската уметност – „РИГОЛЕТО“, едно од најголемите и најсилни оперски...

Култура 11.04.19 | 11:57

„Лебедово езеро“, најголемото балетско дело на сите времиња утре на сцената на МОБ

Балетот „Лебедово езеро“ од Петар Илич Чајковски утре со почеток во 20 часот, ќе биде изведен на сцената на Македонската опера и балет. Диригент: Бисера Чадловска, кореограф:...

Култура 02.04.19 | 10:15

„Кармина Бурана“ вечерва на сцената на МОБ

Најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф вечер од 20 часот е повторно на сцената на Македонската опера и балет. Режисер е...

Култура 26.03.19 | 11:20

Камерната опера „Помеѓу соништа и летови“, компонирана од Горан Начевски на сцената на МОБ

На 27 март во Македонската опера и балет ќе биде изведена камерната опера „Помеѓу соништа и летови“, со почеток во 20.00 часот (мала сцена). Делото е компонирано од Горан...

Култура 22.03.19 | 15:53

Балетското ремек дело „Рајмонда“ во МОБ

Во вторник, 26 март 2019 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведено балетското ремек дело „Рајмонда“ од Александар Глазунов. „Рајмонда“ е...

Култура 14.03.19 | 11:35

„Риголето“ в петок на сцената на МОБ

Македонската опера и балет за 15 март го најавува  „Риголето“, едно од најголемите и најсилни оперски ремек-дела на таткото на операта – великанот Џузепе Верди. „Риголето“...

Култура 07.03.19 | 09:58

Риголето на 15 март во МОБ

Македонската опера и балет го најавува бисерот на оперската уметност – „Риголето“, едно од најголемите и најсилни оперски ремек-дела на таткото на операта – великанот...

Култура 01.03.19 | 21:11

Почина виолинистот Ѓоко Николовски

Денес почина Ѓоко Николовски – виолинист и концерт мајстор во Македонската опера и балет. Виолинистот Ѓоко Николовски е роден на 14 август 1927 година во Битола. Ѓоко Николовски...

Култура 01.03.19 | 10:05

„Турандот“ вечерва на сцената на МОБ

Операта „Турандот“, епската кинеска бајка на Џакомо Пучини во режија на Џанкарло дел Монако, вечер од 20 часот е повторно на сцената на Македонската опера и балет. Во...

Култура 28.02.19 | 15:14

Ќе се одблокира сметката на МОБ: Министерство за култура ќе уплати 15.000 евра

Сметката на Македонската опера и балет ќе биде итно деблокирана со уплата од речиси 15.000 евра за да може институцијата да продолжи со работа, објави „Макфакс“. Директорот...

Култура 28.02.19 | 11:52

Блокирана сметката на МОБ: Извршителите бараат 700.000 евра

Извршители ја блокираа сметката на Македонската опера и балет поради долг од 700.000 евра, дознава „Макфакс“. Овој долг потекнува од 2015 година и изнесува 800.000 евра, но досега...

Култура 26.02.19 | 11:18

„Турандот“ в петок на сцената на МОБ

Операта „Турандот“ од Џакомо Пучини ќе биде изведена на 1 март (петок) 2019 година, почеток 20.00 часот во Македонската опера и балет. Спектакуларната продукција на епската...

Култура 15.02.19 | 11:00

„Хофманови приказни“ утре на сцената на МОБ

Македонската опера и балет Ви ја најавува романтичарската опера „Хофманови приказни“ на Жак Офенбах, во која поетот Хофман ги раскажува своите вонвременски приказни...