Ознака: мјанмар
Свет 29.05.21 | 19:55

Не е само Македонија: И Мјанмар самиот си го смени името

Мјанмар, државата во Азија во 1989 година имаше слична судбина како Македонија. Таа мораше да си го смени името во Бурма и тоа име веднаш беше признаено од Обединетите...

Свет 31.03.21 | 13:39

САД бараат меѓународните компании да ја прекинат соработката со воената хунта во Мјанмар

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, го осудди насилното сузбивање на протестите во Мјанмар и ги повика меѓународните компании да ја прекинат соработката...

Свет 28.03.21 | 18:59

Непоколебливо и храбро: Денот со преку 100 жртви не ги сопре протестите во Мјанмар

Еден ден откако силите на воената хунта во Мјанмар убија стотина демонсѕранти, продолжија протестите во оваа азиска земја. Вчерашниот ден беше најкрвавиот од почетокот...

Свет 27.03.21 | 23:27

Најкрвав ден по пучот на војската во Мјанмар: Убиени стотина демонстранти

Безбедносните сили во Мјанмар убиле сто граѓани на најсмртоносниот ден од военото преземање на власта на 1 февруари. Светските медиуми го нарекеоа денешниот ден во...

Свет 15.03.21 | 12:35

ОН остро ги осуди насилствата во Мјанмар: Нови 39 жртви во протестите против воената хунта

Претставничката на Обединетите нации (ОН) за Мјанмар остро го осуди „крвопролевањето“ во земјата во која само во текот на последното деноноќие беа убиени 39 луѓе во...

Свет 28.02.21 | 21:21

Борел: ЕУ ќе преземе мерки против насилството на хунтата во Мјанмар

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ја повика воената хунта во Мјанмар да престане со насилството за време на...

Свет 01.02.21 | 09:40

Војската ја уапси Премиерката и ја презеде власта: Државен удар во Мјанмар

Војската во Мјанмар изврши државен удар против Владата на премиерката Анг Сан Су Чи, која е уапсена на денот кога пратениците требаше да се вратат во Парламентот, првпат...