Ознака: мелбурн
Останати спортови 30.01.23 | 09:13

Ноле го прошета трофејот низ Мелбурн

Еден ден по неговиот величенствен триумф во Род Лејвер Арената, Новак Ѓоковиќ го прошета трофејот низ Мелбурн. Српскиот ас по рекорден 10-ти пат во кариерата ја почести...

Останати спортови 27.01.23 | 11:30

Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“ и веат знамиња со Путин

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот на кој настапува Новак Ѓоковиќ и извикуваа пароли „Србија и Русија“. Во Мелбурн тие вееја и знамиња со ликот на Путин...

Калеидоскоп Свет 21.04.22 | 19:31

Балон на топол воздух со 12 луѓе принудно слетал врз две куќи во Мелбурн

Балон на топол воздух во кој имало 12 лица принудно слетал во станбениот дел на Мелбурн. Спасувачките служби биле повикани на имотот во Елвуд, каде пронашле надуен балон...

Останати спортови 16.01.22 | 12:07

Ѓоковиќ го напушта Мелбурн со полициска придружба

Новак Ѓоковиќ со полициска придружба се наоѓа на аеродромот во Мелбурн и наскоро ја напушта Австралија. Со лет преку Дубаи, Ѓоковиќ за околу еден час заминува од државата....

Останати спортови 10.01.22 | 11:16

Србите со жив штит го бранат Ноле да не биде уапсен

Судир помеѓу полицијата и навивачите во Мелбурн. Српските фанови на Ноле со жив штит го бранат да не биде повторно упасен. Тие извикуваат Ноле Ноле додека неговите...

Свет 22.10.21 | 10:11

Мелбурн слави, излезе од најдолгиот локдаун кој траеше 262 дена

Жителите на австралискиот град Мелбурн се собраа во градските пабови, ресторани и фризерски салони во раните утрински часови, откако најдолгиот „заклучен“ град во...

Свет 21.10.21 | 08:49

Мелбурн подготвен да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот поради Ковид-19

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат денеска од најдолгото затворање поради ковид-19 во светот, иако бројот на нови случаи сѐ уште е близу до рекордно ниво. Од...

Свет 18.10.21 | 12:27

Напад со нож во Мелбурн, две лица избодени

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн, пренесува британскиот весник „Гардијан “. Очевидци на настанот велат...

Калеидоскоп 22.09.21 | 15:32

Едвај дојдов до вратата: Маријана опиша како изгледал силниот земјотрес во Мелбурн

Утринава сите известија за страшниот земјотрес од 5.8 степени по Рихтер кој го погоди Мелбурн, место каде живеат голем број на Македонци. Според тамошните медиуми по...

Свет 21.08.21 | 18:13

Жестоки судири во Мелбурн поради ковид мерките, повеќе од 250 уапсени

Австралиските власти објавија дека денес уапсиле повеќе од 250 учесници во демонстрациите против рестриктивните мерки воведени поради корона вирусот, јавува агенцијата...

Свет 21.08.21 | 12:08

Хаос во Мелбурн, апсења и повредени на протестите против новите рестрикции

Австралиската полиција денеска уапси стотици демонстранти кои протестираа против новите блокади во Мелбурн и Сиднеј, а во судирите беа повредени седум полицајци, пренесува...

Свет 15.07.21 | 13:28

По Сиднеј и Мелбурн оди во карантин

Поради ширењето на заразата со коронавирус, австралиската држава Викторија, со главен град Мелбурн, денеска прогласи петдневен карантин, приклучувајќи му се на Сиднеј,...

Калеидоскоп 07.03.21 | 20:00

Со ора, чочеци и жива музика, Македонците во Мелбурн прославуваа 8 Март

Стотици Македонки, но и Македонци со оро и чочек го прославија Денот на жената, 8 Март во ресторанот „Емералд Рецепција“ во Мелбурн, Австралија. Фотографии и видеоснимки...

Свет 15.01.21 | 13:58

Мајка си ги убила трите деца, па си пресудила себе – трагедија во хрватско семејство во Мелбурн

Четириесет и двегодишнитат Кети Периновиќ, со хрватско потекло, најверојатно си ги убила своите три малолетни деца, по што си пресудила и самата. Како што пренесуваат...

Свет 13.09.20 | 16:01

Десетици уапсени на протест против карантинот во Мелбурн

Властите во Мелбурн уапсија повеќе од 70 лица за кршење на прописите за останување во домовите, за време на протестот против рестриктивните мерки наметнати заради борба...

Свет 28.08.20 | 11:11

Тројца загинати во невреме во Мелбурн, меѓу кои и 4-годишно дете

Најмалку три лица загинале во невреме што го зафати Мелбурн. Меѓу нив се наоѓа и четиригодишно момче. Детето, врз коепаднало дрво, починало откако било префрлено во болница....

Свет 14.08.20 | 08:43

Полицаец во Австралија дави девојка и со колена ја притиска на земја зашто не носи маска

Полицајци од австралиската сојузна држава Викторија се под истрага поради насилно постапување со жена која не носела маска. Видео од инцидентот покажува како полицаецот...

Свет 06.08.20 | 11:26

Како изгледа целосниот карантин во кој Мелбурн ќе остане шест недели

Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн, од денеска е под целосен карантин, што ќе трае шест недели, бидејќи властите се борат со вториот бран на коронавирусот. За...

Свет 03.08.20 | 11:12

Мелбурн ги затвора продавниците и фабриките за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата, вклучително и трговијата и градежништвото,...

Свет 02.08.20 | 15:34

Во Мелбурн е прогласена состојба на катастрофа поради ковид-19

Втората најнаселена австралиска сојузна држава Викторија прогласи состојба на катастрофа и воведе ноќен полициски час во Мелбурн како дел од најстрогите рестриктивни...