Ознака: медитеран
Балкан 20.10.20 | 14:18

Грција бара од ЕУ да стави крај на царинската унија со Турција 

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, побара од Европската унија да размисли за суспендирање на Договорот од Анкара од 1995 година, со кој се воспостави...

Балкан 19.10.20 | 11:26

Хаџидакис: Турција е надвор од контрола, Ердоган станува сè понепредвидлив

Грција бара мир, но ќе ги брани своите права од провокациите на Турција, рече грчкиот министер за животна средина и енергија, Костис Хаџидакис, кој исто така додаде дека...

Балкан 14.10.20 | 13:30

Ердоган: Турција ќе и одговори на Грција на начин „како што заслужува“

Турција ќе и даде на Грција „заслужен одговор“ во источно-медитеранскиот територијален спор меѓу двете земји, рече во средата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, според...

Балкан 11.09.20 | 20:23

ЕУ ќе ги разгледа санкциите за Турција во врска со дупчењето на гас во Медитеранот

ЕУ подготвува можни санкции против Турција, со надеж дека ќе изнуди отстапки во борбата на Анкара со Грција и Кипар околу резервите на гас во Медитеранот. На следната...

Свет 10.09.20 | 12:29

Макрон: ЕУ треба да биде „цврста и силна“ со Турција на Ердоган

Европската унија треба да биде „цврста и силна“ со претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави францускиот претседател, Емануел Макрон, за време на самитот...

Свет 08.09.20 | 14:15

Русија нуди посредување во какви било разговори меѓу Кипар и Турција

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во вторникот изјави дека Москва е подготвена да помогне во посредување во какви било разговори со Турција за истражување...

Балкан 28.08.20 | 22:59

Турција тврди дека пресретнала шест грчки авиони во источниот Медитеран

Турската војска пресретнала шест грчки ловци Ф-16 во регионот од источниот Медитеран кој сега е предмет на спор помеѓу двете земји. Турските радари регистрираа шест...

Балкан 28.08.20 | 20:40

Макрон рече дека поставил црвени линии пред Турција за источниот Медитеран

Францускиот претседател Емануел Макрон во петокот рече дека Париз ќе заземе цврст став кон Турција во врска со тензиите во источниот Медитеран, бидејќи Анкара „почитува...

Свет 27.08.20 | 12:45

Трамп се вклучи во смирување на тензиите меѓу Турција и Грција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, обавил телефонски разговор со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и во таа прилика повикал на дијалог Турција – Грција...

Балкан 26.08.20 | 20:51

Ердоган ја предупреди Грција да не отвора „пат кон пропаст“

Турскиот претседател,Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција не би се откажала од „она што го заслужува“ во Средоземното море, предупредувајќи ја Грција да не направи...

Балкан 25.08.20 | 14:23

Германскиот министер Мас повика на дијалог Грција – Турција

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас повика во вторникот на дијалогот помеѓу Грција и Турција, предупредувајќи дека и „најмалата искра може да предизвика...

Балкан 21.08.20 | 15:27

Ердоган: Турција ќе ги засили дупчењата во Медитеранот

Анкара е подготвена да ги засили дупчењата на нафта и гас во Средоземното Море, откри во петокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Претседателот исто така објави...

Балкан 15.08.20 | 20:12

Ердоган: Турција нема да го запре истражувањето во источен Медитеран

Турција нема да ги запре подводните истражувања на континенталниот гребен со бродот „Оруч Реис“, изјави во саботата претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган. Никогаш...

Балкан 15.08.20 | 14:08

Дендиас: Турција е одговорна за тензиите во Медитеранот, Грција побара од ЕУ санкции за Анкара

По вонредниот состанок на Советот за надворешни прашања на ЕУ и по средбите со американскиот државен секретар Мајк Помпео и шефот на австриската дипломатија Александер...

Балкан 14.08.20 | 17:00

Чавушоглу: Турција ќе одговори на сите грчки „провокации“

Било какви грчки „провокации“ насочени кон турскиот брод „Оруш Реис“ ќе се сретнат со одговор, рече во петокот турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. Чавушоглу...

Балкан 14.08.20 | 16:30

Австрија: ЕУ треба да ги преиспита своите односи со Турција

Европската унија треба да ги преиспита своите односи со Турција во светло на настаните што се случија неодамна, рече во петокот австрискиот министер за надворешни работи...

Балкан 13.08.20 | 19:40

Меркел телефонски разговарала со Мицотакис пред утрешниот состанок во ЕУ

За развојот на настаните во Источниот Медитеран, германската канцеларка Ангела Меркел, телефонски разговарала со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, a претходно денеска...

Балкан 13.08.20 | 14:47

Ердоган: Грција создава тензии во Медитеранот, Атина мора да ги почитува турските права

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган ја обвини Грција дека создала тензии во регионот на Источен Медитеран и ја повика Атина да ги почитува турските права. На...

Балкан 13.08.20 | 10:38

Грција добива засилување во спорот со Турција: Француски борбени авиони и бродови во Медитеранот

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Балкан 01.08.20 | 12:48

Земјотрес регистриран во турскиот дел на Медитеранот

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на брегот на Средоземно Море во Турција. Епицентарот на земјотресот бил на околу...