Ознака: мелбурн
Свет 17.02.20 | 13:17

Ќерката на Борче Ристески: Ќе го сакам и по 11 години кога ќе се врати од затвор

Помина скоро една година откако Македонецот Борче Ристевски (55) во Мелбурн призна дека ја уби сопругата Карен (47) на 29 јуни 2016 година, на оддалеченост од околу 50 километри...

Калеидоскоп 05.01.20 | 09:57

Ѓаволот е меѓу нас: Роднините се простија од Линдита и Ветон кои беа убиени од нејзиниот татко

Преубава млада брачна двојка, Линдита(25) и Ветон Мусаи(29), беше убиена на новогодишната ноќ додека тие со своето семејство прославувале во својот дом. ,,Ангелската двојка...

Македонија 17.08.19 | 13:04

Mакедонската дијаспора во Австралија ќе го бојкотира празнувањето на 8 септември

Нема да присуствуваме на традиционалната церемонија на кревање на македонското знаме на плоштадот во Мелбурн. Причината за ова е срамниот Преспански договор и илегалната...

Свет 14.04.19 | 11:47

Детали за нападот пред познатиот ноќен клуб во кој загина едно лице, а тројца се повредени

Еден припадник на обезбедување е убиен, а три лица се повредени во оружен напад пред познат ноќен клуб во австралискиот град Мелбурн, соопшти полицијата. Двајца од повредените...

Свет 14.04.19 | 09:00

Пукале од возило во движење: Едно лице убиено, тројца повредени пред дискотека во Мелбурн

Едно лица било убиено, а тројца повредени од кои двајца се во тешка состојба, при оружен напад во близина на дискотека во австралискиот град Мелбурн, соопшти локалната...

Свет 13.03.19 | 12:46

Борче Ристeвски призна дека си ја уби сопругата

Македонецот Борче Ристевски (54) од Мелбурн се изјаснил за виновен за убиство без умисла во врска со смртта на неговата сопруга Карен (47), во пресрет на неговото судење...

Калеидоскоп 28.01.19 | 18:49

Пцуење и тепачка: Нов скандал во македонска црква

Македонци кои живеат и работат во Мелбурн, Австралија се испотепале во црквата „Св. Димитрија“ во Спрингвел. Причината не е јасна, објави порталот Фаланга. Погледнете...

Свет 19.01.19 | 16:03

Наместо фрлање крст и осветување на водите, верниците во Мелбурн наидоа на затворени врати

Наместо верниците да се радуваат со фрлање на крстот и осветување водите, наидоа да затворени порти и бегање на свештеникот во друга црква. Денеска на големиот Христијански...

Свет 10.12.18 | 11:45

Поповите се испокараа, верниците останаа пред врата

Вчера на празникот „Св. Георгиј“ во утринските часови се случи уште еден скандал во Австралиско-Новозеландската Епархија во Црковната Општина „Св. Димитрија“ во...