Ознака: лето
Балкан 23.05.20 | 14:13

Правила за летната сезона во Бугарија: Да се избегнуваат фенови, автомати за пијалоци и клима уреди

Хотелите и рестораните во Бугарија веќе можат да пречекуваат гости согласно мерките и препораките дадени од Министерството за туризам. Покрај задолжителната засилена...

Вести 23.05.20 | 12:02

За сите кои ќе летуваат во Грција, ова се здравствените протоколи за работа на хотелите и туристичките објекти

План за управување со сомнителен случај на Ковид-19, потребно е да имаат сите хотели и туристички објекти во Грција, согласно здравствените протоколи од Министерството...

Калеидоскоп 19.05.20 | 10:53

Драстично опадната сончевата активност, не чекаат години без лето

Во последниов период научниците бележат голем пад на соларната активност, поради што многумина од нив се загрижени. Сончевата активност дрaстично опаднала, прeдупредуваат...

Свет 13.05.20 | 13:55

Џентилони: Ќе има летна туристичка сезона во Европа

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони е убеден дека годинава, и покрај пандемијата на коронавирусот, ќе има летна туристичка сезона во Европа. Тој во интервју...

Балкан 08.05.20 | 15:10

Туристичката сезона во Црна Гора ќе почне во јули

Директорката на црногорската Национална туристичка организација, Жељка Радак Кукавичиќ изјави дека почетната фаза на обнова на туризмот во Црна Гора почнува во јули. Таа...

Свет 22.04.20 | 13:14

Туристички места без Ковид-19 за лето 2020 во Турција

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 2.573.605 лица. Од нив починале 178,562, а оздравеле 701.838 луѓе. – Турција ќе сертифицира туристички...

Калеидоскоп 21.04.20 | 10:36

Не се знае дали ќе може да одиме на летување, а не чека најтоплото лето во историјата

Оваа година, според прогнозите на светските научници, би можела да биде најтоплата било кога забележана на планетата, а високите температури, најверојатно нема да ја...

Интима 06.08.19 | 15:24

Кое е идеално време за секс кога надвор е +40?

Научниците велат дека летото е совршено време за секс, без разлика на високите температури. Сепак, од суштинско значење е да се погоди вистинскиот момент. Мора да се...

Семејство 23.07.19 | 15:19

Најубавите имиња за девојчиња родени во лето

Ова се најубавите имиња за девојчиња родени во лето. Марина Леа Леона Јулијана Вишна Јагода Сончица Ружица Ива Петра Невена

Сервиси 14.07.19 | 23:53

Снег на Балканот сред лето

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс на својата Фејсбук страница. Тивко врне јулскиот снег. Мусала е облечена во бело“, напишаа Метео Балканс. Ова...

Скопје 07.07.19 | 14:01

Град Скопје се вклучува во кампањата „Лето без пожари“

Одделението за превенција при СВР Скопје почна кампања „Лето без пожари“ со активности на паркингот на Средно Водно. Кампањата се одвива во соработка со Град Скопје,...

Астро 07.07.19 | 10:08

Овој знак ќе го има највозбудливото лето од сите во Зодијакот

Додека на некои летото ќе им помине во работа и досадни обврски, Овните ги очекува еден прекрасен, авантуристички период. Личностите родени во овој знак, конечно ќе остварат...

Кујнски тефтер 03.07.19 | 12:45

Што да јадете на топло време

За време на летните горештини најдобар избор е лесната храна подготвена на брз и едноставен начин. Зеленчукот треба да биде свеж, како салата со разни преливи или обарен...

Калеидоскоп 30.06.19 | 19:03

Отворена сезоната во Охрид…

Сексот на плажа е меѓу работите за кои може да мислиме дека се крајно романтични и возбудливи. Плажата дефинитивно создава чувство на романтика, но овој пар дефинитивно...

Свет 24.06.19 | 12:40

Франција се подготвува за рекордни температури во јуни

Франција се подготвува за бран високи температури што се очекува да надминат 40 степени оваа недела, и тоа би бил рекорд за јуни, јавија француски медиуми. Поради предвидената...

Сервиси 21.06.19 | 10:26

Почнува летото

Денеска во 17 часот и 54 минути почнува летото на северната полутопка. Во исто време за жителите на јужната хемисфера на Земјата ќе почне зимата. Летото ќе трае 95 денови,...

Здравје 17.06.19 | 09:59

Што се случува во телото и мозокот кога ви е премногу жешко?

Човечкото тело одлично се справува со топлото време, иако на прв поглед нам не ни изгледа така. Но, кога сме изложени на високи температури и премногу ни е жешко, тогаш...

Калеидоскоп 13.06.19 | 12:09

За овој прекршок ќе платите многу на одмор во соседството

Ако планирате да одите на одмор ова лето, да се одморите малку од гужвата, да уживате на убава плажа, тогаш треба да внимавате за казните за неколку прекршоци во соседството. 1.ВОЗЕЊЕ...

Сервиси 06.06.19 | 17:21

Дојде вистинското лето: Македонија ја зафаќа првиот топлотен бран

Од денес па во текот на следните денови нашата територија ќе ја зафати првиот поизразен топлотенбран кој ќе услови температури и до 35 степени како и екстермно висок...

Здравје 30.05.19 | 21:49

Најдобра крема за сончање е онаа која на декларацијата ја има оваа ознака

Повеќето луѓе кога купуваат крема за сончање единствено обрнуваат внимание на заштитниот фактор. Сепак, овие креми имаат уште една многу важна ознака која ја означува...