Ознака: Кина
Калеидоскоп 04.12.20 | 23:40

Кина го постави своето знаме на Месечината: Успешната кинеска вселенска мисија тргна назад кон Земјата

Кина е втора држава во светот која своето знаме го развеа на Месечината. Најбројната држава во светот успеа на Месечината да испрати три свои вселенски летала. Последен...

Свет 27.11.20 | 15:56

Во Кина се шири нов вирус: Предизвикува повраќање и дијареа, заразени се над 50 деца

Во југозападната кинеска покраина Сичуан се шири норовирусот, со кој заразени се над 50 деца. Вирусот се појавил во градинка во градот Зигонг во покраината Сичуан, каде...

Калеидоскоп 27.11.20 | 12:45

Во Кина се уапсени лекари поради кражба на органи нa починати пациенти

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Свет 24.11.20 | 14:53

Кинеско истражување тврди дека корона вирусот прво се појавил во Италија, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното, скриено ширење на корона вирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата претпоставка дека азиската земја е...

Свет 24.11.20 | 08:52

Во Кина за еден ден 22 нови случаи на ковид-19, двојно повеќе од претходниот ден

Во последните 24 часа во Кина се потврдени 22 нови случаи на коронавирус, двојно повеќе од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Од вкупниот број...

Калеидоскоп 22.11.20 | 19:58

Кина ќе испрати вселенска сонда што ќе земе примероци од Месечината

Кина планира оваа недела да лансира беспилотно летало на Месечината, кое би требало да донесе примероци од природниот сателит и тоа ќе биде првиот обид на која било...

Свет 18.11.20 | 19:36

Агент на полската тајна служба работел како кинески шпион

Поранешен агент на полската тајна служба и кинески државјанин кој работел во телекомуникациска компанија се обвинети дека работеле како шпиони за Кина. Како што соопшти...

Свет 10.11.20 | 21:18

Кина забрани увоз на смрзната риба од Индонезија, најдена корона во пратките

Кина забрани увоз од индонезиската компанија PT. Angurah Laut една недела откако коронавирус бил пронајден во замрзнатите риби. Трговијата ќе продолжи непречено по истекот...

Свет 10.11.20 | 11:32

Кинезите тврдат дека нивната вакцина против корона е безбедна

Кинеската лабораторија „Синовак бајотек“ (Sinovac Biotech) денеска соопшти дека е убедена во безбедноста на својата експериментална вакцина против Ковид-19 и покрај сузпензијата...

Свет 08.11.20 | 23:26

Кина го лансираше првиот 6Г сателит

Кина успешно го лансираше првиот 6Г сателит во вселената за да ја тестира технологијата. Други 12 сателити беа лансирани од Центарот за лансирање сателити Таијуан во...

Свет 05.11.20 | 10:30

Кина забрани влез за патници од европски држави

Кина забрани влез за патници што доаѓаат од Велика Британија и Белгија и постави услови за тестирање на луѓето од САД, Франција и Германија, како одговор на зголемениот...

Свет 02.11.20 | 16:08

Апсурдни слики од Вухан: Илјадници луѓе на забава – како никогаш да немало Корона вирус

Во кинескиот град Вухан, којшто се смета за извор на пандемијата на Ковид-19, минатиот викенд имаше случувања апсолутно неверојатни за целиот свет. По повод прославата...

Калеидоскоп 29.10.20 | 10:02

Млади кинески милијардери заработиле 223 милијарди долари оваа година

Млади кинески милијардери оваа година стекнаа рекордно заедничко богатство од над 223 милијарди долари, во време кога целиот свет се бори со најлошата економска криза...

Свет 29.10.20 | 09:35

Кина има за цел да ги финализира разговорите за договорот со ЕУ во рок од една година

Кинеското Министерство за трговија (МОФЦОМ) објави во четвртокот дека ќе биде подготвено да направи отстапки, така што преговорите во врска со договорот за инвестиции...

Свет 29.10.20 | 08:57

Во Кина 47 нови случаи на ковид-19

Во Кина во средата се потврдени 47 нови случаи на зараза со новиот коронавирус, што е најголема бројка на дневно ниво по повеќе од два месеца, известија во четвртокот...

Свет 26.10.20 | 10:16

Поради само еден позитивен случај Кина почна масовно тестирање на цел град

Кина повторно спроведе масовно тестирање на цел град, откако беше потврден само еден позитивен случај во градот Кашгар, во провинцијата Џинјианг. При масовното тестирање...

Свет 26.10.20 | 10:04

Кина возвраќа: Воведе санкции за Локид Мартин, Боинг, Рејтион

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Денес, портпаролот на кинеското Министерство за...

Свет 22.10.20 | 10:56

Стејт департментот означи уште шест кинески медиуми како „странски мисии“ во САД

Американскиот Стејт департмент значил уште шест кинески медиуми како странски мисии. Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, објасни дека овој потег има за цел „потиснување...

Свет 19.10.20 | 10:29

Економиите во светот во слободен пад, кинескиот БДП со раст од 4,9 отсто

Втората по големина светска економија, кинеската, доби забрзување во третиот квартал од годината, потпомогната од обновување на потрошувачката на почетокот на есента,...

Свет 18.10.20 | 08:55

Во Кина започна вакцинација против коронавирусот, луѓето чекаат во редови

Во град во источна Кина, властите започнаа експериментална програма за вакцинација против коронавирус, иако вакцината сè уште не ја помина последната фаза од клиничките...